www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Llano: test procesoru A8-3850

AMD Llano: test procesoru A8-3850
, , recenze
Minulý týden jsme si představili nové procesory AMD Llano a teď přišel čas na podrobný test. Utká se v něm aktuálně nejvýkonnější model z rodiny AMD A8 se svými protějšky od Intelu z řady Sandy Bridge. Těšit se můžeme i na souboj IGP a přetaktování.
K oblíbeným
reklama

Otázka ceny


Jeden z mnoha důležitých faktorů, které jsme doposud opomíjeli, je cena procesorů. AMD na procesory Intel z hlediska čistého výkonu procesorových jader pořád ještě nemá, a tak se snaží své potenciální zákazníky zaujmout také cenou. Jakou ale nasadil u svých nových Llano a jak se bude jevit ve srovnání s konkurencí, to ukáže tabulka:

Problémem je, že cena nových procesorů AMD není známa, neboť ty do našich obchodů v době psaní článku nedorazily. AMD však poskytlo jejich ceny v amerických dolarech, a tak jsme je mohli odhadnout pomocí srovnání s jinými procesory. Modely Intel Sandy Bridge jsou na trhu také nové, ale již figurují v nabídkách mnoha obchodů.

Model
Přibližná cena s DPH
AMD A8-3850
2 800 Kč
Intel Core i3-2105
2 850 Kč
Intel Core i5-2310
3 650 Kč
Intel Core i5-2405S
4 200 Kč
AMD Athlon II X4 645
2 050 Kč
přibližné ceny ze serveru Heureka

Ukažme si také pro lepší srovnání tyto ceny v tabulce:Další srovnání procesorů s ohledem na poměr ceny a výkonu by dle mého názoru nedělalo dobrotu, a to především kvůli rozdílnosti architektur a účelů použití. Nové Llano A8-3850 je totiž již pravé APU, které nabízí něco, co ostatní nemají - výkonný integrovaný grafický čip. Athlon II X4 645 žádný nemá a Intel Sandy Bridge sice své mají, ale ty se svým výkonem s Radeonem HD 6550D v A8-3850 nemohou rovnat. Llano je také zamýšleno jako již hotové řešení, k němuž se nemusí přidávat žádná samostatná grafická karta, což v případě Intelů a Athlonu II zrovna neplatí.


Závěrečné hodnocení


Jak tedy můžeme hodnotit prvního testovaného zástupce výkonných desktopových procesorů typu APU od firmy AMD? Prozatím se k nám dostal jen jeden model, a to A8-3850, který zatím stojí ve své rodině na nejvyšší příčce. Přesto ale jeho cena není vysoká, zvlášť když si uvědomíme, že je v ní započítána i slušně výkonná grafika. Jen ty základní desky by mohly s cenou trošku klesnout, ale to AMD těžko ovlivní.Když budeme srovnávat s cenově rovným čipem Core i3-2105, pak lze z výsledků vyčíst, že v čistě výpočetních operacích pro procesorová jádra má Core i3 navrch v jednothreadových aplikacích, zatímco A8-3850 mu to vrací v multithreadových testech díky svým 4 jádrům. Jenže pak nastoupí jeho grafika a na to už Core i3 ani se svou výkonnější verzí jádra Intel HD Graphics 3000 nestačí. AMD k tomu navíc přihodí akceleraci pomocí AMD APP a má vystaráno.

Při srovnání s moderními Core i5 "Sandy Bridge" již situace v početních operacích vypadá jinak, neboť jde již o nativně čtyřjádrové procesory vybavené technologií Turbo Boost 2.0, na něž Llano už nestačí, ale zde se také pohybujeme už ve vyšších cenových hladinách a pořád tu zůstává výhoda Radeonu HD 6550D v APU A8-3850.

Firmě AMD se tedy bezesporu povedlo přijít s levným mainstreamovým procesorem, který poskytne vyvážený mix výkonu procesorových jader a integrované grafiky, jež se dá také dobře použít pro účely GPGPU. APU A8-3850 osobně vidím jako ideálního kandidáta - základní kámen - pro stavbu levného domácího počítače, od nějž jeho uživatelé nebudou požadovat velmi vysoký výkon, ale univerzalitu pro multimediální využití, občasné hraní her, brouzdání po Internetu a další běžné věci. Na nic jiného si Llano ostatně ani nehrají.

AMD nás tedy zase jednou posunulo o něco dále a v době, kdy Intel cválá na koni a snaží se zvyšovat svůj technologický náskok, dokázalo nabídnout velmi dobře použitelné a jednoduché řešení, na něž by zákazníci mohli zareagovat.


Poděkování na závěr:

AMD za zapůjčení procesoru A8-3850
AT Computers za zapůjčení procesorů Core i3 a Core i5
Gigabyte za zapůjčení základní desky Gigabyte A75-UD4H
reklama
Nejnovější články
Bohatý podzim: kdy přijdou nové procesory a grafické karty? Bohatý podzim: kdy přijdou nové procesory a grafické karty?
Během příštích dvou týdnů bude představena či rovnou i vypuštěna na trh řada nových produktů a my se nyní v krátkosti podíváme na to, co to bude a kdy to bude. Jde o produkty firem AMD, NVIDIA i Intel. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Specifikace GTX 1660 Super jsou na světě: za kolik a kdy bude k dispozici? Specifikace GTX 1660 Super jsou na světě: za kolik a kdy bude k dispozici?
Aktualizováno: NVIDIA by snad již dnes měla vypustit na trh přinejmenším novou GeForce GTX 1660 Super, která by měla lépe zachytit nástup nových Radeonů, i když není zrovna jasné, co můžeme od AMD čekat. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Velká Británie vyšle na Měsíc pavoučího robota Velká Británie vyšle na Měsíc pavoučího robota
Velká Británie, respektive přesněji londýnská společnost Spacebit, se chystá vypustit na Měsíc chodícího robota, který bude chodit v pavoučím stylu. Namísto osmi končetin však bude mít čtyři, což jej řadí spíše vedle Spider Mastermind.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel Ghost Canyon: nová třída modulárních PC odhalena Intel Ghost Canyon: nová třída modulárních PC odhalena
Intel nedávno ukázal nový modulární koncept PC, který je založen na systémech v podobě karet pro PCIe. Tehdy o něm mluvil prostě jako o Elementu, ovšem nyní je zřejmé, že ten se dostane i mezi NUC Ghost Canyon. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Xiaomi se pouští do výroby herních LCD, představuje Mi Surface Xiaomi se pouští do výroby herních LCD, představuje Mi Surface
Společnost Xiaomi jsme dříve znali jen jako výrobce mobilních telefonů a jejich příslušenství, ale od té doby se její portfolio značně rozrostlo. Nyní tato společnost přináší na trh vlastní "Povrch", ale o počítače nejde. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek