reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

7x základ s P965: Abit AB9

24.10.2006, Petr Mareš, recenze
7x základ s P965: Abit AB9
Čtvrtým zástupcem v našem srovnávacím testu základních desek s chipsetem P965 je Abit AB9. Obsahuje 1 slot PCIe x16, 2 sloty PCIe x1 a 2 sloty PCI. Chlazení je zde řešeno dvěma pasivy propojenými jednou heat-pipe. Orientační cena je cca 4 200,- Kč s DPH.
Přestože se to tak na první pohled nemusí zdát, Abit patří k renomovaným výrobcům základních desek. Desky Abit totiž mají v našich končinách malé zastoupení a osobně neznám nikoho, kdo by desku od tohoto výrobce měl. Navštívil jsem deset velkých internetových obchodů a co byste řekli, jen dva z nich ve svém sortimentu disponovali základními deskami Abit. Malé rozšíření ovšem neznamená nízkou kvalitu, naopak si myslím, že produkty od Abitu nejsou žádná ořezávátka, což dokazuje napříkled čipem µGuru, nadstandardním chlazením OTES či exkluzivní řadou Fatal1ty, která patří k tomu nejlepšímu, co si lze koupit.

Dnešní deska sice nepatří mezi to nejlepší, ale už na první pohled se liší od konkurence layoutem, čipem µGuru a nadstandardním chlazením Silent OTES. Ale nepředbíhejme.Krabice + příslušenství
Po otevření krabice na nás vykouknou dvě menší krabičky. Jedna obsahuje kabely v podobě šesti datových kabelů SATA s kovovými pojistkami, 80-žilovým PATA kabelem a ještě je tu datový kabel k disketové mechanice.


V této krabičce ještě nalezneme bracket s dvěma USB porty a dvěma FireWire porty. V druhém boxu se skrývá manuál, uživatelská příručka k µGuru, instalační CD, disketa s RAID ovladači pro přídavný řadič JMB363, průvodce rychlou instalací a rozměrná nálepka s layoutem desky a popisem nejdůležitějších jumperů, která se lepí do počítačové skříně.


Rozložení komponent

Layout základní desky se dá považovat za spartánský. Některé z komponent jsou umístěny velmi zvláštně. Ale začněme od začátku. Základní deska má pouhé dva PCI sloty, stejný počet slotů PCIe x1 a jeden PCIe x16. Umístění grafického slotu je příliš blízko paměťových slotů, v případě delší grafiky půjdou otevřít západky jen velmi těžko. S grafikou zabírající dvě pozice se rozloučíme s jedním slotem PCIe x1.


Pojistka PCIe x16 slotu je špatně dostupná, ale tlačí se na ní směrem k desce, proto pokud se k ní dostanete, nebude problém s její funkcí.Základní deska je napájena pomocí 24-pinového Main Power konektoru a 4-pinového +12V ATX konektoru. Oba dva konektory jsou po stranách desky. A teď přichází ta změna. Čtyři konektory SATA, které zprostředkovává čipová sada, leží sice v obvyklém místě levého dolního rohu, ale konektory pro mechaniky, které zajišťuje přídavný řadič, nalezneme mezi sloty PCI a PCIe x1. Dva SATA porty bych snad toleroval, přestože jsou pěkně daleko a budou překážet, ale PATA konektor několik centimetrů pod grafickou kartou je zlý sen. Připojený PATA kabel bude totiž zbytečně dusit grafickou kartu. Totéž platí pro kabel k disketové mechanice, jehož konektor se tulí k poslednímu PCI slotu. Představa, jak se floppy kabel obtáčí třeba kolem Audigy, pohřbívá veškeré mé naděje na slušné provedení kabeláže.Kolem patice je dostatek místa, pouze v horní části je žebrování pasivního chlazení, v kterém končí heatpipe. Může zde hrozit kolize s některými rozměrnými chladiči procesoru.


Zadní strana základní desky je tentokrát zajímavější. V levém horním rohu se vedle patice nacházejí rozptylovače tepla v podobě kovových proužků. Z druhé strany základní desky se na tomto místě nachází pasivní chlazení napájení a konec heatpipe.V levé části desky se tyčí systémové konektory, 3x USB, 2x FireWire a 4-pin pro Guru panel. Nejzajímavější komponentu v těchto končinách jsem si nechal na konec. Spolu s čipem Abit uGuru tu leží dvojmístný číselný displej, který během POSTu informuje o jednotlivých stavech, kterými deska prochází. Samozřejmě pokud vše funguje, tak to k ničemu není, ale v případě potíží nám tento displej napoví, kde je problém. V manuálu jsou potom věnovány čtyři strany popisu různých stavů.U baterie je vidět jumper pro reset BIOSu. Díky prodloužení je s ním manipulace velmi snadná.


Vnitřní konektory nacházející se přímo na základní desce
 • 6 x SATA300 - 4x čipová sada, 2x přídavný řadič
 • 1x PATA - přídavný řadič
 • 3x USB 2.0 - 3x 2 porty
 • 2x FireWire
 • 1x audio, CD-in
 • 1x Guru panel
 • 6x ventilátor - 1x 4-pin a 5x 3-pin
 • systémové konektory


Vnější konektory


2xPS/2, Opt-in, Opt-out, audio, 4x USB, LAN


Teploty chladičů čipové sady

Chlazení základní desky je nadstandardní. Na jižním můstku je sice obyčejný pasivní chladič, ale na severním můstku je k chlazení použita heatpipe. Další pasivy najdeme na napájecích obvodech. Chlazení je účinné a tiché.


SouthBridge 54°C / 55°C NorthBridge 38,5°C / 43°C Konec heatpipe 34,5°C / 38,5°C


Regulace otáček ventilátorů pomocí BIOSu a programu Speedfan

Program SpeedFan v poslední verzi 4.29 si s touto základní deskou vůbec nerozuměl. Jediné dvě hodnoty, které dokázal změřit, byly teploty disků. Řízení otáček ventilátorů pomocí BIOSu je naprosto bezkonkurenční. Základní deska totiž dokáže řídit všech šest ventilátorů a navíc lze u každého nastavit, podle které teploty se bude řídit a při jaké teplotě se bude točit naplno.


Regulace otáček ventilátorů
CPUFAN1NBFAN1SYSFAN1AUXFAN1AUXFAN2AUXFAN3
SpeedFan 4.29nenenenenene
BIOSanoanoanoanoanoano

Použité čipy:
 • Audio - Realtek ALC882D - HD audio 7.1 s podporou Dolby® Digital Live
 • IO - Winbond W83627EHG - Umí řídit čtyři ventilátory pomocí PWM či napětí, pět monitorovat. Dokáže měřit 10 různých napětí a tři teploty. Obecný článek k IO čipům zde.
 • LAN - Realtek RTL8111B - gigabit, připojeno přes PCIe 1x. Obecný článek k integrovaným sítovým kartám zde.
 • FireWire - Texas Instruments TSB43AB22A - 2 porty FireWire 1394a, rychlost 400Mbit
 • SATA & PATA - JMicron JMB 363 - 1x PATA, 2x SATA 300 včetně RAID 0, 1 ,0+1, JBOD s podporou NCQ, HotPlug, eSATA - připojeno přes PCIe 1x
 • Speciality - Abit uGuru - podpora přetaktování, H/W monitoringu včetně diagnostiky, řízení ventilátorů


Audio - Realtek ALC882D


IO - Winbond W83627EHG


LAN - Realtek RTL8111B


FireWire - Texas Instruments TSB43AB22A


SATA & PATA - JMicron JMB 363


Speciality - Abit uGuru
reklama