www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Acer Iconia Tab W510: tabletový hybrid

Acer Iconia Tab W510: tabletový hybrid
, , recenze
Nedávno jsme měli v recenzi moderní, i když levný tablet Sencor Element 10.1 s operačním systémem Android. V dnešní recenzi půjde také o tablet, ovšem o model s procesorem Intel Atom a operačním systémem Windows 8. Chybět nebude ani hardwarová klávesnice.
K oblíbeným
reklama

Výkonnostní testy


Od testovaného Acer Iconia Tab W510 nemůžeme čekat závratný výkon, však procesory Atom řady Z patří mezi nejslabší modely s architekturou x86. Otázkou je ovšem výkon disku, respektive karty MMC, na níž bude z velké části záviset, zda bude tablet reagovat pohodlně či nikoliv. Pokud byste rádi znali subjektivní dojmy právě z provozu tabletu, najdete je na konci této kapitoly.

Pro srovnání využijeme výsledky již starších testů netbooků Hewlett Packard Mini 5103 a Samsung N210. První z nich je založen na procesoru Intel Atom N455 na 1,66 GHz, 2 GB DDR3-1333 MHz a integrovnaném jádru Intel GMA 3150. Oproti Samsungu má výhodu v rychlejším 7200RPM disku, ovšem jinak má Samsung srovnatelný 1,66GHz procesor Atom N450 (ten pouze nepodporuje DDR3), 1 GB paměti DDR2-667 a stejné grafické jádro.

Nyní se podíváme na výsledky, kde bude ale chybět srovnání pevných disků s kartou MMC, neboť ani jeden z použitých benchmarků s Acer Iconia Tab nepracoval. Proto si tyto testy nahradíme pomocí ATTO Disk Benchmark.

Výkonnostní testy
CPUAcer Iconia Tab W510
HP Mini 5103
Samsung N210Ikona Odkaz na databázi
3DMark03 - CPU
352
261
262
body
3DMark06 - CPU
962
144
491
body
Cinebench R10 - 1x CPU
590
540
544
body
Cinebench R10 - X CPU
1691
839
818
body
PCMark05 - CPU
2122
1449
990
body
Sciencemark - AES
39,5
56,8
44,9
sekundy
Sciencemark - Mol. Dynamics
151,3
189
217,7
sekundy
RAMIkona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi
PCMark05
2567
2400
399
body
ScienceMark
3039
3099
3162
MB/s
GPUIkona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi
3DMark03
2008
613
718
body
3DMark06
659
491
676
body
Cinebench R10
431
278
211
body

Acer Iconia Tab W510 má tedy nad staršími netbooky jednoznačně navrch, ovšem rodině procesorů Core se samozřejmě nemůže rovnat. Jeho výhodou ale zase je nízká spotřeba a díky tomu i pasivní chlazení, a tedy i bezhlučný chod. Procesor je přitom umístěn v pravém horním rohu tabletu, takže vás nebude vás obtěžovat svým teplem, protože za vrchní rohy tablet asi držet nebudete. Zas tak moc se také nezahřívá.

Karta MMC se svým výkonem nemůže rovnat moderním SSD, ovšem ve srovnání s mobilními pevnými disky je její výkon celkem slušný, i když zápis by přeci jen mohl být lepší. Osobně bych ale řekl, že karta MMC je v reálném provozu daleko výkonnější než mobilní disk.


Výdrž na baterie a nabíjení


Baterie typu Li Pol (i když takový BatteryInfoView udává Li Ion) by zde měly být dvě stejné s kapacitou 29,6 Wh. Acer ve svých specifikacích překvapivě udává výdrž tabletu při využití pouze jedné baterie, a to celých 9 hodin při méně než polovičním jasu displeje a surfování po webu nebo jiné nenáročné práci (přehrávání videa). Podobnou výdrž můžeme skutečně očekávat a pokud tablet budeme ještě více šetřit, může to být klidně i přes deset hodin. Podotýkám, že jde o výdrž pouze při využití jedné baterie a pokud využijete dokovací stanici, máte k dispozici ještě jednou tolik. Nejdříve se tedy samozřejmě vybíjí baterie v základně a až pak nastoupí ta v tabletu.

