Raspberry Pi 4 získalo 8 GB RAM, nastupuje 64bitový Raspberry Pi OS

Raspberry Pi 4 získalo 8 GB RAM, nastupuje 64bitový Raspberry Pi OS
, , aktualita
Počítač Raspberry Pi 4 je na trhu už téměř rok a během něj zvládla nadace Raspberry prodat téměř tři miliony kusů různých jeho verzí, přičemž ty se potýkaly s různými problémy, jež si vyžádaly nové revize. Nyní přichází ale další model s 8 GB RAM. 
K oblíbeným
reklama
Raspberry Pi 4 přišel na trh neočekávaně ke konci loňského června s výbavou 1GB, 2GB, nebo 4GB LPDDR4-2400 SDRAM s cenou od 35 dolarů, ovšem v průběhu roku se právě na tuto cenu dostala už 2GB verze, které dříve stála 45 dolarů. I to vytvořilo prostor k tomu, aby Raspberry Foundation dostala na trh zbrusu novou verzi vybavenou 8 GB paměti a vedle toho nám sděluje, že dokázala softwarovou cestou snížit spotřebu počítače v klidovém i zátěžovém provozu, zajistila kompatibilitu s OpenGL ES 3.1, pracuje na podpoře API Vulkan a také už nabízí předběžnou verzi pro USB mass storage boot mode. To samozřejmě krom obvyklých záplat a drobných vylepšení. 
 
 
Hlavní procesor BCM2711, který Raspberry Pi 4 využívá, může přitom adresovat až 16 GB paměti LPDDR4, takže tu byl a stále je prostor pro její navýšení, i když asi nelze očekávat, že by opravdu přišla právě i 16GB verze. Nyní tak nastupuje alespoň 8GB s cenovkou 75 dolarů, za niž bychom si tak mohli pořídit rovnou dva 2GB modely a ještě by nám zbylo na zmrzlinu, takže se opravdu vyplatí si pečlivě rozmyslet, zda 8 GB paměti na takovém počítači opravdu využijeme. Řekne nám k tomuto tématu něco i jeho výrobce? 
 
 
V tiskové zprávě se píše o náročných uživatelích, kteří chtějí na svém Raspberry Pi 4 provozovat těžkou serverovou zátěž (samozřejmě v rámci možností) anebo kteří prostě potřebují mít najednou otevřenou řadu záložek webového prohlížeče. Zkrátka a dobře je zřejmé, že plusy dané vysokou kapacitou RAM si musí posoudit každý sám.  
 
 
 
Nová 8GB verze Raspberry Pi 4 byla také ještě navíc upravena z hlediska spínaného napájení, které se z pravé strany přesunulo do blízkosti portů USB 2.0 a další switcher byl přidán vedle napájecího konektoru USB-C. To vše kvůli vyšším nárokům paměti. 
 
Nezapomíná se také na podporu 64bitového softwaru, který je nutný k tomu, aby jediný proces dokázal využít  více než 3 GB paměti a zde se nabízí třeba Ubuntu nebo Gentoo, ovšem nadace chce pochopitelně poukázat spíše na svůj vlastní 64bitový Raspberry Pi OS, který obsahuje ty samé aplikace a desktopové prostředí jako běžný 32bitový systém, ale zatím je nabízen jen jako raná betaverze. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Perseverance si přivezl portrét celé své rodiny a odvysílal první panorama Perseverance si přivezl portrét celé své rodiny a odvysílal první panorama
Rover Perseverance se zatím na Marsu nehnul ani o kousek, neboť NASA jej po přistání ještě testuje a také zkoumá jeho okolí. Můžeme se ale podívat na to, jaký portrét své rodinky si rover přivezl s sebou a co se nachází v jeho okolí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Deep Nostalgia Tool rozhýbe i lidi z prastarých fotografií Deep Nostalgia Tool rozhýbe i lidi z prastarých fotografií
Své výsledky předvádí nový systém založený na umělé inteligenci, a sice Deep Nostalgia Tool. Vyvinut byl společností D-ID zvláště k tomu, aby byl schopen rozhýbat lidi zachycené na starých snímcích. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Na Mindfactory se prodalo už na 120 nových Core i7-11700K Na Mindfactory se prodalo už na 120 nových Core i7-11700K
Intel možná odsunul nástup procesorů Rocket Lake-S až na konec března, kdy se mají objevit také recenze, ovšem to už bude zřejmě naprosto nezajímavé datum. Tyto procesory se už dostaly na trh.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Stadia dle reportáže nesplnila svůj cíl o stovky tisíc uživatel Stadia dle reportáže nesplnila svůj cíl o stovky tisíc uživatel
V současné době bychom se skutečně vůbec nedivili, kdyby Google už počítal se zrušením služby Stadia a zvláště pak poté, co si přečteme zprávu o tom, jak Stadii oproti plánům chybí stovky tisíc uživatelů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Ethereum 2.0 přichází, blíží se i konec jeho klasické těžby Ethereum 2.0 přichází, blíží se i konec jeho klasické těžby
Ethereum 2.0, čili Ethereum Improvement Proposal #1559 (nebo zkráceně EIP-1559) je katastrofa řítící se na těžaře této kryptoměny, kteří by ji přirozeně chtěli zcela zablokovat, což se ovšem asi nestane. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře