www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Raven Ridge: konečně APU nové generace

AMD Raven Ridge: konečně APU nové generace
, , recenze
Velice dlouho jsme čekali na desktopová APU, která by znamenala výrazný architekturní i výkonnostní pokrok. Toto čekání je u konce, protože tu máme Raven Ridge založené na CPU Zen a GPU Vega. Dnes si vyzkoušíme Ryzen 3 2200G a Ryzen 5 2400G.
K oblíbeným
reklama

Herní testy


Pro otestování výkonu APU Ryzen ve hrách jsme si vybrali následující tituly:
  • Shadow Warrior 2
  • Doom (2016)
  • The Elder Scrolls: Skyrim
  • The Witcher 3
  • Wolfenstein II: The New Colossus
  • Final Fantasy XV Benchmark
  • Resident Evil 6 Benchmark
 
Hry byly nastaveny stejně jako předtím na takovou kvalitu, aby to daná APU měla šanci zvládnout. Našim cílem je totiž se podívat především na to, jak dokáží Ryzen 3 2200G a Ryzen 5 2400G rozhýbat moderní i starší hry.
 
Pochopitelně nebudeme výsledky srovnávat s tím, co jsme naměřili v předchozích testech samotných procesorů a jako první můžeme zmínit Doom z roku 2016. V tom totiž obě APU měla velké problémy. Pod OpenGL byl totiž výkon doslova tragický, a to pouze v jednotkách FPS, takže je jasné, že v tomto případě šlo spíše o ovladače. Poté, co jsem z OpenGL přepnul na Vulkan, se hra už ani nespustila, čili otestovat ji nešlo. Máme tu ale šest dalších testů. 
 
 
 
 
 
 
 
Pro začátek je třeba říci, že obě APU jsou pozoruhodně pomalá ve Skyrimu, což půjde zase na vrub ovladačům, neboť v této staré hře by rozhodně měla poskytnout mnohem vyšší snímkovací frekvenci, však je zarážející už jen velice podobný výkon Vegy 8 a 10. Je otázka, zda se AMD v příštích ovladačích zaměří na optimalizaci pro starší hry, což bylo ostatně i téma nových ovladačů Adrenalin
 
Pokud jde ale o novější hry, dopadlo to přesně podle očekávání. Ryzen 5 2400G je dokáže vykreslovat ve slušné kvalitě při snímkovacích frekvencích nad 30 FPS, pokud se občas uskrovníme s ohledem na post-processing, antialiasing a jiné vymoženosti. Ostatně někdy stačí třeba jen vypnout motion blur, který stejně není jako efekt zrovna oblíbený, a hra je rázem bez problémů hratelná. V případě Zaklínače 3 je takovým nutným efektem pro vypnutí NVIDIA HairWorks. 
 
Důležité však je, že střední nebo i nízká kvalita v případě moderních her neznamená, že by se nám rázem na obrazovce proháněl čtvereček s obdélníkem. Často není rozdíl mezi ní a vysokou kvalitou na první pohled ani postřehnutelný a je třeba detailnějšího srovnání. Střední kvalita tak není vůbec nic tragického, a tak nám Ryzen 5 2400G slibuje, že si na něm dobře zahrajeme ve Full HD i moderní 3D hry. V případě Ryzen 3 2200G už to bude často na hraně a poklesy pod 30 FPS budou mnohem častější. 
 
V dalších kapitolách se zaměříme i na to, jak si můžeme výkon zlepšit pomocí přetaktování a také na to, jak jej ovlivňuje nastavení pamětí. Ale ještě dříve se mrkneme na spotřebu.  
reklama
Nejnovější články
Anthem se dostal do levné nabídky předplacené služby Origin Access Basic Anthem se dostal do levné nabídky předplacené služby Origin Access Basic
Titulu Anthem, který měl zachránit zbytek reputace studia Bioware, kdekdo ještě před vypuštěním na trh věštil neslavný konec. A ten nyní svým způsobem také přišel a zaslouženě dle toho, jaký zájem a ohlas hra vyvolala.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Aktualizované Windows 10 mají problémy se zvukem, jak je vyřešit? Aktualizované Windows 10 mají problémy se zvukem, jak je vyřešit?
O uběhlém víkendu se řešily problémy Windows 10 s nejnovějšími záplatami, které mnohým uživatelům rozvrtaly zvuk v systému. A jako obvykle se tyto potíže lišily případ od případu, ovšem týkají se konkrétní aktualizace: KB4515384.
Dnes, aktualita, Jan Vítek8 komentářů
Výkon karet v Borderlands 3 prozkoumán, jaké jsou nároky? Výkon karet v Borderlands 3 prozkoumán, jaké jsou nároky?
Nový titul Borderlands 3 bude asi ještě nějakou dobu probírán kvůli přístupu vydavatele k recenzentům i kvůli chybám, s nimiž se hráči od minulého pátku potýkají. My se nyní můžeme podívat alespoň na to, jak si vedou grafické karty.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Stíny nad Borderlands 3: problémy napříč platformami a kontroverzní přístup 2K Games Stíny nad Borderlands 3: problémy napříč platformami a kontroverzní přístup 2K Games
Titul Borderlands 3 si už můžeme od konce minulého týdne vesele hrát, ovšem kromě toho, jak dobrá je samotná hra se probírají i její problémy s výkonem napříč platformami a bohužel i velice kontroverzní přístup 2K Games k recenzentům.
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Přichází PC VR headset HTC Vive Cosmos, co nabídne a kdy bude? Přichází PC VR headset HTC Vive Cosmos, co nabídne a kdy bude?
PC systémy virtuální reality tvoří stále spíše jen okrajový trh a zatím nic nenapovídá tomu, že by se to mohlo brzy zlepšit. Tuto oblast je však zajímavé přinejmenším sledovat, respektive její vývoj a ten zajistí i nový HTC Vive Cosmos.
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře