7x základ s P965: Foxconn P9657AA-8EKRS2H

7x základ s P965: Foxconn P9657AA-8EKRS2H
, , recenze
Pátým zástupcem v našem srovnávacím testu základních desek s chipsetem P965 je Foxconn P9657AA-8EKRS2H. Obsahuje 1 slot PCIe x16, 1 slot PCIe x4, 1 slot PCIe x1 a 3 sloty PCI. Chlazení je zde řešeno dvěma pasivy. Orientační cena je cca 4 000,- Kč s DPH.
K oblíbeným
reklama
Když příjde do testu základní deska od Foxconnu, jsem plný očekávání dalšího vzestupu kvality této značky. Poslední recenze ukázala, že se Foxconn opravdu snaží a základní desky zlepšuje i pro ladičské fandy a chronické přetaktovávače. Pojďme se podívat, jak se mu zadaří s chipsetem P965, který v sobě skrývá obrovský potenciál, hlavně co se frekvence FSB týče.Pokud se podíváme do nabídky Foxconnu, nalezneme ještě jeden model, který je postaven na čipové sadě P965. P9657AA-8KS2H je levnější bratříček dnes recenzované desky. Levnější deska staví na skromnějším jižním můstku ICH8 (tzn. 4 SATA300 porty bez podpory RAID). Na desce už také nenaleznete přídavný řadič FireWire. Jinak jsou desky na první pohled identické.Krabice + příslušenstvíPrvně je třeba říci, že u základní desky Foxconn se jednalo o vzorek přímo od výrobce. Na první pohled bylo zřejmé, že už prošel mnoha rukama. Krabice byla částečně zlomená a příslušenství bylo skromnější než původně. Ale i tak balení obsahovalo jeden SATA kabel, redukci napájení na SATA, datový kabel k disketové mechanice a rychloinstalační příručku v podobě velkého plakátu. Balení bude určitě obsahovat 80žilový kabel k diskům a manuál, který zde chybí.


Rozložení komponent

Po včerejším "spartánském" layoutu základní desky Abit AB9 se opět vrátíme k obvyklejšímu rozložení. Na první pohled je vidět. že se moc překvapení nekoná. Začněme jako vždy rozložením slotů pro rozšiřující karty.


- klikněte pro zvětšení -

Pro karty má k dispozici šest slotů. Jeden pro grafickou kartu PCIe x16 a po jednom PCIe x1 a PCIe x4, který je mimochodem uzavřený a nedá se tedy použít pro další grafickou kartu a konečně také 3 PCI sloty. Jejich rozmístění v případě instalace velké grafické karty zabrání použití jednoho z PCI slotů, ale zároveň nebrání v přístupu k paměťovým slotů popř. SATA portům. V mírném ohrožení může být trojpin pro reset BIOSu. Pojistka grafické karty patří k horším. Jde ztuha a přístupná je zleva.O napájení se starají 24pin ATX Main Power konektor, 2x4pin +12V ATX konektor a v případě energeticky náročnější grafické karty můžete zapojit i konektor Peripheral Power. Je vidět, že Foxconn nenechává nic náhodě a napájení je dost naddimenzované. Proti rozložení napájecích konektorů nemám zhola nic.Naše pouť základní deskou pokračuje prostorem patice procesoru. Volného prostoru kolem patice je tak akorát. V pravé části mohou někomu překážet dva vysoké kondenzátory, ale pravděpodobnost kolize s chladičem je opravdu minimální.Pro připojení mechanik na desce nalezneme jeden floppy konektor, jeden PATA konektor (oba jsou vhodně na kraji pod paměťovými sloty) a šest SATA300 konektorů. Pokud zatoužíme po diskovém poli, nabídne čipová sada na svých šesti konektorech RAID 0, 1 ,0+1, 5 a zapojení JBOD. Poslední mechaniku můžeme připojit přes konektor eSATA, jenž je vyvedený mezi zadními konektory základní desky. V levém dolním rohu nalezneme systémové konektory, tři porty pro připojení USB bracketů (1 port = 2 konektory) a jeden port pro připojení FireWire bracketu (1 port = 1 konektor).Zadní strana základní desky opět kolem patice obsahuje kovové rozptylovače tepla. Výrobce zřejmě počítá i s energeticky náročnějšími procesory.


Vnitřní konektory nacházející se přímo na základní desce
 • 6 x SATA300 - 6x čipová sada
 • 1x PATA - přídavný řadič
 • 3x USB 2.0 - 3 porty (po dvou konektorech)
 • 1x FireWire
 • 1x audio, CD-in
 • 3x ventilátor - 2x 4-pin a 1x 3-pin
 • systémové konektory


Vnější konektory

2xPS/2, LPT, Serial, eSATA, FireWire, 4x USB, LAN, audio


Teploty chladičů čipové sady

O chlazení se starají dva pasivní chladiče. Protože severní můstek byl při měření částečně ofukován chladičem procesoru G-Power Lite, byla provedena dvě měření teplot. U druhého měření (teploty jsou v závorce) byl proud vzduchu od ventilátoru odkloněn.SouthBridge 46,5°C / 52°C NorthBridge 35,5°C / 39,5°C (61,5°C / 67°C)


Regulace otáček ventilátorů pomocí BIOSu a programu Speedfan

Ani u této základní desky SpeedFan ve verzi 4.29 nedokázal nadetekovat více než teploty pevných disků, takže na řízení ventilátorů můžeme zapomenout. V BIOSu byla situace o trochu lepší, zde se nabízí možnost řízení ventilátoru nad procesorem.

Regulace otáček ventilátorů
CPUFAN1NBFAN1SYSFAN1
SpeedFan 4.29nenene
BIOSanonene

Použité čipy:
 • Audio - Realtek ALC883 - HD audio 7.1
 • IO - Fintek F71882FG - nabízí IEEE 1284 paralelní port, 2x UART, SPI. Umí řídit čtyři ventilátory, měřit devět různých napětí a čtyři teploty. Obecný článek k IO čipům zde.
 • LAN - Marvell 88E8056-NNC1 - gigabit, připojeno přes PCIe 1x. Obecný článek k integrovaným sítovým kartám zde.
 • FireWire - VIA VT6308P - 2 porty FireWire 1394a, rychlost 400Mbit
 • SATA & PATA - JMicron JMB 361 - 1x PATA, 1x SATA 300 včetně RAID 0, 1 ,0+1, JBOD s podporou NCQ, HotPlug, eSATA - připojeno přes PCIe 1x
 • Speciality - FOX ONE - podpora přetaktování a H/W monitoringu
Audio - Realtek ALC883


IO - Fintek F71882FG


LAN - Marvell 88E8056-NNC1


FireWire - VIA VT6308P


SATA & PATA - JMicron JMB 361


Speciality - FOX ONE

reklama
Nejnovější články
Nový algoritmus rozpozná kyberšikanu na Twitteru s 90% úspěšností Nový algoritmus rozpozná kyberšikanu na Twitteru s 90% úspěšností
Vědci na Binghamton University vyvinuli nový algoritmus umělé inteligence, který je schopen na sociální síti Twitter s vysokou úspěšností rozpoznat uživatele, kteří píší agresivní příspěvky s kyberšikanou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Austrian Airlines zkouší autonomní drony, budou kontrolovat letadla Austrian Airlines zkouší autonomní drony, budou kontrolovat letadla
Dron v blízkosti letadla byl doposud obvykle průšvih a bylo našlápnuto k velkému maléru. Austrian Airlines je ale k letadlům vyšle záměrně. Budou totiž provádět kontroly stavu letadla místo lidských techniků. 
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Výrobce světově největšího AI čipu si všimlo americké Ministerstvo energetiky, co plánuje? Výrobce světově největšího AI čipu si všimlo americké Ministerstvo energetiky, co plánuje?
Americké Department of Energy (DOE) je organizace, která nechává stavět nejsilnější světové superpočítače a ta si nyní všimla společnosti Cerebras. Ta nedávno zaujala AI čipem s 1,2 biliony tranzistorů, který zabírá v podstatě celý wafer.
Včera, aktualita, Jan Vítek
QNAP uvádí cenově výhodné NAS TVS-x72N s rychlou sítí QNAP uvádí cenově výhodné NAS TVS-x72N s rychlou sítí
Společnost QNAP přichází s novou řadou NAS označenou jako TVS-x72N, která má být cenově výhodná, nicméně o levných produktech jistě nemůžeme mluvit. Ostatně tu jsou procesory Core i3 a rychlá síť. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Mezihvězdná kometa se stále blíží, co je nového? Mezihvězdná kometa se stále blíží, co je nového?
Na pozorování další mezihvězdní komety je na rozdíl od té první dostatek času, respektive teprve bude, protože jí bude ještě řadu týdnů trvat, než se k nám přiblíží na nejkratší vzdálenost. Astronomové ale na nic nečekají. 
Včera, aktualita, Jan Vítek