reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

90nm od AMD - Athlon 64 3000+ pro socket 939

27.9.2004, Eagle , recenze
90nm od AMD - Athlon 64 3000+ pro socket 939
Poštěstilo se mi být prvním člověkem v ČR (počítáno včetně lidí z AMD), který měl možnost vyzkoušet nejnovější výrobní technologii 90nm od největšího rivala Intelu. Dnes popisovaným produktem není samozřejmě nic jiného než již přes půl roku očekávaný Athlon 64 3000+ pro socket 939. Ten má přinést podporu dual-channel paměťové konfigurace při přijatelné ceně.
První 90nm od AMD

90nm technologie natropila Intelu veliké starosti. Procesor Pentium 4 s kódovým označením Prescott byl pro komerční nasazení odložen o tři čtvrtě roku, putoval ven s nezvykle vysokou revizí (konkrétně revize C0, většina procesorů se však začíná prodávat v Áčkové nebo Béčkové revizi) a co je asi nejhorší, nesplnil očekávání. S dřívějšími technologiemi výroby menších a menších transistorů si výrobci při každém "update" užívali nižší spotřeby a podstatně vyšších frekvencí. Prescott naproti tomu spotřebuje více energie než kterýkoliv jiný procesor a situaci se nepodařilo pořádně vyřešit ani revizí D0, která byla zaměřená právě na redukci spotřeby. Není to ani rok od uvedení a Prescott se v těchto dnech začne dodávat již v revizi E0. Takový stupeň potřeby opravovat chyby jsme nezažili snad nikdy. Jednoduše řečeno 90nm = velký problém.Firma AMD vyrábí procesory pomocí 90nm technologie pokusně již od druhé půlky minulého roku. Jako první takto vyrobila čip Opteron, který nedávno následovala jeho dvoujádrová verze. Všechno toho byly ale prototypy. Pro trh začala továrna Fab30 u německých Drážďan vyrábět až letos, konkrétně někdy v červenci.

Revize DH8-D0

Jako úplně první jde do ostrého provozu déčková revize jádra, které bylo původně označováno jako NewCastle. Toto jádro, obsahující 512kB cache druhé úrovně a výrobně nazývané DH7 (v revizi CG pak DH7-CG) bylo přetvořeno na 90nm proces (tzv. die-shrink) a v některých ohledech zásadně vylepšeno. Nové jádro kódově nazývané Winchester se jinak jmenuje DH8-D0.


Winchester bude ke konci letošního roku v podání Opteronu doplněn jádrem San Diego (SH8-D0) s 1MB L2 cache a příští rok jádrem Palermo (CH8-D0) s 256kB.


V čem je jádro Winchester lepší než starší NewCastle?
  • Vylepšená politika zavírání paměťových stránek, díky čemuž je častěji předcházeno příkazu Precharge (tRP), tj. zkráceny latence a zvýšena paměťová propustnost.
  • Vylepšena politika při nakládání s frame-buffery a Z-buffery v paměti sdílené s grafickou kartou, čímž se zvýší výkon počítačů s integrovanou grafickou kartou.
  • Paměťové receivery DDR řadiče jsou nyní ve výchozím stavu vypínány. Tím se redukuje spotřeba.
  • Přidány tři režimy nízké spotřeby pamětí (odpojení CKE pinů).
  • Přidán další write combining stream. To pomůže zvýšit výkon v některých aplikacích.
  • Instrukce SAHF (Store AH into Flags) a LAHF (Load Status Flags into AH register) jsou nyní podporovány i v 64bit režimu.
Mimo těchto ne-nevýznamných vylepšení především v oblasti výkonu a spotřeby bylo také opraveno osm známých chyb předchozí revize.


V současnosti tak zůstává v revizi D0 známo a neopraveno pouhých 8 chyb. To je mnohem méně než u jakéhokoliv jiného procesoru v současnosti dostupného na trhu. Jinak se revize D0 od starší neliší, nepřibyly tedy instrukce SSE3, jak se původně proslýchalo.

Jádro DH8-D0 je vyráběno technologií 90nm za použití Silicon On Insulator (SOI). Zatím není použita výroba pomocí Strained Silicon Directly On Insulator (SSDOI), tedy kombinace SOI a Strained Silicon. Této varianty se dočkáme v budoucnu.

reklama