Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

720W zdroj v podání OCZ

22.3.2007, Martin Šejnoha, recenze
720W zdroj v podání OCZ
Počínaje dnešním testem začíná docházet i na ty nejvýkonnější zdroje. Jedná se o Evostream 720W od výrobce OCZ, proslulého zejména kvalitními paměťovými moduly. Bude stejně kvalitní i tento zdroj? Na tuto otázku dostanete odpověď v dnešní recenzi.
Kapitoly článku:

Balení, příslušenství


Zdroj je balen v pevné kartónové krabici a navíc v pěnových vložkách, které jej zcela chrání před poškozením. Takto nějak by to mělo vypadat. Příslušenství je umístěno v menší krabičce odděleně. Naleznete v ní síťovou šňůru, návod k použití, upevňovací šroubky a nakonec modulární kabely, kterým se budeme věnovat v příslušné části testu.

Parametry


Zdroj poskytuje jmenovitý výkon 720 W, přičemž z 3,3 a 5V větve smí maximální odběr činit 160 W. Zdroj disponuje celkem čtyřmi 12V větvemi, každá z nich poskytuje proud až 16 A (192 W), celkový odběr ze všech 12V větví nesmí přesáhnout 50 A (600 W). Parametry ostatních větví naleznete v tabulce.


+3,3V
+5V
+12V1
+12V2
+12V3
+12V4
-12V
+5VSB
20A
30A
16A
16A
16A
16A
1,0A
3,5A

Zdroj je schopen pracovat v rozsahu síťového napětí 100 až 240V bez nutnosti přepínání a je vybaven aktivním PFC. O chlazení se stará 80mm modře podsvícený ventilátor.


Kabeláž


Zdroj je vybaven plně modulární kabeláží. Dá se odpojit i svazek Main Power konektoru. Kabelové svazky jsou zatažené v poměrně tuhé hadici zhotovené z UV citlivého materiálu (pod UV zářivkou svítí). Hadice v sobě nese i stínící opletení, to však není zapojené a i kdyby bylo, tak je na těchto kabelech zcela zbytečné. Main Power konektor je zde řešen jako dělený na 20 + 4 Piny, aby šel zapojit i do starších základních desek. Délka jeho kabelového svazku činí 45cm. Dále máme možnost využívat 4 + 4Pinový +12V Power konektor, délka jeho svazku činí 41cm. Zdroj dále poskytuje celkem dva PCIe napájecí konektory, každý na samostatném svazku o délce 45cm. K dispozici dále máme celkem čtyři Serial ATA napájecí konektory rozdělené mezi dva svazky o délce 62 cm. Zdroj také nabízí až šest Peripheral Power napájecích konektorů rozdělených mezi tři svazky o délce 60 cm. Jeden z těchto svazků je navíc zakončen obstarožním FDD napájecím konektorem, který využívají některé zvukové karty Creative a další zařízení.


Konektory
Délka
Počet kusů
Main Power (20 + 4pin)
45cm
1
+12V Power (4 + 4pin)
41cm
1
1x PCIe
45cm
2
2x SATA
62cm
2
2x Peripheral Power
60cm
3

Kabeláž tohoto zdroje je pro mě spíše zklamáním, kabely jsou tlusté a neforemné a navíc, vzhledem k výkonům je konektorů poněkud málo. Zákazník zajímající se o tento zdroj nejspíše bude chtít provozovat grafické karty i v režimech QuadSLI a Cross Fire. V tom případě mu ovšem nebudou stačit konektory a bude muset sáhnout po různých rozdvojkách přinášejících další přechodový odpor.Provedení, vzhled


Skříňka zdroje byla vyleštěna do zrcadlového lesku a svým vzhledem imituje kovový povrch. Při manipulaci je velmi náchylná na "upatlání". Zdroj je také o 3 cm delší než bývá běžné. Otvor ventilátoru je zde proveden velmi dobře, přesně kopíruje vykrojení jeho rámečku. Samotný ventilátor je vyroben z transparentního plastu a navíc prosvěcován modrými LED diodami. Provedení lopatek je vynikající, jsou prosté jakýchkoliv otřepů a ostrých hran. Ventilátor vyrobila firma Protechnic Electric a jedná se o typ MGT8012YB-R25. Umístěním konektorů pro kabely byla zakryta poměrně velká část zadní stěny, která by mohla sloužit pro větrání, což výrobce dohání perforacemi na bočnicích skříňky.