www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Raven Ridge: konečně APU nové generace

AMD Raven Ridge: konečně APU nové generace
, , recenze
Velice dlouho jsme čekali na desktopová APU, která by znamenala výrazný architekturní i výkonnostní pokrok. Toto čekání je u konce, protože tu máme Raven Ridge založené na CPU Zen a GPU Vega. Dnes si vyzkoušíme Ryzen 3 2200G a Ryzen 5 2400G.
K oblíbeným
reklama

Přetaktování iGPU

 
Pro dosažení nejvyššího výkonu integrovaných GPU je především nutné nastavit dostatečně velký frame buffer, který naše deska měla na výchozí hodnotě 512 MB. To pochopitelně pro moderní hry zdaleka nemusí stačit, a tak jsme měli vždy nastaveny 2 GB a zbývajících 14 GB ze systémové paměti zbylo jako klasická RAM. 
 
AMD pak doporučovalo nastavit napětí iGPU na maximálně 1,2 V a pak ještě zvýšit hodnotu napětí pro SoC na stejnou úroveň. Dozvěděli jsme se také, že na 1500 MHz bychom se rozhodně měli dostat a ve skutečnosti to byl pro obě APU takt 1525 či 1530 MHz. To představuje velice slušný nárůst až o více než 400 MHz, ale bude to vůbec k něčemu? I zde mimochodem velice dobře posloužil pro ladění finálního taktu Ryzen Master, zatímco v BIOSu bylo nastaveno pouze napětí. 
 
 
 
 
 
Pokud má v případě nových APU smysl něco přetaktovat, pak je to GPU. Ostatně procesorová jádra mají na nakrmení Vegy 8 či 10 výkonu více než dost, zatímco grafický výkon může být v moderních hrách často na hraně a několik málo FPS může mít značný vliv. Výsledky přitom ukazují na to, že navýšení taktu nám může těch několik FPS zajistit a v takovém Zaklínači 3 to pro Ryzen 3 2200G znamenalo přehoupnutí přes hranici 30 snímků.   
 
 
 
Nárůst spotřeby je ještě akceptovatelný, a to maximálně 20 Wattů. To často odpovídá nárůstu výkonu, zatímco na spotřebu v klidu to samozřejmě vliv nemá, neboť nezatížené GPU zůstává hluboko podtaktované. 
  
 

Vliv propustnosti pamětí

 
A máme tu poslední sadu testů, která se týká toho, jaký vliv má propustnost pamětí na grafický výkon. Jde nám pochopitelně o jejich pracovní frekvenci a otázku, jestli má smysl koupit co nejrychlejší paměti, tedy v našem případě 3200MHz, neboť rychlejší jsme k dispozici něměli, nebo si můžeme vystačit s prostými DDR4 na základním taktu 2133 MHz. K tomu bylo využito pochopitelně silnější z obou APU: Ryzen 5 2400G. 
 
 
 
 
Grafy mluví samy za sebe. Pokud použijeme jen 2133MHz paměti, připravujeme se tím o podstatnou část výkonu, která může znamenat rozdíl mezi hratelností a nehratelností. Situace na trhu je přitom aktuálně taková, že můžeme sehnat 16GB DDR4 s taktem 2133 MHz přinejmenším za 4000 Kč s daní. Paměti s taktem 3200 MHz a stejnou kapacitou jsou přitom jen o cca 600 Kč dražší, takže cenový rozdíl opravdu není takový, aby se nám nákup rychlejších modulů nevyplatil. 
 
Problém je pak i rozhodování se ohledně kapacity. Pokud máme z hlavní RAM vyhradit až 2 GB pro účely grafického čipu, pak 8 GB už působí spíše jako málo a 16 GB na low-endovou herní sestavu vypadá zase jako moc.  
reklama
Nejnovější články
NVIDIA prý chystá výkonné RTX 3000 s 24, 20 i 10 GB paměti NVIDIA prý chystá výkonné RTX 3000 s 24, 20 i 10 GB paměti
Známý leaker vystupující jako wjm47196 přinesl zprávu, že má osobně již potvrzené kapacity pamětí výkonných GeForce RTX nové generace, které využijí široké paměťové sběrnice. Má jít o 24, 20 a 10 GB, což si zcela jistě zaslouží vysvětlení. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Mozilla propouští 250 zaměstnanců a urychlí změnu strategie Mozilla propouští 250 zaměstnanců a urychlí změnu strategie
Koronavirová pandemie se podepsala i na Mozille, která už nějakou dobu mění obchodní strategii. COVID-19 si ale vyžádal urgentní reakci a obchodní model se musí změnit rychleji a výrazněji. Prvním krokem je propuštění 250 zaměstnanců.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Nuvia ukazuje Phoenix: zbrusu nový procesorový design překonávající konkurenci Nuvia ukazuje Phoenix: zbrusu nový procesorový design překonávající konkurenci
Společnost Nuvia byla založena třemi bývalými pracovníky firmy Apple teprve loni a jak napovídá její vlastní název i označení prvního procesoru, jejím cílem je vytvořit zcela nový procesorový design. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Telefony s Androidem vytvoří celosvětovou síť seizmometrů pro systém varování Telefony s Androidem vytvoří celosvětovou síť seizmometrů pro systém varování
Síť seizmometrů měřících zemětřesení a varujících před ním je hodně drahá a Google ji chce velmi zlevnit a rozšířit. Stačit k tomu budou vestavěné akcelerometry v telefonech s operačním systémem Android.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Gigabyte uvádí G34WQC: 34" ultraširokoúhlý herní monitor Gigabyte uvádí G34WQC: 34" ultraširokoúhlý herní monitor
S herními monitory, které disponují 34palcovými prohnutými obrazovkami s poměrem stran 21:9 se v poslední době roztrhl pytel. Svůj model nedávno představilo i Xiaomi a nyní tu máme novinku od Gigabyte. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek