reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Acer TravelMate C213TMi – digitální hermafrodit

8.2.2007, Josef Brož, recenze
Acer TravelMate C213TMi – digitální hermafrodit
V dnešní recenzi opustíme stojaté vody notebookového designu a přiblížíme si netradiční produkt společnosti Acer. Jedná se o kombinaci klasického notebooku a Tablet PC. Základem tohoto křížence je výkonný procesor Core 2 Duo a grafická karta nVIDIA GeForce Go 7300.
Výrobci již delší dobu hledají kompromis mezi notebookem a platformou Tablet PC. Autorem původního konceptu Tablet PC je společnost Microsoft. Tablet PC se mělo stát zcela novou platformou, která by naplnila představy Microsoftu o digitálně konvergentní domácnosti, případně nahradila digitální diáře, organizéry, ale i notebooky.


Acer TravelMate C213TMi


Specifikace této platformy se během pětiletého vývoje průběžně měnily. Původní záměr - vytvořit hardware s nízkou hmotností a dlouhou výdrží na bateriích však narazil na technologická omezení. Mnozí výrobci (Fujitsu, HP, Toshiba) proto hledají kompromisní řešení mezi notebookem a Tablet PC s aktivním dotykovým displejem. Ve spojení obou koncepcí v jeden produkt si slibují otevření nových trhů a zvyšení odbytu.


Acer TravelMate C213TMi


Zařízení, která kombinují Tablet PC s notebookem nabízí i společnost Acer. Uživatelé mohou vybírat mezi třemi modely TravelMate. Nejnovější Acer TravelMate C213TMi je vybaven dvoujádrovým procesorem Intel Core Duo T5500. Ovládání přístroje pomocí pera (stylus) usnadňuje 12“ dotykový displej. Ke standardnímu vybavení patří 120GB pevný disk, 1024MB DDR2 paměti a grafická karta nVIDIA GeForce Go7300. Pro notebook velmi slušná konfigurace, pro platformu Tablet PC nadprůměrný hardware. Výbavu přístroje umocňuje dobrá rozšiřitelnost a možnosti připojení k internetu.


Acer TravelMate C213TMiIkona Odkaz na databázi
Procesor Intel Core 2 Duo T5500 (Merom)
Frekvence1,66 GHz - FSB 667 MHz
ČipsetMobile Intel Calistoga i945PM
RAM 1024 MB (DDR2-533 DDR2 SDRAM)
HarddiskHitachi HTS541212 (120 GB, 5400 RPM, ATA-100)
Úhlopříčka displeje 12,1" XGA TFT Tablet
Rozlišení displeje 1024 x 768 pixelů
Grafická karta nVIDIA GeForce Go7300 s 128MB
Zvuková karta Conexant - Intel 82801GBM ICH7-M
Mechanika MATSHITA DVD-RAM UJ-85JS
Reproduktorystereo
Výstup sluchátka/microf. sluchátka/mikrofon/line-in
Polohovací zařízení Trackpoint
PS/2 ne
USB 3x USB 2.0
Výstup na externí monitor D-Sub
S-Video výstup ( TV out)ne
PC Card slotano
Firewire (IEEE 1394) ano
Čtečka karet4-in-1 SD/MMC/MS/MS PRO
Bluetoothano
Infra portano
WiFiIntel PRO/Wireless 3945ABG
Modem HDAUDIO Soft Data Fax Modem
LAN Broadcom NetLink Gigabit Ethernet
Webcamne
Speciální výbavabiometrická čtečka, konektor pro ezDock
Typ baterie 6-článková 4800 mAh a 3-článková 2000 mAh
Deklarovaná výdrž baterie cca 3h
Délka x šířka x výška Š: 31,5 cm x H: 23,8 cm x V: 3,5 cm
Hmotnost 2,5 kg
Operační systém Windows XP Professional (Tablet PC Edition 2005)


SW a ostatní výbava


Po softwarové stránce je Acer TravelMate C213TMi velmi dobře vybaven. Samozřejmostí je vypalovací software - NTI CD & DVD Maker 7. Tvorbu multimediálních DVD umožňuje předinstalovaný Cyberlink PowerProducer. Bezpečnost počítače a operačního systému obstarává Norton Internet Security 2005 (antivir, atd.). Samostatnou kapitolou je software, který umožňuje používat notebook jako tablet - Experience Tablet PC a Mircosoft Leader. Nejdůležitější pro práci Tablet PC je však Windows Journal - inteligentní verze „poznámkového bloku“, která usnadňuje digitalizaci a rozpoznávání rukopisu.


Windows Journal

Vlastní software společnosti Acer je integrován do aplikačního rozhraní Empowering Technology. Podobné řešení používají i notebooky Toshiba nebo Lenovo (např. ThinkVantage Produktivity Center). Acer Empowering Technology je v podstatě soubor utilit, které slouží k podrobnému nastavení hardware a systému notebooku. Jeho nejdůležitější částí je správa napájení – tzv. ePower Management. Nastavení bezdrátového připojení zajišťuje eNet Management, pro obnovení systému lze využít eRecovery Management.


04 – Acer Empowering Technology

Acer TravelMate C213TMi nabízí několik způsobů zabezpečení. Základem je možnost heslování BIOSu a přístupu k pevnému disku. Dalším prvkem je biometrický senzor – „čtečka“ otisků prstů zabudováná v těle displeje. Zabezpečeno je nejen přihlašování do Windows, ale otiskem prstu lze chránit i BIOS, respektive bootování notebooku. Zabezpečit lze rovněž vybrané adresáře (My Safe) a přístup k internetu. K dokonalosti Acer řešení chybí jen TPM Embedded Security Chip, ten v hardware TravelMate integrován není.


Biometrický senzor
reklama