www.svethardware.cz
>
>
>
>

Razer OSVR: iniciativa pro otevřený standard virtuální reality

Razer OSVR: iniciativa pro otevřený standard virtuální reality
, , aktualita
Společnost Razer se nebojí brát si do úst velká sousta, to nám již párkrát předvedla. Nyní chce tato společnost sjednodit svět herní virtuální reality a zakládá iniciativu či standard Open Source Virtual-Reality (OSVR). Co na to Facebook a jeho Oculus?
K oblíbeným
reklama
Je pravda, že dnešní svět virtuální reality, který byl před pár lety na Kickstarteru nakopnut díky headsetu Oculus Rift, je vše, jen ne jednotný. Různí výrobci na vlastní triko budují vlastní VR headsety a společně s nimi i vlastní standardy. Máme tu Samsung Gear pracující pouze s phabletem Note 4 od stejné firmy, Sony má Project Morpheus, který bude pouze pro jeho konzole, firmu Oculus VR a její Rift má zase ve spárech Facebook a nezdá se, že by se zde někdo snažil zakládat všeobecný standard. Vzala to tedy do ruky společnost Razer, známý výrobce počítačových periferií, která založila Open Source Virtual-Reality (OSVR), jenž se ve VR světě má stát tím, co je pro svět mobilních zařízení Android. To je skutečně velkolepý záměr.

Razer nemá ale v rukávu pouze slova, ale také již v podstatě hotový VR headset s logem OSVR, který má být jedním ze základů jednotného standardu, který zahrnuje hardwarovou a softwarovou výbavu a podporu napříč operačními systémy. OSVR by tedy měl podporovat různé headsety, herní ovladače, softwarové enginy a různá přídavná zařízení či senzory. Záměrem tedy je udělat z headsetů zařízení plug and play, u nichž bychom se třeba jako u myši nemuseli starat o podporu. Teoreticky by tak nemusela být problémem ani podpora Oculus Rift.

Razer tedy již vyrobil prototyp VR headsetu pro systém OSVR, který dostal označení Hacker. Jedná se o celkově otevřený projekt, takže kdokoliv si může od Razeru stáhnout veškeré informace a plány, a to včetně souborů pro 3D tiskárnu, na níž si lze brýle z části vyrobit. A pro ty, co nemůžou, je tu nabízený vývojářský kit (Hacker Dev) v ceně 200 dolarů, tedy za 2/3 cenu v porovnání s dev kitem Oculus Rift. Hacker ale bude k dispozici až od června a v této době Razer přijímá jen předobjednávky.

Hacker má ve výbavě 5,5" displej s rozlišením Full HD a obnovovací frekvencí 60 Hz. Uvnitř je dále akcelerometr, gyroskop a kompas, pro rozšíření výbavy je určeno rozhraní USB 3.0 a další dva USB 3.0 jsou uvnitř pro zapojení dodatečné interní výbavy. Hacker nebude určen k prodeji koncovým zákazníkům, takže poslouží spíše jen jako vývoj celého systému OSVR. Jde tedy o modulární design a Razer si tedy uvědomuje, že VR headsety neustále přichází s novými typy doplňků a senzorů, které tak budou moci být zapojeny až dodatečně.

Součástí sady je také modul, který si zastrčíme za pásek nebo do kapsy. Ten zajistí potřebnou konektivitu a také audio výbavu pro prostorový zvuk.

Iniciativa firmy Razer vzešla dle slov zástupců této firmy z toho, že herní vývojáři nejsou rádi v pozici, která je nutí podporovat jeden standard vlastněný jednou firmou. Evidentně tu tedy mluvíme o Oculusu a Facebooku a je tedy zřejmé, že Razer věří v podporu ze strany herního průmyslu. Otázka je, jak se zachová právě Oculus, tedy zda si bude dále hrát na svém vlastním písečku a OSVR si nebude všímat, nebo se k iniciativě přidá, na což bych osobně moc nesázel. Zmínit musíme ještě také firmu Immersive Technology Alliance (ITA), která se rovněž snaží o standardizaci virtuální reality a plánuje představit vlastní standard. Razer o tom pochopitelně ví, a jeho zástupce uvedl, že obě firmy se sejdou a budou diskutovat, takže není vyloučeno, že nakonec spojí své síly a přinesou nutnou protiváhu k Facebooku.

Budeme tedy sledovat, jak se situace vyvine a zda se z firem Razer a Oculus nestanou na poli virtuální reality podobní rivalové, jakými jsou dnes AMD a NVIDIA.

Zdroj: Tom's Hardware
reklama
Nejnovější články
Corsair vypuští na trh 32GB moduly Vengeance LPX DDR4 Corsair vypuští na trh 32GB moduly Vengeance LPX DDR4
Corsair si připravil 32GB moduly Vengeance LPX DDR4, které tvoří až 256GB sadu pro velice náročné uživatele. Kapacita pamětí nám tak uspokojivě roste, a tak se podívejme, co vše si můžeme v tomto případě pořídit.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Wolfenstein: Youngblood a nároky na PC hardware Wolfenstein: Youngblood a nároky na PC hardware
Už to nebude trvat dlouho a hráči se budou moci vžít do kůže Blazkowiczových dvojčat, která budou v Paříži hledat po svém otci a půjdou přitom přes hromady mrtvol nacistů. Nyní už tak víme, co k tomu bude v PC verzi zapotřebí za hardware.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Biostar oficiálně nabízí PCIe 4.0 na deskách s AMD 400 Series Biostar oficiálně nabízí PCIe 4.0 na deskách s AMD 400 Series
AMD by se rádo zasadilo o to, aby starší desky s čipsety sérií 400 nebo dokonce 300 nenabízely žádnou formu podpory rozhraní PCI Express 4.0. Výrobci desek si to ale rozhodně nemyslí a mezi ně nyní patří i Biostar.
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Intel Xeon Platinum 8284: výkonnější speciál za 5500 dolarů navíc Intel Xeon Platinum 8284: výkonnější speciál za 5500 dolarů navíc
Vedle nabídky firmy AMD a jejích serverových procesorů EPYC může být seznam cen procesorů Xeon od Intelu jak z jiného světa. To platí zvláště pro speciální procesory, které se ani neobjevují v běžné nabídce, a tím je i Xeon Platinum 8284. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Co by pronesl Nixon, kdyby astronauté Apolla 11 zemřeli na Měsíci? Co by pronesl Nixon, kdyby astronauté Apolla 11 zemřeli na Měsíci?
Je pochopitelné, že americký prezident Richard Nixon měl připraven projev i pro případ, že by mise Apollo 11 nevyšla a Armstrong, Aldrin a Collins se už nevrátili domů. Tento projev sice naštěstí pronést nemusel, ale my si jej i tak můžeme přečíst. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek10 komentářů