www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Ryzen 2000 v testu: Zen nám dospěl

AMD Ryzen 2000 v testu: Zen nám dospěl
, , recenze
Společnost AMD vyslala na trh své první 12nm procesory, a sice první várku Ryzen generace 2000. My si dnes můžeme vyzkoušet první dva kousky, a sice procesory Ryzen 7 2700X a Ryzen 5 2600X. 
K oblíbeným
reklama

AIDA64


Nejdříve přijde na řadu AIDA64, která ukazuje na procesorech Ryzen 2000 propustnost pamětí nastavených na 3200 MHz, ale nám půjde především o rychlost různých úrovní cache. Co se týče pamětí, šlo o moduly G.SKILL Sniper X F4-3400C16D-16GSXW, čili dva 8GB moduly. Ty dosahují efektivních 3400 MHz jako své nejvyšší frekvence, již není nijak složité nastavit díky profilům. 

Stačí jen vstoupit do BIOSu, v našem případě desky Gigabyte X470 Aorus GAMING 7 WIFI, který byl ve své nejnovější (a jediné) dostupné verzi T2B, a tam nastavit vedle výchozího taktu pamětí 2133 MHz jediný dostupný profil, který paměti nataktuje na 3400 MHz při časování 16-16-16-36. 
 
Podívejme se nyní na to, jaké výsledky ukazuje AIDA64. Jde nám především o latence, které se měly u nových procesorů Ryzen výrazně zlepšit. 
 
Ryzen 5 2600X
  
Ryzen 7 2700X
  
 
Ryzen 7 1800X
 
Oproti Ryzen 7 1800X ukazují oba nově testované procesory výrazně kratší zpoždění při komunikaci s L3 cache, kde je to 20,6 ns oproti cca 9 ns. Stejně tak v případě L2 cache to je 5,2 ns proti 2,9 ns a pouze u nejrychlejší L1 cache se zpoždění nezměnilo.
 
 

SuperPi


Pak tu máme test SuperPi, který ukazuje, jaký jednovláknový výkon procesory mají, takže je jasné, že jde o test šitý na míru procesorům Intel, které dosáhly nejkratšího času. I zde je vidět, že Ryzen 3 a APU Ryzen jsou na tom ze všech nových AMD nejhůře, ale to je logické vzhledem k jejich nízkým taktům.

 

Nový Ryzen 7 2700X ukazuje, že skutečně dokáže pracovat na vysokých taktech, což se projeví i na výsledcích, i když pro Ryzen 5 2600X to tak úplně neplatilo a ten skončil i za modelem Ryzen 5 1600X. 

 

Luxmark 2.0

 

Vícejádrový výkon pak zase reflektuje test Luxmark 2.0, dle nějž jsou nové procesory Ryzen na tom velice dobře a konečně už i Ryzen 5 2600X, který se téměř vyrovnal předchozím verzím Ryzen 7. To by měl být dopad nové verze technologie XFR, čili XFR2, která slibuje dosažení vyšších taktů s lepším chlazením a také s jemnějšími kroky. První verze XFR přitom dělala spíše velké frekvenční skoky, a to i 200 až 300 MHz. Na to se ale ještě zaměříme. 

Pokud se tedy dříve procesor Core i7-8700K velice blížil tomu, co předvedly Ryzen 7 první generace, nový Ryzen 7 2700X se od něj opět odpoutal a zvedl laťku nad 1050 bodů. 


reklama
Nejnovější články
Collider natočil Deepfake s falešným Cruisem, Downey Jr. a dalšími Collider natočil Deepfake s falešným Cruisem, Downey Jr. a dalšími
Filmový server Collider natočil zajímavé deepfake video. V něm se setkal falešný Robert Downey, Jr., George Lucas, Tom Cruise, Ewan McGregor a Jeff Goldblum u kulatého stolu k 15minutovému, neméně tak falešnému rozhovoru.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Star Wars Jedi: Fallen Order a testy výkonu grafických karet Star Wars Jedi: Fallen Order a testy výkonu grafických karet
Po dlouhé době se dočkáváme singleplayerového titulu ze světa Hvězdných válek a je jím Star Wars Jedi: Fallen Order od Respawn, jimž prý lidé z Electronic Arts nechali při vývoji víceméně volnou ruku. My se ovšem zaměříme hlavně na výkon. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Microsoft připravil podporu x86-64 pro Windows on ARM Microsoft připravil podporu x86-64 pro Windows on ARM
Microsoft dle Neowin připravuje podporu softwaru pro x86-64 na zařízeních označovaných jako Windows on ARM. Jde tak o již známé mobilní počítače, na nichž běží plnohodnotné Windows s příslušnými aplikacemi, ale ne na procesorech x86. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Výzkumníci využili 3D klimatické modely pro odhad obyvatelnosti planet Výzkumníci využili 3D klimatické modely pro odhad obyvatelnosti planet
Povědomí o tom, že v blízkém vesmíru je přítomnost planet ve hvězdných systémech zcela běžný jev, nám přinesl především vesmírný teleskop Kepler americké NASA. V mnoha ohledech se ale musíme spoléhat na odhady.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Google raději rozšířil úvodní nabídku her pro Stadia Google raději rozšířil úvodní nabídku her pro Stadia
Společnost Google zrovna nenadchla veřejnost úvodní nabídkou 12 her pro streamovací službu Stadia. Většinou to byly málo známé tituly a také se neobjevila vůbec žádná opravdová hlavní novinka, snad až na RDR2. Google ale na kritiku zareagoval. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře