www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Raven Ridge: konečně APU nové generace

AMD Raven Ridge: konečně APU nové generace
, , recenze
Velice dlouho jsme čekali na desktopová APU, která by znamenala výrazný architekturní i výkonnostní pokrok. Toto čekání je u konce, protože tu máme Raven Ridge založené na CPU Zen a GPU Vega. Dnes si vyzkoušíme Ryzen 3 2200G a Ryzen 5 2400G.
K oblíbeným
reklama

Herní testy


Pro otestování výkonu APU Ryzen ve hrách jsme si vybrali následující tituly:
  • Shadow Warrior 2
  • Doom (2016)
  • The Elder Scrolls: Skyrim
  • The Witcher 3
  • Wolfenstein II: The New Colossus
  • Final Fantasy XV Benchmark
  • Resident Evil 6 Benchmark
 
Hry byly nastaveny stejně jako předtím na takovou kvalitu, aby to daná APU měla šanci zvládnout. Našim cílem je totiž se podívat především na to, jak dokáží Ryzen 3 2200G a Ryzen 5 2400G rozhýbat moderní i starší hry.
 
Pochopitelně nebudeme výsledky srovnávat s tím, co jsme naměřili v předchozích testech samotných procesorů a jako první můžeme zmínit Doom z roku 2016. V tom totiž obě APU měla velké problémy. Pod OpenGL byl totiž výkon doslova tragický, a to pouze v jednotkách FPS, takže je jasné, že v tomto případě šlo spíše o ovladače. Poté, co jsem z OpenGL přepnul na Vulkan, se hra už ani nespustila, čili otestovat ji nešlo. Máme tu ale šest dalších testů. 
 
 
 
 
 
 
 
Pro začátek je třeba říci, že obě APU jsou pozoruhodně pomalá ve Skyrimu, což půjde zase na vrub ovladačům, neboť v této staré hře by rozhodně měla poskytnout mnohem vyšší snímkovací frekvenci, však je zarážející už jen velice podobný výkon Vegy 8 a 10. Je otázka, zda se AMD v příštích ovladačích zaměří na optimalizaci pro starší hry, což bylo ostatně i téma nových ovladačů Adrenalin
 
Pokud jde ale o novější hry, dopadlo to přesně podle očekávání. Ryzen 5 2400G je dokáže vykreslovat ve slušné kvalitě při snímkovacích frekvencích nad 30 FPS, pokud se občas uskrovníme s ohledem na post-processing, antialiasing a jiné vymoženosti. Ostatně někdy stačí třeba jen vypnout motion blur, který stejně není jako efekt zrovna oblíbený, a hra je rázem bez problémů hratelná. V případě Zaklínače 3 je takovým nutným efektem pro vypnutí NVIDIA HairWorks. 
 
Důležité však je, že střední nebo i nízká kvalita v případě moderních her neznamená, že by se nám rázem na obrazovce proháněl čtvereček s obdélníkem. Často není rozdíl mezi ní a vysokou kvalitou na první pohled ani postřehnutelný a je třeba detailnějšího srovnání. Střední kvalita tak není vůbec nic tragického, a tak nám Ryzen 5 2400G slibuje, že si na něm dobře zahrajeme ve Full HD i moderní 3D hry. V případě Ryzen 3 2200G už to bude často na hraně a poklesy pod 30 FPS budou mnohem častější. 
 
V dalších kapitolách se zaměříme i na to, jak si můžeme výkon zlepšit pomocí přetaktování a také na to, jak jej ovlivňuje nastavení pamětí. Ale ještě dříve se mrkneme na spotřebu.  
reklama
Nejnovější články
Google: Stadia není Netflix pro hry, nabídne i exkluzivity Google: Stadia není Netflix pro hry, nabídne i exkluzivity
Zástupce firmy Google, který má přímo na starosti platformu Stadia, byl ochoten odpovídat na všetečné otázky lidí na fórech Reddit. My jsme se tak dozvěděli i to, že bychom dle jeho představ neměli o službě mluvit jako o Netflixu pro hry.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Equifax zaplatí až 700 milionů dolarů za únik dat z roku 2017 Equifax zaplatí až 700 milionů dolarů za únik dat z roku 2017
V září roku 2017 se začala odkrývat kauza, která se týkala amerických úvěrových registrů obsahujících informace o téměř polovině obyvatelů USA a její už tak od počátku obludné rozměry časem ještě narostly. Jaké je vyústění?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
První benchmarky dávají RTX 2080 SUPER téměř na úroveň TITANu V První benchmarky dávají RTX 2080 SUPER téměř na úroveň TITANu V
Na trh musí teprve ještě dorazit slíbená karta GeForce RTX 2080 SUPER, která už je ale na cestě, protože byla vyzkoušena v prvních testech. A není překvapivé, že to je zrovna benchmark z Final Fantasy XV.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Ceny DRAM šly zakrátko nahoru o pětinu, začínají růst i u nás Ceny DRAM šly zakrátko nahoru o pětinu, začínají růst i u nás
Vypadá to, že časy poklesu cen na trhu s paměťmi DRAM jsou pryč a my se dozvídáme, že příčinou je nová exportní politika Japonska vůči Jižní Koreji. Ceny přitom zakrátko vyletěly velice prudce nahoru. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Grafický tablet Wacom Cintiq 22 dostává Full HD displej Grafický tablet Wacom Cintiq 22 dostává Full HD displej
Tradiční výrobce grafických tabletů, společnost Wacom, představila 21,5” variantu svého tabletu Cintiq 22. Ta je vybavena displejem s Full HD rozlišením a 72% pokrytím barevného gamutu NTSC.
Včera, aktualita, Milan Šurkala