Výdrž na baterie tedy hodnotím velmi kladně, neboť se v podstatě dostáváme na úroveň chytrých telefonů a ještě aby ne, když celková kapacita obou baterií v tomto případě překoná i řadu notebooků, přičemž jejích služeb využívá malý displej, úsporný procesor Atom a elektronická paměť.

Napájecí adaptér s dostatečně dlouhou 180cm šňůrou a poskytne až 18 W (12 V / 1,5 A). S odhadem plného dobití pod 4 hodiny bychom se nemýlili pouze v případě, že by se tím myslela pouze baterie samotného tabletu. Té trvalo dobití zhruba tři hodiny dvacet minut, takže pro plné dobití to musíme znásobit dvěma, což dává alespoň přes šest a půl hodiny. Nicméně jsou výhodu zde skýtá systém dvou baterií a rozhodně také dlouhá výdrž.


Zkušenosti z provozu


Při použití Iconia Tab W510 se základnou jde v podstatě o malý notebook s operačním systémem Windows 8. Můžeme sice kombinovat ovládání pomocí dotykové obrazovky a touchpadu, ale stejně mi v takovém případě nejvíce vyhovovala myš a především klasické desktopové prostředí.

V režimu tabletu je pak na řadě pochopitelně pouze dotyková obrazovka a v takovém případě zase bude lepší používat rozhraní a aplikace Metro, neboť klasické prostředí OS Windows je pro ovládání prsty nevhodné. A také samotné Metro se ovládá lépe prsty než myší. Je třeba ještě poznamenat, že operační systém byl velmi svižný a nezadrhával se, a to včetně startu aplikací, animací a přepínání mezi spuštěnými aplikacemi.


reklama
Nejnovější články
Origin Big O: desktop kombinující PC, Xbox One X, PS4 Pro i Nintendo Switch Origin Big O: desktop kombinující PC, Xbox One X, PS4 Pro i Nintendo Switch
Origin Big O by se dal marketingovou řečí označit za ultimátní herní stanici, která v sobě kombinuje čtyři platformy, abychom se nemuseli rozhodovat, k čemu se posadíme. Máme tu tak jednak výkonné PC a k němu tři konzole. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 5 3400G: nejvýkonnější APU v testu, vyplatí se? AMD Ryzen 5 3400G: nejvýkonnější APU v testu, vyplatí se?
Mezi novými 7nm procesory Ryzen 3000 byla do stejné série propašována také dvě nová 12nm APU, z nichž to lepší v podobě Ryzen 5 3400G je zároveň nejvýkonnější APU, jaké je k dispozici. Co nabídne?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr? Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr?
Teorie o mladém vesmíru zahrnují exotické objekty, mezi něž rozhodně patří i temné hvězdy. Tyto hypotetické objekty by se mohly stát zárodky pozdějších supermasivních černých děr jako vůbec první hvězdy vesmíru. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti
Dle vyjádření jednoho z vedoucích pracovníků firmy AMD byly ceny nových Radeonů s jejich pozdějším snížením ještě před vypuštěním na trh předem pečlivě připravená akce. Alespoň to se dozvídáme z úst Scotta Herkelmana. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Google: Stadia není Netflix pro hry, nabídne i exkluzivity Google: Stadia není Netflix pro hry, nabídne i exkluzivity
Zástupce firmy Google, který má přímo na starosti platformu Stadia, byl ochoten odpovídat na všetečné otázky lidí na fórech Reddit. My jsme se tak dozvěděli i to, že bychom dle jeho představ neměli o službě mluvit jako o Netflixu pro hry.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář