www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Ryzen 2000 v testu: Zen nám dospěl

AMD Ryzen 2000 v testu: Zen nám dospěl
, , recenze
Společnost AMD vyslala na trh své první 12nm procesory, a sice první várku Ryzen generace 2000. My si dnes můžeme vyzkoušet první dva kousky, a sice procesory Ryzen 7 2700X a Ryzen 5 2600X. 
K oblíbeným
reklama
Společnosti AMD se podařilo na trh vyslat dle našeho testování už vyladěnou platformu, která založena na čipsetu X470 a procesorech Ryzen druhé generace staví na revoluci z minulého roku. AMD použilo novější verzi 14nm procesu, kterou společnost GlobalFoundries označuje za 12nm, ovšem vedle něj stojí za učiněným pokrokem také celkově lépe vyladěná architektura Zen, podpora rychlejších pamětí a daleko lépe pracující technologie XFR2. Pro majitele starších desek a zároveň zájemce o koupi nového procesoru je tu však otázka, jak dobře se bude nový Ryzen taktovat na starších deskách, neboť ty nepodporují Precision Boost Overdrive a XFR2 Enhanced.
 
 
Můžeme říci, že AMD dle našich testů dodrželo to, co slibuje ve svých materiálech a prezentacích. Máme tu už bezproblémovou procesorovou platformu, což je po testech prvních Ryzenů velice příjemné osvěžení, ale to samozřejmě soudím jen na základě několikadenního testování. Procesory Ryzen 2000 skutečně jsou výkonnější, za což může právě jednak celkově vyšší frekvence a pak i daleko lepší dynamické taktování dle zátěže a chlazení. 
 
Ty samé kvality ale způsobily, že overclocking nových procesorů má mnohem menší smysl. Dříve jsme mohli jejich takt snadno vyhnat na samotnou hranici toho, co dovolilo jejich turbo, takže jsme přinejhorším dosáhli na stejný výkon při zatížení jednoho jádra, ale při zatížení všech už byl výrazně vyšší. Nyní můžeme skončit s přetaktováním všech jader na nižší frekvenci než je maximum XFR2 a díky daleko lépe pracujícímu dynamickému taktování nepřináší přetaktování tak velký nárůst výkonu. V důsledku ale skončíme s výrazně vyšší spotřebou v zátěži, která příliš nereflektuje výkonnostní rozdíl.
 
Rozhodně pak neuděláme chybu, když na přetaktování rezignujeme a budeme si užívat už tak dost vysokého výkonu těchto procesorů. Ryzen nám tak dospěl a my už se můžeme těšit na to, co si pro nás AMD chystá v rámci jeho 3. generace, která by už měla být rovnou 7nm.
 
 
Za zapůjčení testovací platformy AMD děkujeme AMD.
 
Cena AMD Ryzen 5 2600X v době testování: cca 5.500 Kč s DPH 
Cena AMD Ryzen 7 2700X v době testování: cca 8.200 Kč s DPH
 Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
MSI uvádí nový Radeon RX 580, jak daleko jsou Navi 14? MSI uvádí nový Radeon RX 580, jak daleko jsou Navi 14?
MSI uvádí nový Radeon RX 580 ARMOR, na čemž by nebylo nic divného i s přihlédnutím k tomu, že se na trh dostaly již dvě takto označené karty. Podivné je to, že tato novinka je chystaná právě nyní. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Asus: dodávky procesorů Intel už jsou lepší, ale budoucnost je nejistá Asus: dodávky procesorů Intel už jsou lepší, ale budoucnost je nejistá
Společnost Asus je aktuálně na pátém místě mezi světově největšími výrobci počítačů, a tak má jistě dobrý přehled o tom, jak si Intel vede s uspokojováním poptávky po svých procesorech. Jak to tedy aktuálně vypadá? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Collider natočil Deepfake s falešným Cruisem, Downey Jr. a dalšími Collider natočil Deepfake s falešným Cruisem, Downey Jr. a dalšími
Filmový server Collider natočil zajímavé deepfake video. V něm se setkal falešný Robert Downey, Jr., George Lucas, Tom Cruise, Ewan McGregor a Jeff Goldblum u kulatého stolu k 15minutovému, neméně tak falešnému rozhovoru.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Star Wars Jedi: Fallen Order a testy výkonu grafických karet Star Wars Jedi: Fallen Order a testy výkonu grafických karet
Po dlouhé době se dočkáváme singleplayerového titulu ze světa Hvězdných válek a je jím Star Wars Jedi: Fallen Order od Respawn, jimž prý lidé z Electronic Arts nechali při vývoji víceméně volnou ruku. My se ovšem zaměříme hlavně na výkon. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Microsoft připravil podporu x86-64 pro Windows on ARM Microsoft připravil podporu x86-64 pro Windows on ARM
Microsoft dle Neowin připravuje podporu softwaru pro x86-64 na zařízeních označovaných jako Windows on ARM. Jde tak o již známé mobilní počítače, na nichž běží plnohodnotné Windows s příslušnými aplikacemi, ale ne na procesorech x86. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář