www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Raven Ridge: konečně APU nové generace

AMD Raven Ridge: konečně APU nové generace
, , recenze
Velice dlouho jsme čekali na desktopová APU, která by znamenala výrazný architekturní i výkonnostní pokrok. Toto čekání je u konce, protože tu máme Raven Ridge založené na CPU Zen a GPU Vega. Dnes si vyzkoušíme Ryzen 3 2200G a Ryzen 5 2400G.
K oblíbeným
reklama

Herní testy


Pro otestování výkonu APU Ryzen ve hrách jsme si vybrali následující tituly:
  • Shadow Warrior 2
  • Doom (2016)
  • The Elder Scrolls: Skyrim
  • The Witcher 3
  • Wolfenstein II: The New Colossus
  • Final Fantasy XV Benchmark
  • Resident Evil 6 Benchmark
 
Hry byly nastaveny stejně jako předtím na takovou kvalitu, aby to daná APU měla šanci zvládnout. Našim cílem je totiž se podívat především na to, jak dokáží Ryzen 3 2200G a Ryzen 5 2400G rozhýbat moderní i starší hry.
 
Pochopitelně nebudeme výsledky srovnávat s tím, co jsme naměřili v předchozích testech samotných procesorů a jako první můžeme zmínit Doom z roku 2016. V tom totiž obě APU měla velké problémy. Pod OpenGL byl totiž výkon doslova tragický, a to pouze v jednotkách FPS, takže je jasné, že v tomto případě šlo spíše o ovladače. Poté, co jsem z OpenGL přepnul na Vulkan, se hra už ani nespustila, čili otestovat ji nešlo. Máme tu ale šest dalších testů. 
 
 
 
 
 
 
 
Pro začátek je třeba říci, že obě APU jsou pozoruhodně pomalá ve Skyrimu, což půjde zase na vrub ovladačům, neboť v této staré hře by rozhodně měla poskytnout mnohem vyšší snímkovací frekvenci, však je zarážející už jen velice podobný výkon Vegy 8 a 10. Je otázka, zda se AMD v příštích ovladačích zaměří na optimalizaci pro starší hry, což bylo ostatně i téma nových ovladačů Adrenalin
 
Pokud jde ale o novější hry, dopadlo to přesně podle očekávání. Ryzen 5 2400G je dokáže vykreslovat ve slušné kvalitě při snímkovacích frekvencích nad 30 FPS, pokud se občas uskrovníme s ohledem na post-processing, antialiasing a jiné vymoženosti. Ostatně někdy stačí třeba jen vypnout motion blur, který stejně není jako efekt zrovna oblíbený, a hra je rázem bez problémů hratelná. V případě Zaklínače 3 je takovým nutným efektem pro vypnutí NVIDIA HairWorks. 
 
Důležité však je, že střední nebo i nízká kvalita v případě moderních her neznamená, že by se nám rázem na obrazovce proháněl čtvereček s obdélníkem. Často není rozdíl mezi ní a vysokou kvalitou na první pohled ani postřehnutelný a je třeba detailnějšího srovnání. Střední kvalita tak není vůbec nic tragického, a tak nám Ryzen 5 2400G slibuje, že si na něm dobře zahrajeme ve Full HD i moderní 3D hry. V případě Ryzen 3 2200G už to bude často na hraně a poklesy pod 30 FPS budou mnohem častější. 
 
V dalších kapitolách se zaměříme i na to, jak si můžeme výkon zlepšit pomocí přetaktování a také na to, jak jej ovlivňuje nastavení pamětí. Ale ještě dříve se mrkneme na spotřebu.  
reklama
Nejnovější články
Čínské Xiao-i žaluje Apple, za porušení patentů k Siri chce 10 mld. juanů Čínské Xiao-i žaluje Apple, za porušení patentů k Siri chce 10 mld. juanů
Čínská společnost Xiao-i (Shanghai Zhizhen Intelligent Network Technology Co Ltd) chce z Applu vytřískat nějaké ty finance. V žalobě, která se týká porušení patentů asistentem Siri, požaduje zákaz prodeje a nejen to.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Výrobce si stěžuje na vážný nedostatek APU Renoir od AMD Výrobce si stěžuje na vážný nedostatek APU Renoir od AMD
Společnost XMG se podělila s informací o tom, že na trhu je aktuálně velký nedostatek moderních APU generace Renoir. Sama čeká slíbenou objednávku, kvůli čemuž nemá jak vyrábět plánované notebooky řady Core.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Ovladače pro PS4 nebudou fungovat ve hrách pro PS5 Ovladače pro PS4 nebudou fungovat ve hrách pro PS5
Již nějaký ten pátek víme o podobě konzole PlayStation 5 i o jejích nových ovladačích či gamepadech. Nyní se ovšem přímo od Sony dozvídáme, jak to bude s podporou periferií z generace PS4 na nových konzolích. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA má konkurenta, o Arm se uchází už i Samsung NVIDIA má konkurenta, o Arm se uchází už i Samsung
Vskutku těžkotonážního konkurenta získala společnost NVIDIA ve své snaze získat od společnosti SoftBank firmu Arm Holdings. Ta je pro ni už tak velice velké sousto a nyní se do věci vložil i korejský Samsung.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Ochrana proti ransomwaru zdarma. Nově ji obsahuje také Avast Free Antivirus Ochrana proti ransomwaru zdarma. Nově ji obsahuje také Avast Free Antivirus
Avast zareagoval na vzrůstající počet kybernetických útoků a rozšířil svůj štít proti ransomwaru i do bezplatné aplikace Avast Free Antivirus. Uživatelé placeného řešení Avast Premium Security potom získali nový štít proti vzdálenému přístupu.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik3 komentáře