www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Raven Ridge: konečně APU nové generace

AMD Raven Ridge: konečně APU nové generace
, , recenze
Velice dlouho jsme čekali na desktopová APU, která by znamenala výrazný architekturní i výkonnostní pokrok. Toto čekání je u konce, protože tu máme Raven Ridge založené na CPU Zen a GPU Vega. Dnes si vyzkoušíme Ryzen 3 2200G a Ryzen 5 2400G.
K oblíbeným
reklama

Cinebench

 
V renderovacích testech Cinebench už můžeme nové procesory klidně porovnávat s dříve testovanými modely, neboť zde na grafice opravdu nezáleží a testy jsou bez problémů využitelné ve stejné podobě jako před lety. Podíváme se na výkon ve třech verzích tohoto testu, a sice Cinebench R10, R11.5 a R15 a také na výsledky testů výkonu v OpenGL, které se ale budou týkat pouze samotných APU. 
 
 
První test ukazuje jednovláknový výkon, takže opět, procesory Intel vedou především díky svému vysokému turbu, ovšem ukázala se jedna zajímavá věc. Ryzen 5 2400G dokázal překonat i model Ryzen 7 1800X, který má vyšší maximální takt. Jenomže ten jsme testovali v době, kdy ještě nová platforma od AMD nebyla zdaleka tak vyladěná jako dnes, takže lze očekávat, že tento procesor na tom dnes bude lépe. Svůj podíl na tom také mohou mít 3200MHz paměti, ale spíše jen nepatrný. 
 
 
V případě zapojení všech jader už je to zcela něco jiného. Objeví se velké rozdíly mezi procesory s odlišným počtem jader a nová APU se rázem propadnou. Zůstávají však na očekávané úrovni ve společnosti procesorů Ryzen 3 1300X a Ryzen 5 1500X, které o pár set bodů překonávají, což je výborný výsledek. Zde již také srovnáváme s procesory, které byly testovány až po modelech Ryzen 7, kdy už byla platforma AMD odladěná (zvláště v případě Ryzen 3), takže se nedá mluvit o nějakém handicapu. 
 
 
 
Pak tu máme dva modernější testy, které už lépe než Cinebench R10 pracují s vícejádrovými procesory, což se odráží právě ve vyšším bodovém hodnocení Ryzenů. Opět vychází, že nová APU jsou spíše lepší než Ryzen 3 1300X a Ryzen 5 1500X, takže Ryzen 3 2200G je na úrovni Core i5-4670K, čtyřjádra generace Haswell a Ryzen 5 2400G téměř dohání i Core i7-6700K, hi-end generace Skylake. A to není vůbec špatné. 
 
Nakonec se ještě podívejme na testy grafiky, které v Cinebench probíhají pod API OpenGL: 
 
 
 
 
Ukázalo se, že čím modernější je benchmark, tím větší rozdíl existuje mezi Vega 8 a Vega 11. Počkáme si ale spíše na herní testy, které teprve ukáží, zda tato GPU za něco stojí.
reklama
Nejnovější články
Corsair vypuští na trh 32GB moduly Vengeance LPX DDR4 Corsair vypuští na trh 32GB moduly Vengeance LPX DDR4
Corsair si připravil 32GB moduly Vengeance LPX DDR4, které tvoří až 256GB sadu pro velice náročné uživatele. Kapacita pamětí nám tak uspokojivě roste, a tak se podívejme, co vše si můžeme v tomto případě pořídit.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Wolfenstein: Youngblood a nároky na PC hardware Wolfenstein: Youngblood a nároky na PC hardware
Už to nebude trvat dlouho a hráči se budou moci vžít do kůže Blazkowiczových dvojčat, která budou v Paříži hledat po svém otci a půjdou přitom přes hromady mrtvol nacistů. Nyní už tak víme, co k tomu bude v PC verzi zapotřebí za hardware.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Biostar oficiálně nabízí PCIe 4.0 na deskách s AMD 400 Series Biostar oficiálně nabízí PCIe 4.0 na deskách s AMD 400 Series
AMD by se rádo zasadilo o to, aby starší desky s čipsety sérií 400 nebo dokonce 300 nenabízely žádnou formu podpory rozhraní PCI Express 4.0. Výrobci desek si to ale rozhodně nemyslí a mezi ně nyní patří i Biostar.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Intel Xeon Platinum 8284: výkonnější speciál za 5500 dolarů navíc Intel Xeon Platinum 8284: výkonnější speciál za 5500 dolarů navíc
Vedle nabídky firmy AMD a jejích serverových procesorů EPYC může být seznam cen procesorů Xeon od Intelu jak z jiného světa. To platí zvláště pro speciální procesory, které se ani neobjevují v běžné nabídce, a tím je i Xeon Platinum 8284. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Co by pronesl Nixon, kdyby astronauté Apolla 11 zemřeli na Měsíci? Co by pronesl Nixon, kdyby astronauté Apolla 11 zemřeli na Měsíci?
Je pochopitelné, že americký prezident Richard Nixon měl připraven projev i pro případ, že by mise Apollo 11 nevyšla a Armstrong, Aldrin a Collins se už nevrátili domů. Tento projev sice naštěstí pronést nemusel, ale my si jej i tak můžeme přečíst. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů