Raspberry Pi 3 je tu, co nabídne?

Raspberry Pi 3 je tu, co nabídne?
, , aktualita
Raspberry Foundation připravila již třetí verzi svého mikropočítače, kterou bude prodávat pod označením Raspberry Pi 3. Cena byla nastavena na 35 dolarů, takže se podívejme, co za ně dostaneme.
K oblíbeným
reklama
Raspberry Pi 3 přichází přesně čtyři roky poté, co byl na trh vypuštěn původní 256MB Raspberry Pi Model B, čili šlo logicky také o přestupný 29. únor roku 2012. Od té doby se objevila řada dalších modelů a úspěch této nadace vzbudil zájem jiných výrobců, kteří začali vyrábět své vlastní verze. Nicméně Raspberry je stále vysoce úspěšné, což dokládá i fakt, že model Raspberry Pi 2 je v domovské Velké Británii se třemi miliony kusy nejlépe prodávaný počítač všech dob. I samotná Raspberry Pi Foundation se během čtyř let rozrostla a nyní už ji netvoří hrstka dobrovolníků, ale desítky kmenových zaměstnanců plus ti z Code Club.
- klikněte pro zvětšení -


Raspberry Pi 3 se tak již dostává na trh s cenou 35 dolarů, což je stejná částka, za niž se stále prodává Raspberry Pi 2. Základem se stal 64bitový procesor se čtyřmi jádry ARM Cortex-A53 na 1,2 GHz, který má být desetkrát výkonnější v porovnání s čipem v první verzi. To tedy dle benchmarku SysBench, přičemž v reálném světě můžeme očekávat nárůst výkonu 2,5x (jednovláknové aplikace) až 20x (NEON video kodeky). Dále tu máme integrovanou Wi-Fi 802.11n s Bluetooth 4.1 a mluví se o naprosté kompatibilitě se staršími Raspberry Pi 1 a 2.

Raspberry Pi 3 je tedy vybaveno novým SoC, což je konkrétně Broadcom BCM2837 s VideoCore IV 3D (ve 3D je takt zvýšen o 50 MHz na 300 MHz). Ten má stejnou základní architekturu jako předchozí BCM2835 a BCM2836, což znamená, že na novém hardwaru budou fungovat staré projekty a využít půjde i stejné tutorialy. Nárůst výkonu zajistí především přechod z 32bitového a 900MHz CPU ARM Cortex-A7 na novější 64bitové a 1,2GHz CPU.

Co se týče Wi-Fi, v tomto ohledu se také dbalo na zpětnou kompatibilitu s ohledem na formát a rozmístění prvků a jedinou změnou je pozice stavových LED, které musely ustoupit anténě. Toto bezdrátové řešení už získalo schválení v řadě zemích, aby se Raspberry Pi 3 mohlo ihned dostat na co nejvíce trhů. Všechna fyzická rozhraní se jinak nachází na ve stejných pozicích a mají stejné rozměry a funkčnost, což platí i pro napájení z 5V adaptéru s konektorem micro USB. Ovšem nyní již výrobce doporučuje využít 2,5A adaptér, pokud tedy plánujete více vytížit konektory USB zapojením zařízení s vyšší spotřebou.

Raspberry Pi 3 je tedy již oficiálně v prodeji a k dispozici je už příslušný image systému Raspbian včetně jednoduché instalace NOOBS. Stále jde o 32bitový systém a až později bude rozhodnuto, zda se vyplatí přechod na 64bitový. Nástup nového Pi 3 neznamená, že by se nadace chystala starší verze stahovat z trhu. Jejich ceny zůstanou stejné, takže Raspberry Pi 2 Model B se bude stále prodávat za 35 dolarů.
  • SoC: Broadcom BCM2837
  • CPU: 4× ARM Cortex-A53, 1,2GHz
  • GPU: Broadcom VideoCore IV
  • RAM: 1GB LPDDR2 (900 MHz)
  • Síť: 10/100 Ethernet, 2.4GHz 802.11n wireless
  • Bluetooth: Bluetooth 4.1 Classic, Bluetooth Low Energy
  • Karty: microSD
  • GPIO: 40pinový header
  • Porty: HDMI, 3,5mm analogový audio-video jack, 4× USB 2.0, Ethernet, Camera Serial Interface (CSI), Display Serial Interface (DSI)

Co se týče Raspberry Pi 3 Model A, ten přijde ve formátu Model A+ na trh někdy v průběhu tohoto roku. Za několik měsíců také nastoupí Compute Module 3 založený na BCM2837, který je již téměř připraven.

Zdroj: Raspberry Foundation
reklama
Nejnovější články
Toshiba uvádí 4TB a 6TB pevné disky P300 Toshiba uvádí 4TB a 6TB pevné disky P300
Toshiba nadále vyrábí pevné disky a nyní rozšiřuje nabídku 3,5" modelů P300 o vyšší kapacity 4 TB a 6 TB. Ty budou mít nově dvoustupňový pohon a zdvojnásobila se také kapacita vyrovnávacího bufferu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NICER pomohl vytvořit první mapu neutronové hvězdy s nečekaným závěrem NICER pomohl vytvořit první mapu neutronové hvězdy s nečekaným závěrem
NICER jako Neutron star Interior Composition Explorer má studium neutronových hvězd přímo v názvu a právě toto zařízení americké NASA nám poskytlo první mapu či detailní pohled na jeden z takových objektů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Člověk vs. AI: v závodech dronů vyhrává stále člověk Člověk vs. AI: v závodech dronů vyhrává stále člověk
Drone Racing League (DRL) dosud pořádala závody v ovládání dronů pro lidské závodníky. Letos se ale mezi účastníky mohla dostat poprvé také umělá inteligence. Prozatím se jí nepodařilo vyhrát.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
WD: 24TB a větší disky už běžně využijí energeticky podpořený zápis dat WD: 24TB a větší disky už běžně využijí energeticky podpořený zápis dat
Společnost Western Digital máme v případě technologií pro energetický podpořený zápis dat spojenou především s MAMR. Ta se ale trošku překvapivě zatím ještě nepoužije, nicméně od 24TB modelů by to mělo být jiné. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Může mít Mléčná dráha dvě supermasivní černé díry? Může mít Mléčná dráha dvě supermasivní černé díry?
Dle běžně uváděných informací má naše galaxie jednu supermasivní černou díru zvanou Sagittarius A* (SgrA*) s hmotností kolem 4 milionů Sluncí. Nejsou ale přece jen nakonec tyto díry dvě?
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře