www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Raven Ridge: konečně APU nové generace

AMD Raven Ridge: konečně APU nové generace
, , recenze
Velice dlouho jsme čekali na desktopová APU, která by znamenala výrazný architekturní i výkonnostní pokrok. Toto čekání je u konce, protože tu máme Raven Ridge založené na CPU Zen a GPU Vega. Dnes si vyzkoušíme Ryzen 3 2200G a Ryzen 5 2400G.
K oblíbeným
reklama

Cinebench

 
V renderovacích testech Cinebench už můžeme nové procesory klidně porovnávat s dříve testovanými modely, neboť zde na grafice opravdu nezáleží a testy jsou bez problémů využitelné ve stejné podobě jako před lety. Podíváme se na výkon ve třech verzích tohoto testu, a sice Cinebench R10, R11.5 a R15 a také na výsledky testů výkonu v OpenGL, které se ale budou týkat pouze samotných APU. 
 
 
První test ukazuje jednovláknový výkon, takže opět, procesory Intel vedou především díky svému vysokému turbu, ovšem ukázala se jedna zajímavá věc. Ryzen 5 2400G dokázal překonat i model Ryzen 7 1800X, který má vyšší maximální takt. Jenomže ten jsme testovali v době, kdy ještě nová platforma od AMD nebyla zdaleka tak vyladěná jako dnes, takže lze očekávat, že tento procesor na tom dnes bude lépe. Svůj podíl na tom také mohou mít 3200MHz paměti, ale spíše jen nepatrný. 
 
 
V případě zapojení všech jader už je to zcela něco jiného. Objeví se velké rozdíly mezi procesory s odlišným počtem jader a nová APU se rázem propadnou. Zůstávají však na očekávané úrovni ve společnosti procesorů Ryzen 3 1300X a Ryzen 5 1500X, které o pár set bodů překonávají, což je výborný výsledek. Zde již také srovnáváme s procesory, které byly testovány až po modelech Ryzen 7, kdy už byla platforma AMD odladěná (zvláště v případě Ryzen 3), takže se nedá mluvit o nějakém handicapu. 
 
 
 
Pak tu máme dva modernější testy, které už lépe než Cinebench R10 pracují s vícejádrovými procesory, což se odráží právě ve vyšším bodovém hodnocení Ryzenů. Opět vychází, že nová APU jsou spíše lepší než Ryzen 3 1300X a Ryzen 5 1500X, takže Ryzen 3 2200G je na úrovni Core i5-4670K, čtyřjádra generace Haswell a Ryzen 5 2400G téměř dohání i Core i7-6700K, hi-end generace Skylake. A to není vůbec špatné. 
 
Nakonec se ještě podívejme na testy grafiky, které v Cinebench probíhají pod API OpenGL: 
 
 
 
 
Ukázalo se, že čím modernější je benchmark, tím větší rozdíl existuje mezi Vega 8 a Vega 11. Počkáme si ale spíše na herní testy, které teprve ukáží, zda tato GPU za něco stojí.
reklama
Nejnovější články
EA mění plány vývoje hry Anthem, chystá se ji přepracovat EA mění plány vývoje hry Anthem, chystá se ji přepracovat
Titul Anthem za sebou nemá dobrý start. Po jeho vypuštění bylo jasně patrné, že přišel nedokončený a nebylo ani jasné, kam a jak jej tvůrci chtějí rozvíjet. Postupně se to vyjasnilo, ale nyní přichází zásadní změna. Co nám ale ukazuje?
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Corsair iCue 465X RGB: chytrá skříň? Corsair iCue 465X RGB: chytrá skříň?
Corsair si připravil počítačovou skříň iCue 465X, kterou označil za Smart Case, čili chytrou skříň. My se tak podíváme i na to, čím si to měl tento model zasloužit, ale také na jiné jeho vlastnosti.  
Včera, aktualita, Jan Vítek
Rockstar Games nabízí svůj herní launcher pro Windows PC s bonusem zdarma Rockstar Games nabízí svůj herní launcher pro Windows PC s bonusem zdarma
Společnost Rockstar Games vyvíjí hry především pro konzole, nicméně to by se mohlo změnit. Aktuálně čekáme především na to, zda a spíše kdy přijde PC verze Red Dead Redemption 2 a zatím tu máme nový launcher a navíc hru zdarma.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Dell EMC ukazuje servery PowerEdge s novými AMD EPYC Dell EMC ukazuje servery PowerEdge s novými AMD EPYC
Společnost Dell EMC přichází na trh s novými servery PowerEdge, které jsou založeny na nové generaci 7nm procesorů AMD EPYC. Výrobce se už chlubí nově dosaženými rekordy a AMD zase zájmem předního výrobce.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
HP S430c: 43,4" monitor, který nahradí KVM switch HP S430c: 43,4" monitor, který nahradí KVM switch
HP dnes představilo velmi zajímavý monitor EliteDisplay S430c. Jde o velký 43,4" zahnutý monitor, který podporuje vstupy ze dvou různých zařízení najednou. Dokonce lze s pomocí monitoru mezi nimi kopírovat soubory.
Včera, aktualita, Milan Šurkala