www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Ryzen 5: šest i čtyři jádra v akci

AMD Ryzen 5: šest i čtyři jádra v akci
, , recenze
Od společnosti AMD jsme získali dva procesory Ryzen střední třídy, čili řady 5. Jedná se konkrétně o modely 1600X a 1500X se šesti a čtyřmi jádry plus v obou případech 16 MB L3 cache. Podívat se můžeme také na desku Gigabyte s čipsetem B350.
K oblíbeným
reklama

Spotřeba sestav


Nyní se budeme nejdříve věnovat tomu, co řekl na spotřebu náš měřák Voltcraft Energy Check 3000 ukazující energetické nároky celých sestav i se ztrátami zdroje a ostatními komponentami (zde tedy s SSD i s grafickou kartou), ovšem pochopitelně bez monitoru. Nejdříve si ukážeme důležité výsledky spotřeby sestav v klidovém režimu, kdy počítač nedělal absolutně nic a my jsme dávali pozor, aby jej žádný proces ani na moment nevytížil. Pak se ukáže spotřeba v několika případech, kdy byl počítač zatížený. Je třeba poukázat na to, že oproti dřívějším testům procesorů, kde byly prezentovány výsledky spotřeby napříč generacemi, zde testujeme se sestavami, které se lišily skutečně pouze použitým procesorem a pochopitelně i základní deskou. Můžeme je tak mezi sebou opravdu přímo srovnávat, přičemž nové Ryzen 5 byly v tomto případě měřeny na stejné desce jako Ryzen 7, čili na Gigabyte AX370-Gaming 5.Z prvních dvou grafů je patrné, že spotřeba CPU Ryzen při nulovém zatížení, nebo zatížení jedním vláknem, je zcela stejná, nebo velice podobná. Rozdíly se pak přirozeně projeví až při zátěži, kde se ukáže snížené TDP procesoru Ryzen 5 1500X, které je oproti všem ostatním modelům AMD jen 65 W a ne 95 W. V porovnání s Ryzen 5 1600X je tu dokonce přesně 30W rozdíl.

Spotřeba při renderingu je jako obvykle o něco nižší než ta maximální v Prime95, ovšem rozdíly jsou víceméně stejné. A co se týče spotřeby ve hře, pak ta odpovídá i podobným výkonům, které Ryzen ve Witcher 3 předvádí.

reklama
Nejnovější články
Noctua pokračuje s černěním a nabízí další chladiče chromax.black Noctua pokračuje s černěním a nabízí další chladiče chromax.black
Rakouská Noctua se rozhodla rozšířit řady chladičů chromax.black o další modely a vedle toho také nabízí nové antivibrační podložky pro ventilátory. Především tu ale máme nové verze chladičů NH-D15S a NH-U9S. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Doporučené PC sestavy: říjen 2020 Doporučené PC sestavy: říjen 2020
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek47 komentářů
RTX 3070 Ti a 3080 Ti se rázem staly logickým doplněním nabídky NVIDIE RTX 3070 Ti a 3080 Ti se rázem staly logickým doplněním nabídky NVIDIE
NVIDIA sice měla dle serveru VideoCardz zrušit přípravy na 20GB a 16GB verze GeForce RTX 3080 a 3070, ovšem leakeři začali poukazovat na dvě jiné novinky: GeForce RTX 3080 Ti a RTX 3070 Ti. A ty nyní rázem dávají smysl. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Logitech Ergo M575: nový trackball funguje i přes Bluetooth Logitech Ergo M575: nový trackball funguje i přes Bluetooth
Logitech po třech letech představil nový trackball, který může být zajímavou alternativou k myši pro uživatele vyžadující vysokou ergonomii. Design je velmi podobný původnímu modelu M570, ale kromě jiného přibyla podpora Bluetooth.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Satelitů už je dost, SpaceX spouští Starlink Beta: "lepší než nic" Satelitů už je dost, SpaceX spouští Starlink Beta: "lepší než nic"
Celý tento rok už společnost SpaceX vynáší na oběžnou dráhu celé "vláčky" nových satelitů systém Starlink. Aktuálně jich už Zemi obíhá téměř 900, přičemž kolem tří procent z vynesených satelitů dosud selhalo. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář