Raspberry Pi 4 přišel na trh neočekávaně ke konci loňského června s výbavou 1GB, 2GB, nebo 4GB LPDDR4-2400 SDRAM s cenou od 35 dolarů, ovšem v průběhu roku se právě na tuto cenu dostala už 2GB verze, které dříve stála 45 dolarů. I to vytvořilo prostor k tomu, aby Raspberry Foundation dostala na trh zbrusu novou verzi vybavenou 8 GB paměti a vedle toho nám sděluje, že dokázala softwarovou cestou snížit spotřebu počítače v klidovém i zátěžovém provozu, zajistila kompatibilitu s OpenGL ES 3.1, pracuje na podpoře API Vulkan a také už nabízí předběžnou verzi pro USB mass storage boot mode. To samozřejmě krom obvyklých záplat a drobných vylepšení.

Hlavní procesor BCM2711, který Raspberry Pi 4 využívá, může přitom adresovat až 16 GB paměti LPDDR4, takže tu byl a stále je prostor pro její navýšení, i když asi nelze očekávat, že by opravdu přišla právě i 16GB verze. Nyní tak nastupuje alespoň 8GB s cenovkou 75 dolarů, za niž bychom si tak mohli pořídit rovnou dva 2GB modely a ještě by nám zbylo na zmrzlinu, takže se opravdu vyplatí si pečlivě rozmyslet, zda 8 GB paměti na takovém počítači opravdu využijeme. Řekne nám k tomuto tématu něco i jeho výrobce?

V tiskové zprávě se píše o náročných uživatelích, kteří chtějí na svém Raspberry Pi 4 provozovat těžkou serverovou zátěž (samozřejmě v rámci možností) anebo kteří prostě potřebují mít najednou otevřenou řadu záložek webového prohlížeče. Zkrátka a dobře je zřejmé, že plusy dané vysokou kapacitou RAM si musí posoudit každý sám.

Nová 8GB verze Raspberry Pi 4 byla také ještě navíc upravena z hlediska spínaného napájení, které se z pravé strany přesunulo do blízkosti portů USB 2.0 a další switcher byl přidán vedle napájecího konektoru USB-C. To vše kvůli vyšším nárokům paměti.
Nezapomíná se také na podporu 64bitového softwaru, který je nutný k tomu, aby jediný proces dokázal využít více než 3 GB paměti a zde se nabízí třeba Ubuntu nebo Gentoo, ovšem nadace chce pochopitelně poukázat spíše na svůj vlastní 64bitový Raspberry Pi OS, který obsahuje ty samé aplikace a desktopové prostředí jako běžný 32bitový systém, ale zatím je nabízen jen jako raná betaverze.
Zdroj: Raspberry Foundation