www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Ryzen 2000 v testu: Zen nám dospěl

AMD Ryzen 2000 v testu: Zen nám dospěl
, , recenze
Společnost AMD vyslala na trh své první 12nm procesory, a sice první várku Ryzen generace 2000. My si dnes můžeme vyzkoušet první dva kousky, a sice procesory Ryzen 7 2700X a Ryzen 5 2600X. 
K oblíbeným
reklama

Přetaktování Ryzen 7 2700X a Ryzen5 2600X

 
Nyní už se vrhneme na přetaktování procesorů s ohledem na jeho dlouhodobou udržitelnost, takže hlavní roli bude hrát stabilita a také udržení rozumné teploty. Z maximálního taktu 4,325 MHz a napětí 1,45 V jsme tak mohli pouze a jen slevit, ale zase není třeba hned stahovat kalhoty, když avizované 4,2 GHz jsou ještě daleko, což se týkalo, jak jinak, procesoru Ryzen 7 2700X
 
První krok tak byl snížení taktu na 4,3 GHz, což chladič na první pohled bez problémů zvládal a zdráhal se procesor pustit nad 70 °C, ale v testu Prime95 začala po chvíli selhávat jednotlivá vlákna. Pokračoval tedy sestup po krocích 25 MHz, který se bohužel zastavil až právě na 4,2 GHz, což byla konečně stabilní frekvence pro Ryzen 7 2700X, k čemuž bylo nutné použít napětí 1,45 V.
 
Tento procesor má tak poměrně široký frekvenční rozsah při přetaktování, v němž dokáže běžet v zátěži, ale jen krátkodobé a také ne tak silné, jakou připraví Prime95. Vzhledem k tomu, že bylo nutné využít vysoké napětí, pak se ani moc nezměnila spotřeba, která oproti maximálnímu dosaženému přetaktování klesla jen o několik wattů. Nároky na chlazení se tím téměř nezměnily, a je tedy nutné použít výkonný chladič. Námi použitá Noctua NH-D14 dokázala procesor zastavit na 75 °C. 
 
Ryzen 5 2600X na tom mohl být logicky spíše jen hůře než 2700X, a také že jsme se v jeho případě dostali na 4,15 GHz opět s napětím 1,45 V. To přineslo očekávatelné výsledky, jež můžeme shrnout v následujících grafech. 
 
 
 
 
V prvé řadě je jasné, že posun výkonu přetaktovaných procesorů při zatížení jednoho jádra je velice nízký až zanedbatelný. Důvod je jasný, protože na takto vysokých frekvencích dokáže operovat v zátěži jednoho jádra i nepřetaktovaný procesor díky turbu. Oba mají přitom maximum ještě výše, než je námi dosažená frekvence přetaktování všech jader, ale v praxi na ně při silné zátěži jednoho jádra přeci jen těžko dosáhnou. 
 
V zátěži všech jader jsou rozdíly už přeci jen celkově větší, ale i tak je znát, že pokud necháme procesory, aby si řídily své napájení a takt samy, o mnoho výkonu nepřijdeme. To by šlo přičíst lépe pracujícímu SenseMI a XFR2, na což se ostatně brzy podíváme. 
 
 
 
 
Ještě před tím tu ale máme spotřebu, která kvůli vysokému napětí vylétla nahoru o rozhodně větší procento, než o jaké poskočil výkon, takže z hlediska efektivity jsme si pohoršili. Bylo by zajímavé se pokusit o dosažení co nejlepších výsledků s opravdu kvalitním chlazením, čili s výkonným vodníkem, který by dokázal udržet procesor při nízkých teplotách, ale takto musím říci, že pro běžného uživatele s prostým vzduchovým chladičem v jedné ruce a účtem za elektřinu v druhé nemá taktování nových procesorů Ryzen valný smysl. To ostatně dělá čest inženýrům firmy AMD, kteří tyto procesory dokázali velice dobře vyladit, aby z nich dostali maximum.

reklama
Nejnovější články
NVIDIA odstartovala "ultimátní odpočet", k čemu povede? NVIDIA odstartovala "ultimátní odpočet", k čemu povede?
Zrovna dnes jsem v aktualitě o chystaných GeForce zmínil, že NVIDIA jistě začne na sociálních sítích s marketingovým vábením a budováním pozornosti ještě před tím, než představí nové GeForce. A právě to přichází. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
SLS pro Artemis I je v polovině testů Green Run, čekají ještě čtyři SLS pro Artemis I je v polovině testů Green Run, čekají ještě čtyři
Hlavní stupeň rakety Space Launch System (SLS) chystaný pro misi Artemis I právě prochází testy souhrnně zvanými Green Run. Tato osmidílná série je už z poloviny splněna, takže zbývají ještě čtyři testy, jaké? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Apple žaluje Prepear, prý má podobné logo Apple žaluje Prepear, prý má podobné logo
Společnost Apple je každou chvíli někým žalována, ale nejinak je tomu i naopak. Nyní je v soudním sporu s aplikací Prepear, která má v logu zjednodušenou hrušku. Apple si stěžuje, že je toto logo příliš podobné tomu jeho.
Včera, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů
Microsoft chystá i novou Xbox (Series) S, jaká bude? Microsoft chystá i novou Xbox (Series) S, jaká bude?
Dosud jsme měli jen nejasnou představu o tom, že by vedle výkonné Anacondy měla v rámci 
Xbox Series X dorazit také výrazně slabší verze známá jako Lockhart. Ostatně to podporovalo i ono slovo Series a nyní je tu nejlepší důkaz o této verzi. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
GamersNexus: NVIDIA GeForce RTX 30 budou představeny 9. září GamersNexus: NVIDIA GeForce RTX 30 budou představeny 9. září
Dříve se mluvilo o tom, že NVIDIA chce své nové GeForce představit až po polovině příštího měsíce, čili 17. září. Server GamersNexus ale míní, že to bude už dříve, a to 9. září. Tak či tak se vypuštění už velice blíží. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář