www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Raven Ridge: konečně APU nové generace

AMD Raven Ridge: konečně APU nové generace
, , recenze
Velice dlouho jsme čekali na desktopová APU, která by znamenala výrazný architekturní i výkonnostní pokrok. Toto čekání je u konce, protože tu máme Raven Ridge založené na CPU Zen a GPU Vega. Dnes si vyzkoušíme Ryzen 3 2200G a Ryzen 5 2400G.
K oblíbeným
reklama

Spotřeba sestav


Nyní se budeme nejdříve věnovat tomu, co řekl na spotřebu náš měřák Voltcraft Energy Check 3000 ukazující energetické nároky celých sestav i se ztrátami zdroje a ostatními komponentami (zde tedy s SSD a bez grafické karty), ovšem pochopitelně bez monitoru. Nejdříve si ukážeme důležité výsledky spotřeby sestav v klidovém režimu, kdy počítač nedělal absolutně nic a my jsme dávali pozor, aby jej žádný proces ani na moment nevytížil. Pak se ukáže spotřeba v několika případech, kdy byl počítač zatížený. Je třeba poukázat na to, že testujeme s různými deskami a paměťmi či jiným dodatečným hardwarem, a tak nelze opravdu srovnávat jednotlivé výsledky mezi sebou. Spíše tedy sledujte nárůst spotřeby oproti klidovému režimu v rámci stejných sestav. 
 
Srovnávat budeme nyní ale pouze dvě sady výsledků s novými APU, a to ze dvou důvodů. Jednak byla použita základní deska formátu Mini ITX oproti ATX jako u jiných sestav, ale především nebyla využita samostatná grafická karta. Ostatně nám stejně půjde především o rozdíl mezi spotřebou v klidu a v zátěži. 
 
 
V klidovém režimu je spotřeba přímo výtečná, však jen mírně překračuje 20 W i se ztrátami zdroje, takže provoz takového počítače nebude finančně náročný. Je třeba také vzít v potaz, že byl použit náš obvyklý testovací 1000W zdroj, který má samozřejmě pro takovou sestavu více než nadbytečný výkon. Ale to má ostatně i dnes běžný 350W či 400W zdroj a spíše by slušel 200W zdroj formátu SFX a malá skříň, ale výběr je v této kategorii bohužel jen malý. 
 
 
 
 
 
Občas se projevil velice podstatný rozdíl ve spotřebě v zátěži, kdy Ryzen 5 2400G dokázal s celou sestavou spořádat až téměř sto wattů. Ryzen 3 2200G měl spotřebu citelně nižší, ačkoliv jde v obou případech o 65W TDP. Do těch se ale počítá i grafika a pokud APU vytížíme ve hře, není rozdíl ve spotřebě až tak propastný.
 
Dá se tak říci, že se můžeme s takovou sestavou snadno vejít do 100 W spotřeby a malý 200W zdroj rozhodně bude stačit. Ostatně zdroje mívají nejvyšší efektivitu právě od cca poloviční zátěže. 
 

Teploty

 
Pro odečítání teplot byla použita utilita Ryzen Master, která by měla být nejpřesnější a ostatně jsem si ji zvolil i proto, že takové GPU-Z ve verzi 2.7 spolehlivě způsobilo do několik sekund modrou smrt systému a i přes doporučení AMD se toto bohužel týkalo i starších verzí. Dle spotřeby v klidu jsme mohli očekávat, že ani teplota APU nebude v nulové zátěži vysoká, a také že se pohybovala pod 30 °C. V našem případě jsme si logicky vybrali Ryzen 5 2400G, neboť ten má z testované dvojice vyšší spotřebu. 
 
Ryzen 5 2400G  Teploty
V klidu (idle) 26 °C
Prime95 (bez OC) 76 °C
FireStrike (bez OC) 61 °C
Prime95 (OC CPU) 91 °C
FireStrike (OC GPU) 66 °C
 
Pak následují teploty v zátěži, ale s nepřetaktovaným APU, které v maximální zátěži všech jader pomocí Prime95 dosáhlo 76 °C, ovšem při takovém praktickém testu renderování v Cinebench to bylo o cca 4 °C méně. Teplota při zátěži GPU pomocí FireStrike byla daleko nižší, a to byl přitom ze všech zkoušených grafických testů ten nejnáročnější. 
 
Při přetaktovaném procesoru už se teplota přiblížila v Prime95 limitní hodnotě 95 °C, po níž měl procesor začít škrtit svůj výkon, ale nedosáhla jí. Ve FireStrike ale bylo vše stále v pořádku s velkou rezervou. Zde byly použity takty a napětí popisované v příštích dvou kapitolách. 
 
Dá se říci, že jediný problém představuje vysoká teplota po přetaktování CPU a v Prime95. Jenomže taktovat CPU v případě těchto APU nemá velký smysl a Prime95 je oproti reálně používaným aplikacím až nepřirozeně náročný test, takže pokud přetaktujete pouze GPU, což dle mého názoru smysl naopak má, vysokých teplot se obávat nemusíte.  
reklama
Nejnovější články
NVIDIA prý chystá výkonné RTX 3000 s 24, 20 i 10 GB paměti NVIDIA prý chystá výkonné RTX 3000 s 24, 20 i 10 GB paměti
Známý leaker vystupující jako wjm47196 přinesl zprávu, že má osobně již potvrzené kapacity pamětí výkonných GeForce RTX nové generace, které využijí široké paměťové sběrnice. Má jít o 24, 20 a 10 GB, což si zcela jistě zaslouží vysvětlení. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Mozilla propouští 250 zaměstnanců a urychlí změnu strategie Mozilla propouští 250 zaměstnanců a urychlí změnu strategie
Koronavirová pandemie se podepsala i na Mozille, která už nějakou dobu mění obchodní strategii. COVID-19 si ale vyžádal urgentní reakci a obchodní model se musí změnit rychleji a výrazněji. Prvním krokem je propuštění 250 zaměstnanců.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Nuvia ukazuje Phoenix: zbrusu nový procesorový design překonávající konkurenci Nuvia ukazuje Phoenix: zbrusu nový procesorový design překonávající konkurenci
Společnost Nuvia byla založena třemi bývalými pracovníky firmy Apple teprve loni a jak napovídá její vlastní název i označení prvního procesoru, jejím cílem je vytvořit zcela nový procesorový design. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Telefony s Androidem vytvoří celosvětovou síť seizmometrů pro systém varování Telefony s Androidem vytvoří celosvětovou síť seizmometrů pro systém varování
Síť seizmometrů měřících zemětřesení a varujících před ním je hodně drahá a Google ji chce velmi zlevnit a rozšířit. Stačit k tomu budou vestavěné akcelerometry v telefonech s operačním systémem Android.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Gigabyte uvádí G34WQC: 34" ultraširokoúhlý herní monitor Gigabyte uvádí G34WQC: 34" ultraširokoúhlý herní monitor
S herními monitory, které disponují 34palcovými prohnutými obrazovkami s poměrem stran 21:9 se v poslední době roztrhl pytel. Svůj model nedávno představilo i Xiaomi a nyní tu máme novinku od Gigabyte. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek