www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Llano: test procesoru A8-3850

AMD Llano: test procesoru A8-3850
, , recenze
Minulý týden jsme si představili nové procesory AMD Llano a teď přišel čas na podrobný test. Utká se v něm aktuálně nejvýkonnější model z rodiny AMD A8 se svými protějšky od Intelu z řady Sandy Bridge. Těšit se můžeme i na souboj IGP a přetaktování.
K oblíbeným
reklama

Otázka ceny


Jeden z mnoha důležitých faktorů, které jsme doposud opomíjeli, je cena procesorů. AMD na procesory Intel z hlediska čistého výkonu procesorových jader pořád ještě nemá, a tak se snaží své potenciální zákazníky zaujmout také cenou. Jakou ale nasadil u svých nových Llano a jak se bude jevit ve srovnání s konkurencí, to ukáže tabulka:

Problémem je, že cena nových procesorů AMD není známa, neboť ty do našich obchodů v době psaní článku nedorazily. AMD však poskytlo jejich ceny v amerických dolarech, a tak jsme je mohli odhadnout pomocí srovnání s jinými procesory. Modely Intel Sandy Bridge jsou na trhu také nové, ale již figurují v nabídkách mnoha obchodů.

Model
Přibližná cena s DPH
AMD A8-3850
2 800 Kč
Intel Core i3-2105
2 850 Kč
Intel Core i5-2310
3 650 Kč
Intel Core i5-2405S
4 200 Kč
AMD Athlon II X4 645
2 050 Kč
přibližné ceny ze serveru Heureka

Ukažme si také pro lepší srovnání tyto ceny v tabulce:Další srovnání procesorů s ohledem na poměr ceny a výkonu by dle mého názoru nedělalo dobrotu, a to především kvůli rozdílnosti architektur a účelů použití. Nové Llano A8-3850 je totiž již pravé APU, které nabízí něco, co ostatní nemají - výkonný integrovaný grafický čip. Athlon II X4 645 žádný nemá a Intel Sandy Bridge sice své mají, ale ty se svým výkonem s Radeonem HD 6550D v A8-3850 nemohou rovnat. Llano je také zamýšleno jako již hotové řešení, k němuž se nemusí přidávat žádná samostatná grafická karta, což v případě Intelů a Athlonu II zrovna neplatí.


Závěrečné hodnocení


Jak tedy můžeme hodnotit prvního testovaného zástupce výkonných desktopových procesorů typu APU od firmy AMD? Prozatím se k nám dostal jen jeden model, a to A8-3850, který zatím stojí ve své rodině na nejvyšší příčce. Přesto ale jeho cena není vysoká, zvlášť když si uvědomíme, že je v ní započítána i slušně výkonná grafika. Jen ty základní desky by mohly s cenou trošku klesnout, ale to AMD těžko ovlivní.Když budeme srovnávat s cenově rovným čipem Core i3-2105, pak lze z výsledků vyčíst, že v čistě výpočetních operacích pro procesorová jádra má Core i3 navrch v jednothreadových aplikacích, zatímco A8-3850 mu to vrací v multithreadových testech díky svým 4 jádrům. Jenže pak nastoupí jeho grafika a na to už Core i3 ani se svou výkonnější verzí jádra Intel HD Graphics 3000 nestačí. AMD k tomu navíc přihodí akceleraci pomocí AMD APP a má vystaráno.

Při srovnání s moderními Core i5 "Sandy Bridge" již situace v početních operacích vypadá jinak, neboť jde již o nativně čtyřjádrové procesory vybavené technologií Turbo Boost 2.0, na něž Llano už nestačí, ale zde se také pohybujeme už ve vyšších cenových hladinách a pořád tu zůstává výhoda Radeonu HD 6550D v APU A8-3850.

Firmě AMD se tedy bezesporu povedlo přijít s levným mainstreamovým procesorem, který poskytne vyvážený mix výkonu procesorových jader a integrované grafiky, jež se dá také dobře použít pro účely GPGPU. APU A8-3850 osobně vidím jako ideálního kandidáta - základní kámen - pro stavbu levného domácího počítače, od nějž jeho uživatelé nebudou požadovat velmi vysoký výkon, ale univerzalitu pro multimediální využití, občasné hraní her, brouzdání po Internetu a další běžné věci. Na nic jiného si Llano ostatně ani nehrají.

AMD nás tedy zase jednou posunulo o něco dále a v době, kdy Intel cválá na koni a snaží se zvyšovat svůj technologický náskok, dokázalo nabídnout velmi dobře použitelné a jednoduché řešení, na něž by zákazníci mohli zareagovat.


Poděkování na závěr:

AMD za zapůjčení procesoru A8-3850
AT Computers za zapůjčení procesorů Core i3 a Core i5
Gigabyte za zapůjčení základní desky Gigabyte A75-UD4H


Vývoj ceny testovaného produktu:


reklama
Nejnovější články
Herní GDC se neruší a grafická GTC zatím také ne, těšit se můžeme na březen Herní GDC se neruší a grafická GTC zatím také ne, těšit se můžeme na březen
Nedávno jsme se dozvěděli o zrušení konference Mobile Worlds Congress 2020, která se měla konat v Barceloně. Přirozeně se tak vynořily obavy o rušení dalších akcí podobného ražení, takže jaké jsou nejnovější zprávy?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Hamás napadal telefony izraelských vojáků malwarem, lákal je na ženy Hamás napadal telefony izraelských vojáků malwarem, lákal je na ženy
Válka mezi Izraelem a palestinským Hamásem se odehrává na více frontách. Jednou z nich je i sledování pomocí mobilních telefonů malwarem. K tomu využili populární metodu catphishingu, kdy se vydávali za atraktivní ženy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Po Kingdom Come bude zdarma Assassin's Creed: Syndicate Po Kingdom Come bude zdarma Assassin's Creed: Syndicate
Po hře Kingdom Come: Deliverance, kterou Epic Games ve svém obchodě až do tohoto čtvrtka nabízí zcela zdarma, přijde další hra, respektive dvojice her a jednou z nich bude Assassin's Creed: Syndicate. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
TrendForce očekává problémy s dodávkami notebooků, monitorů dalšího hardwaru TrendForce očekává problémy s dodávkami notebooků, monitorů dalšího hardwaru
Během minulého týdne se měly po poněkud mrazivých oslavách v Číně opět začít rozjíždět továrny, ovšem ukázalo se, že leckde chybějí pracovníci. Nyní tu máme už přesnější čísla od TrendForce, která ukazují dopad na výrobu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Jensen Huang: nejpopulárnější herní konzole budou notebooky s GeForce Jensen Huang: nejpopulárnější herní konzole budou notebooky s GeForce
Letos se dočkáme nových herních konzolí firem Sony a Microsoft, jejichž nástup se bezprostředně týká také NVIDIE či jiných společností orientovaných na PC hardware. A Jensen Huang opět brojí proti konzolím.
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře