Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

7x základ s P965: MSI P965 Platinum

27.10.2006, Petr Mareš, recenze
7x základ s P965: MSI P965 Platinum
Sedmým zástupcem v našem srovnávacím testu základních desek s chipsetem P965 je MSI P965 Platinum. Obsahuje 2 sloty PCIe x16, 2 sloty PCIe x1 a 2 sloty PCI. Chlazení je zde řešeno dvěma hliníkovými pasivy. Orientační cena je cca 4 150,- Kč s DPH.
Poslední základní deskou srovnávacího testu je MSI P965 Platinum. První základní desku MSI s názvem MSI P965 Neo-F jsme testovali před několika dny a vzhledem k ceně dosáhla slušných výsledků. Větsině zájemců o chipset P965 ovšem nebude stačit i přes svoji příznivou cenu, protože přetaktovávací schopnosti byly omezeny a deska nabízela v tomto směru minimum, které se dá s chipsetem P965 docílit. Dnešní základní deska je o třetinu dražší, takže lze očekávat, že tento model bude v mnoha aspektech lepší. Určitě jste si hned všimli přibylého slotu PCIe x16. S tímto druhým slotem můžete vyzkoušet zapojení dvou grafických karet ATI do režimu CrossFire. Další příjemnou změnou je použití jižního můstku ICH8R s podporou šesti SATA300 portů a RAID 0, 1, 0+1 ,5 a JBOD.


Výrobce MSI nabízí s chipsetem P965 pouze tyto dva testované modely. Pokud budete chtít něco jiného popř. lepšího, nezbývá než se podívat ke konkurenci. Je ale pravděpodobné, že se časem u MSI objeví ještě další modely založené na chipsetu P965.

Krabice + příslušenstvíPo otevření šedomodré krabice na nás vykoukne hromada příslušenství. Jsou to 4 SATA kabely, dvě redukce napájení Peripheral Power na SATA Power, zakulacený IDE kabel a datový kabel k disketové mechanice. Výrobce ještě přidal dva brackety. Jeden je s dvěma porty FireWire (jeden malý a jeden velký) a druhý bracket s dvěma USB porty a čtyřmi diodami. Tyto diody informují během POSTu o stavech, kterými základní deska prochází. V případě, že sestava nenaběhne, můžete pomocí těchto diod zjistit, která komponenta způsobuje problémy.
V krabici dále nalezneme plakát se základními údaji o základní desce a popisem nejdůležitějších nastavení. Velmi podrobný popis desky a nastavení včetně popisu veškerého softwaru najdeme v rozsáhlém manuálu. Poslední věcí je instalační CD s utilitami a ovladači.
Rozložení komponent

Začněme sloty pro rozšiřovací karty. Slotů je celkem šest - dva PCI, dva PCIe x1 a dva PCIe x16. Druhý slot PCIe x16 není plnohodnotný, nabízí pouhé čtyři linky - jde tedy vlastně o převlečený slot PCIe x4. Pokud osadíme základní desku dvěmi grafickými kartami v CrossFire, tak PCI x16 sloty poběží v konfiguraci 16 linek + 4 linky a dva sloty PCIe x1 přestanou fungovat. Tato základní deska nabízí v BIOSu možnost použití zároveň všech tří slotů - s podmínkou, že slot PCIe x4 se stane PCIe x2.


Rozmístění slotů je výborné, nikde nic nepřekáží. V případě grafické karty s větším chladičem přijdeme o jeden PCIe x1 slot. Pojistky na grafických slotech nevyžadují žádný zásah při vytahování grafických karet. Na druhou stranu v nich také karty drží o poznání méně než s jinými pojistkami.


Druhý PCIe x16 (x4) slot je k nerozeznání od plnohodnotného. Vodiče jsou vyvedeny po celé délce slotu.

Dostatečné napájení základní desky se snaží výrobce zajistit pomocí 24pinového ATX Main Power konektoru, 2x 4pinového +12 ATX konektoru a jednoho konektoru Peripheral Power, který výrobce doporučuje použít v případě energeticky náročnější grafické karty nebo při použití dvou grafických karet.Napájení procesoru je na první pohled robustnější, takže můžu s jistotou tvrdit, že tak velké výkyvy v napětí jako u MSI P965 Neo-F se určitě konat nebudou. Kolem patice je ukázkové uklizeno. Všechny rizikové kondenzátory jsou nízké, takže konflikt s chladičem nehrozí.Pro připojení mechanik máme celkem sedm konektorů SATA300. Šest jich zprostředkovává jižní můstek ICH8R včetně podpory RAID 0, 1, 0+1, 5 a zapojení JBOD. Sedmý konektor spolu s IDE kanálem zajišťuje přídavný řadič JMicron JMB361. Na těchto dvou konektorech můžete také vytvořit RAIDové pole. Na fotografii jsou vidět i systémové konektory a tři konektory pro tři páry USB 2.0 portů. U baterie je vidět zelený jumper, který slouží pro reset BIOSu.Z posledních věcí, které na základní desce nalezneme, je třeba jmenovat konektor pro disketovou mechaniku u paměťových slotů a jeden port pro FireWire na straně PCI slotů.


Na spodní straně MSI P965 Platinum si můžete pod paticí všimnout směsice kovových proužků, které slouží jako rozptylovače tepla.


Vnitřní konektory nacházející se přímo na základní desce:
 • 7 x SATA300 - 6x čipová sada, 1x přídavný řadič
 • 1x PATA - přídavný řadič
 • 3x USB 2.0 - 3x 2 porty
 • 1x FireWire - 1 port
 • 1x audio, CD-in, SPDIF-in
 • 1x sériový port, 1x IrDA
 • 4x ventilátor - 2x 4-pin a 2x 3-pin
 • JDB1 - konektor pro připojení DBracketu 2 se stavovými diodami
 • systémové konektory


Vnější konektory:

2xPS/2, LPT, Serial, FireWire, SPDIF (coax), 4x USB, LAN, audio + SPDIF(opt)


Teploty chladičů čipové sady

O chlazení se starají jako v případě MSI P965 Neo-F dva pasivní chladiče. Takže i tato poslední základní deska v našem srovnávacím testu používá absolutně tiché chlazení. Severní můstek byl při měření částečně ofukován chladičem procesoru G-Power Lite, teploty v závorce jsou měřeny bez vlivu tohoto chladiče.


SouthBridge 46,5°C / 52°C NorthBridge 35,5°C / 40°C (61,5°C / 67°C )


Regulace otáček ventilátorů pomocí BIOSu a programu Speedfan

Program SpeedFan v poslední verzi 4.29 se opět tvářil bezradně. Výsledkem byly pouze teploty disků. Otáčky ventilátorů samozřejmě řídit nedokázal. Pomocí BIOSu můžeme řídit dva ventilátory - procesorový a systémový.

Regulace otáček ventilátorů
CPUFAN1NBFAN1PWRFAN1SYSFAN1
SpeedFan 4.29nenenene
BIOSanoneneano


Použité čipy:
 • Audio - Realtek ALC883 - HD audio 7.1
 • IO - Fintek F71882FG - nabízí IEEE 1284 paralelní port, 2x UART, SPI. Umí řídit čtyři ventilátory, měřit devět různých napětí a čtyři teploty. Obecný článek k IO čipům zde.
 • LAN - Realtek RTL8111B - gigabit, připojeno přes PCI. Obecný článek k integrovaným sítovým kartám zde.
 • SATA & PATA - JMicron JMB 361 - 1x PATA, 1x SATA 300 s podporou NCQ, HotPlug, eSATA - připojeno přes PCIe 1x
 • FireWire - VIA VT 6307 - 2 porty FireWire 1394a, rychlost 400Mbit
 • Speciality - Dual CoreCell - podpora pro přetaktování a řízení chlazení, diagnostika


Audio - Realtek ALC883


IO - Fintek F71882FG


LAN - Realtek RTL8111B


SATA & PATA - JMicron JMB 361


FireWire - VIA VT 6307


Speciality - Dual CoreCell