www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Ryzen 2000 v testu: Zen nám dospěl

AMD Ryzen 2000 v testu: Zen nám dospěl
, , recenze
Společnost AMD vyslala na trh své první 12nm procesory, a sice první várku Ryzen generace 2000. My si dnes můžeme vyzkoušet první dva kousky, a sice procesory Ryzen 7 2700X a Ryzen 5 2600X. 
K oblíbeným
reklama

Přetaktování Ryzen 7 2700X a Ryzen5 2600X

 
Nyní už se vrhneme na přetaktování procesorů s ohledem na jeho dlouhodobou udržitelnost, takže hlavní roli bude hrát stabilita a také udržení rozumné teploty. Z maximálního taktu 4,325 MHz a napětí 1,45 V jsme tak mohli pouze a jen slevit, ale zase není třeba hned stahovat kalhoty, když avizované 4,2 GHz jsou ještě daleko, což se týkalo, jak jinak, procesoru Ryzen 7 2700X
 
První krok tak byl snížení taktu na 4,3 GHz, což chladič na první pohled bez problémů zvládal a zdráhal se procesor pustit nad 70 °C, ale v testu Prime95 začala po chvíli selhávat jednotlivá vlákna. Pokračoval tedy sestup po krocích 25 MHz, který se bohužel zastavil až právě na 4,2 GHz, což byla konečně stabilní frekvence pro Ryzen 7 2700X, k čemuž bylo nutné použít napětí 1,45 V.
 
Tento procesor má tak poměrně široký frekvenční rozsah při přetaktování, v němž dokáže běžet v zátěži, ale jen krátkodobé a také ne tak silné, jakou připraví Prime95. Vzhledem k tomu, že bylo nutné využít vysoké napětí, pak se ani moc nezměnila spotřeba, která oproti maximálnímu dosaženému přetaktování klesla jen o několik wattů. Nároky na chlazení se tím téměř nezměnily, a je tedy nutné použít výkonný chladič. Námi použitá Noctua NH-D14 dokázala procesor zastavit na 75 °C. 
 
Ryzen 5 2600X na tom mohl být logicky spíše jen hůře než 2700X, a také že jsme se v jeho případě dostali na 4,15 GHz opět s napětím 1,45 V. To přineslo očekávatelné výsledky, jež můžeme shrnout v následujících grafech. 
 
 
 
 
V prvé řadě je jasné, že posun výkonu přetaktovaných procesorů při zatížení jednoho jádra je velice nízký až zanedbatelný. Důvod je jasný, protože na takto vysokých frekvencích dokáže operovat v zátěži jednoho jádra i nepřetaktovaný procesor díky turbu. Oba mají přitom maximum ještě výše, než je námi dosažená frekvence přetaktování všech jader, ale v praxi na ně při silné zátěži jednoho jádra přeci jen těžko dosáhnou. 
 
V zátěži všech jader jsou rozdíly už přeci jen celkově větší, ale i tak je znát, že pokud necháme procesory, aby si řídily své napájení a takt samy, o mnoho výkonu nepřijdeme. To by šlo přičíst lépe pracujícímu SenseMI a XFR2, na což se ostatně brzy podíváme. 
 
 
 
 
Ještě před tím tu ale máme spotřebu, která kvůli vysokému napětí vylétla nahoru o rozhodně větší procento, než o jaké poskočil výkon, takže z hlediska efektivity jsme si pohoršili. Bylo by zajímavé se pokusit o dosažení co nejlepších výsledků s opravdu kvalitním chlazením, čili s výkonným vodníkem, který by dokázal udržet procesor při nízkých teplotách, ale takto musím říci, že pro běžného uživatele s prostým vzduchovým chladičem v jedné ruce a účtem za elektřinu v druhé nemá taktování nových procesorů Ryzen valný smysl. To ostatně dělá čest inženýrům firmy AMD, kteří tyto procesory dokázali velice dobře vyladit, aby z nich dostali maximum.

reklama
Nejnovější články
Collider natočil Deepfake s falešným Cruisem, Downey Jr. a dalšími Collider natočil Deepfake s falešným Cruisem, Downey Jr. a dalšími
Filmový server Collider natočil zajímavé deepfake video. V něm se setkal falešný Robert Downey, Jr., George Lucas, Tom Cruise, Ewan McGregor a Jeff Goldblum u kulatého stolu k 15minutovému, neméně tak falešnému rozhovoru.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Star Wars Jedi: Fallen Order a testy výkonu grafických karet Star Wars Jedi: Fallen Order a testy výkonu grafických karet
Po dlouhé době se dočkáváme singleplayerového titulu ze světa Hvězdných válek a je jím Star Wars Jedi: Fallen Order od Respawn, jimž prý lidé z Electronic Arts nechali při vývoji víceméně volnou ruku. My se ovšem zaměříme hlavně na výkon. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Microsoft připravil podporu x86-64 pro Windows on ARM Microsoft připravil podporu x86-64 pro Windows on ARM
Microsoft dle Neowin připravuje podporu softwaru pro x86-64 na zařízeních označovaných jako Windows on ARM. Jde tak o již známé mobilní počítače, na nichž běží plnohodnotné Windows s příslušnými aplikacemi, ale ne na procesorech x86. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Výzkumníci využili 3D klimatické modely pro odhad obyvatelnosti planet Výzkumníci využili 3D klimatické modely pro odhad obyvatelnosti planet
Povědomí o tom, že v blízkém vesmíru je přítomnost planet ve hvězdných systémech zcela běžný jev, nám přinesl především vesmírný teleskop Kepler americké NASA. V mnoha ohledech se ale musíme spoléhat na odhady.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Google raději rozšířil úvodní nabídku her pro Stadia Google raději rozšířil úvodní nabídku her pro Stadia
Společnost Google zrovna nenadchla veřejnost úvodní nabídkou 12 her pro streamovací službu Stadia. Většinou to byly málo známé tituly a také se neobjevila vůbec žádná opravdová hlavní novinka, snad až na RDR2. Google ale na kritiku zareagoval. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře