Raspberry Pi 4 získalo 8 GB RAM, nastupuje 64bitový Raspberry Pi OS

Raspberry Pi 4 získalo 8 GB RAM, nastupuje 64bitový Raspberry Pi OS
, , aktualita
Počítač Raspberry Pi 4 je na trhu už téměř rok a během něj zvládla nadace Raspberry prodat téměř tři miliony kusů různých jeho verzí, přičemž ty se potýkaly s různými problémy, jež si vyžádaly nové revize. Nyní přichází ale další model s 8 GB RAM. 
K oblíbeným
reklama
Raspberry Pi 4 přišel na trh neočekávaně ke konci loňského června s výbavou 1GB, 2GB, nebo 4GB LPDDR4-2400 SDRAM s cenou od 35 dolarů, ovšem v průběhu roku se právě na tuto cenu dostala už 2GB verze, které dříve stála 45 dolarů. I to vytvořilo prostor k tomu, aby Raspberry Foundation dostala na trh zbrusu novou verzi vybavenou 8 GB paměti a vedle toho nám sděluje, že dokázala softwarovou cestou snížit spotřebu počítače v klidovém i zátěžovém provozu, zajistila kompatibilitu s OpenGL ES 3.1, pracuje na podpoře API Vulkan a také už nabízí předběžnou verzi pro USB mass storage boot mode. To samozřejmě krom obvyklých záplat a drobných vylepšení. 
 
 
Hlavní procesor BCM2711, který Raspberry Pi 4 využívá, může přitom adresovat až 16 GB paměti LPDDR4, takže tu byl a stále je prostor pro její navýšení, i když asi nelze očekávat, že by opravdu přišla právě i 16GB verze. Nyní tak nastupuje alespoň 8GB s cenovkou 75 dolarů, za niž bychom si tak mohli pořídit rovnou dva 2GB modely a ještě by nám zbylo na zmrzlinu, takže se opravdu vyplatí si pečlivě rozmyslet, zda 8 GB paměti na takovém počítači opravdu využijeme. Řekne nám k tomuto tématu něco i jeho výrobce? 
 
 
V tiskové zprávě se píše o náročných uživatelích, kteří chtějí na svém Raspberry Pi 4 provozovat těžkou serverovou zátěž (samozřejmě v rámci možností) anebo kteří prostě potřebují mít najednou otevřenou řadu záložek webového prohlížeče. Zkrátka a dobře je zřejmé, že plusy dané vysokou kapacitou RAM si musí posoudit každý sám.  
 
 
 
Nová 8GB verze Raspberry Pi 4 byla také ještě navíc upravena z hlediska spínaného napájení, které se z pravé strany přesunulo do blízkosti portů USB 2.0 a další switcher byl přidán vedle napájecího konektoru USB-C. To vše kvůli vyšším nárokům paměti. 
 
Nezapomíná se také na podporu 64bitového softwaru, který je nutný k tomu, aby jediný proces dokázal využít  více než 3 GB paměti a zde se nabízí třeba Ubuntu nebo Gentoo, ovšem nadace chce pochopitelně poukázat spíše na svůj vlastní 64bitový Raspberry Pi OS, který obsahuje ty samé aplikace a desktopové prostředí jako běžný 32bitový systém, ale zatím je nabízen jen jako raná betaverze. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple prý Samsungu zaplatí pokutu 950 mil. USD, koupil málo OLED displejů Apple prý Samsungu zaplatí pokutu 950 mil. USD, koupil málo OLED displejů
Pokud nesplníte smluvní závazky, obvykle nastanou nepříjemné důsledky. Podle neoficiálních informací mělo toto postihnout společnost Apple, která má Samsungu zaplatit na pokutách okolo 950 mil. USD.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Softbank zvažuje prodej firmy Arm Holdings, ve hře je i primární emise akcií Softbank zvažuje prodej firmy Arm Holdings, ve hře je i primární emise akcií
Společnost Softbank dle The Wall Street Journal (TWSJ) začala zvažovat možnost prodeje Arm Holdings, který přitom vlastní jen čtyři roky. Alternativou pro to může být primární emise cenných papírů, čili Initial Public Offering. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Hry Ubisoftu se mají radikálně změnit poté, co byli vyhozeni vysocí pracovníci Hry Ubisoftu se mají radikálně změnit poté, co byli vyhozeni vysocí pracovníci
Ubisoft aktuálně plní stránky médií nejen díky svým nově představeným hrám sérií Assassin's Creed, Watchdogs či Far Cry, ale i kvůli tomu, že kvůli obvinění ze sexuálního obtěžování z firmy odchází vysocí pracovníci a to bude mít svůj vliv i na tvorbu firmy.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Integrovaná DG1 s 96 EU spatřena, ponese značku Iris Integrovaná DG1 s 96 EU spatřena, ponese značku Iris
Intel se dle nového záznamu z testů firmy SiSoft chystá využít svou méně známou značku Iris pro integrované grafiky generace Xe. Jedna taková byla spatřena s 96 EU, což odpovídá často probírané grafice DG1. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Asus ROG Strix XG17AHP: přenosný 17" a 240Hz monitor Asus ROG Strix XG17AHP: přenosný 17" a 240Hz monitor
Asus si pod označením ROG Strix XG17AHP připravil nový 17palcový herní monitor, který nabídne mobilitu, a to díky svým rozměrům a rovněž i díky vestavěné baterii. Dosahuje přitom obnovovací frekvence až 240 Hz. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek