www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Ryzen 2000 v testu: Zen nám dospěl

AMD Ryzen 2000 v testu: Zen nám dospěl
, , recenze
Společnost AMD vyslala na trh své první 12nm procesory, a sice první várku Ryzen generace 2000. My si dnes můžeme vyzkoušet první dva kousky, a sice procesory Ryzen 7 2700X a Ryzen 5 2600X. 
K oblíbeným
reklama

AIDA64


Nejdříve přijde na řadu AIDA64, která ukazuje na procesorech Ryzen 2000 propustnost pamětí nastavených na 3200 MHz, ale nám půjde především o rychlost různých úrovní cache. Co se týče pamětí, šlo o moduly G.SKILL Sniper X F4-3400C16D-16GSXW, čili dva 8GB moduly. Ty dosahují efektivních 3400 MHz jako své nejvyšší frekvence, již není nijak složité nastavit díky profilům. 

Stačí jen vstoupit do BIOSu, v našem případě desky Gigabyte X470 Aorus GAMING 7 WIFI, který byl ve své nejnovější (a jediné) dostupné verzi T2B, a tam nastavit vedle výchozího taktu pamětí 2133 MHz jediný dostupný profil, který paměti nataktuje na 3400 MHz při časování 16-16-16-36. 
 
Podívejme se nyní na to, jaké výsledky ukazuje AIDA64. Jde nám především o latence, které se měly u nových procesorů Ryzen výrazně zlepšit. 
 
Ryzen 5 2600X
  
Ryzen 7 2700X
  
 
Ryzen 7 1800X
 
Oproti Ryzen 7 1800X ukazují oba nově testované procesory výrazně kratší zpoždění při komunikaci s L3 cache, kde je to 20,6 ns oproti cca 9 ns. Stejně tak v případě L2 cache to je 5,2 ns proti 2,9 ns a pouze u nejrychlejší L1 cache se zpoždění nezměnilo.
 
 

SuperPi


Pak tu máme test SuperPi, který ukazuje, jaký jednovláknový výkon procesory mají, takže je jasné, že jde o test šitý na míru procesorům Intel, které dosáhly nejkratšího času. I zde je vidět, že Ryzen 3 a APU Ryzen jsou na tom ze všech nových AMD nejhůře, ale to je logické vzhledem k jejich nízkým taktům.

 

Nový Ryzen 7 2700X ukazuje, že skutečně dokáže pracovat na vysokých taktech, což se projeví i na výsledcích, i když pro Ryzen 5 2600X to tak úplně neplatilo a ten skončil i za modelem Ryzen 5 1600X. 

 

Luxmark 2.0

 

Vícejádrový výkon pak zase reflektuje test Luxmark 2.0, dle nějž jsou nové procesory Ryzen na tom velice dobře a konečně už i Ryzen 5 2600X, který se téměř vyrovnal předchozím verzím Ryzen 7. To by měl být dopad nové verze technologie XFR, čili XFR2, která slibuje dosažení vyšších taktů s lepším chlazením a také s jemnějšími kroky. První verze XFR přitom dělala spíše velké frekvenční skoky, a to i 200 až 300 MHz. Na to se ale ještě zaměříme. 

Pokud se tedy dříve procesor Core i7-8700K velice blížil tomu, co předvedly Ryzen 7 první generace, nový Ryzen 7 2700X se od něj opět odpoutal a zvedl laťku nad 1050 bodů. 


reklama
Nejnovější články
Tim Cook, CEO společnosti Apple, se stal miliardářem Tim Cook, CEO společnosti Apple, se stal miliardářem
Tim Cook, nynější CEO společnosti Apple, těží z rostoucích cen akcií firmy. Pokud se započítá hodnota jím vlastněných akcií a dalších kompenzací, jeho jmění by nyní mělo přesahovat hodnotu jedné miliardy USD.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA odstartovala "ultimátní odpočet", k čemu povede? NVIDIA odstartovala "ultimátní odpočet", k čemu povede?
Zrovna dnes jsem v aktualitě o chystaných GeForce zmínil, že NVIDIA jistě začne na sociálních sítích s marketingovým vábením a budováním pozornosti ještě před tím, než představí nové GeForce. A právě to přichází. 
Včera, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
SLS pro Artemis I je v polovině testů Green Run, čekají ještě čtyři SLS pro Artemis I je v polovině testů Green Run, čekají ještě čtyři
Hlavní stupeň rakety Space Launch System (SLS) chystaný pro misi Artemis I právě prochází testy souhrnně zvanými Green Run. Tato osmidílná série je už z poloviny splněna, takže zbývají ještě čtyři testy, jaké? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Apple žaluje Prepear, prý má podobné logo Apple žaluje Prepear, prý má podobné logo
Společnost Apple je každou chvíli někým žalována, ale nejinak je tomu i naopak. Nyní je v soudním sporu s aplikací Prepear, která má v logu zjednodušenou hrušku. Apple si stěžuje, že je toto logo příliš podobné tomu jeho.
Včera, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů
Microsoft chystá i novou Xbox (Series) S, jaká bude? Microsoft chystá i novou Xbox (Series) S, jaká bude?
Dosud jsme měli jen nejasnou představu o tom, že by vedle výkonné Anacondy měla v rámci 
Xbox Series X dorazit také výrazně slabší verze známá jako Lockhart. Ostatně to podporovalo i ono slovo Series a nyní je tu nejlepší důkaz o této verzi. 
Včera, aktualita, Jan Vítek