reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

19" LCD do práce i domů - iiyama ProLite E483S

31.1.2006, Pavel Kovač, recenze
19" LCD do práce i domů - iiyama ProLite E483S
Hledáte monitor pro každodenní práci? Nepožadujete ultimátní odezvy? Chcete zkrátka monitor, který vydrží a mohou na něm pracovat všichni členové rodiny? Možná právě dnes recenzovaný model od výrobce iiyama je k takovýmto účelům připraven. Pokud byly odpovědi na předešlé otázky kladné, nenechte si tento článek ujít.
Kapitoly článku:
  1. 19" LCD do práce i domů - iiyama ProLite E483S
  2. Pod kapotou
  3. OSD, Testy - první část
  4. Testy - pokračování
  5. Celkové zhodnocení
Monitory iiyama vždy poskytovaly takovou zlatou střední cestu jak u CRT tak i pro LCD. Jejich cena není vysoká (avšak firma vyrábí i hig-endové panely), a tak není problém si jeden z mnoha modelů pořídit, aniž by to znamenalo sáhnout hlouběji do peněženky. Co se týče designu, tak ten sice není nikterak "in", avšak jistě nikoho neurazí. Rozhodně se nesetkáte s názorem "Eee, co to máš za monitor?", ale ani s "Hm, moc pěkný. Co to je zač? To jsem nikde neviděl." Zkrátka a jednoduše máte LCD monitor. - tečka -


Základní pohled na monitor (Pro zvětšení klikněte)

Hned při prvním pohledu zjistíte (pokud jste si o tom nepřečetli ve specifikacích), že je monitor obdařen reproduktory. Ty mají výkon na monitor průměrných 2x 1W. Na poslech hudby to tedy není, ale na VOIP se to dá použít. Kdyby byl monitor obdařen ješte mikrofonem, tak by to bylo zcela ideální. Mnohé potěší tenký rámeček (mimo spodní hrany kde jsou reproduktory). Monitor tím získává daleko příjemnější ráz a vy máte pocit, že je o něco větší.


Tlačítka pro ovládání OSD menu (Pro zvětšení klikněte)

Uprostřed dolního okraje je elegantní nápis "iiyama", ony dvě tečky nad "i" vytváří znak "oo" (nekonečno). Pod tímto nápisem je pět tlačítek pro ovládání OSD menu. Ta jsou dobře zpracována (nízký a jistý zdvih). U každého tlačítka je symbol, který udává funkci tlačítka. Diodka mezi čtvrtým a pátým tlačítkem svítí oranžově v případě pohotovostního režimu a žlutě, když je monitor zapnutý. Intenzita není nikterak velká, a tak neruší ani při práci v naprosté tmě.


Náklon monitoru (Pro zvětšení klikněte)

Monitor se při náklonu otáčí kolem kloubu umístěného zhruba na spodní hraně obrazovky (ta tedy zůstává ve stejné poloze). Náklon je omezen pouze do polohy vzad a to do 20°. V tomto ohledu by jistě mohl výrobce ledacos přidat či vylepšit. Nejhorší je však fakt, že monitor se neuvěřitelně houpe. Již při lehkém dotyku monitoru trvá dost dlouho, než se ustálí v nastavené poloze. Nejspíš je to způsobeno polohou těžiště. Ta je nad horní polovinou monitoru.


Pohle z zepředu (Pro zvětšení klikněte)

Z předního pohledu je jasně vidět, že výrobce se snažil udělat rámeček opravdu co nejtenčí. Kvalita barveného plastu je excelentní, nikde ani náznak nějaké nerovnoměrnosti. Samotné plasty jsou do sebe zpasovány pevně a i při hrubším zacházení neskřípou. Podstavec je téměř čtvercový a na stole drží dostatečně, zároveň však nebrání otáčení monitoru.


Zadní pohled (Pro zvětšení klikněte)

Ze zadní strany je monitor černý s dost výraznými větracími otvory. Prostor pro kabely není ničím krytý, kabely není možné ani nikterak zkrotit, a tak z monitoru prostě visí. Je to sice drobnost, ale pokud uvažujete o umístění monitoru do prostoru (tzn. zadní strana nebude u zdi), tak si promyslete, zda nebude rušit jinak jistě krásnou pracovnu.


Konektory (Pro zvětšení klikněte)

Pro propojení monitoru slouží samozřejmě DVI či starší analogový D-Sub. Monitor má integrovaný zdroj, a tak je propojovací kabel zcela klasický. A protože monitor má zabudované reproduktory, nesmí chybět vstup pro audio - zde je stereo jack 3,5mm.


Obsah balení
  • Napájecí kabel
  • D-SUB kabel
  • DVI kabel
  • Audio kabel
  • Instalační příručka
Vlastnost
Hodnota
Uhlopříčka
19"
Ideální odezva
12 ms
Jas
250cd/m^2
Kontrast
500:1
Výrobní technologie
TN+Film
Pozorovací úhly (horizontální/vertikální)
140°/130°
Počet barev
16,2mil (6-bit)
Rozteč bodů
0,294mm
Nativní rozlišení
1280 x 1024
Vestavěné reproduktory
ANO
USB HUB
NE
Vstupy
DVI, D-SUB, audio
Výstup pro sluchátka
NE
Možnost montáže na stěnu
ANO (VESA 100 mm)
Hmotnost
5,6kg
Norma TCO
TCO`99
Pivot
NE
Speciální vlastnosti
NE
Orientační cena: 8 281,- bez DPH (100Mega Distribution)
reklama