reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

AMD vs. Intel - mainstream dvoujádra v akci

, , recenze
AMD vs. Intel - mainstream dvoujádra v akci
Cena „dvoujader“ pomalu ale jistě klesá, a tak se Dual Core procesory postupem času stávají čím dál tím více dostupným standardem. V dnešním testu se podíváme na několik zástupců dvoujádrových procesorů z mainstreamového segmentu od firem AMD a Intel.
Kapitoly článku:
  1. AMD vs. Intel - mainstream dvoujádra v akci
  2. Výkonnostní testy
  3. Přetaktování, teploty, spotřeba, závěr

Přetaktování systému a teploty


Všechny procesory byly samozřejmě také prověřeny i v případě přetaktování, teplot jádra a spotřeby. Nejlépe taktovatelný procesor byl překvapivě Core 2 Duo E6400. Dosažená frekvence 3230 MHz je ale spíše podprůměrná. E6300 šel jen o trochu méně, na 3120 MHz. Protože Athlon 64 X2 3800+ ani 4200+ nebyly k dispozici, alespoň tedy hodnoty pro X2 5000+, kde byla dosažena frekvence 2940 MHz. Athlonu 64 X2 3600+ EE se podařila frekvence 2590 MHz.


Teploty při zátěži programem Stress Prime 2004


Spotřeba sestavy


TDP jednotlivých procesorů dává tušit, jakou spotřebu od nich můžeme očekávat. Pokud pomineme srovnání nejrychlejších procesorů z high-end segmentu trhu, z hlediska spotřeby jsou dnešní moderní procesory a platformy poměrně srovnatelné. Opět zde musím poznamenat, že Intel uvádí TDP jako typickou spotřebu, zatímco u AMD je to spotřeba maximální možná. Outsiderem testu je Pentium D, které v případě vyšších pracovních frekvencí umí stále „zahřát“. Doby Prescottů jsou snad již nenávratně pryč, ale čipy vyrobené 90 nm s architekturou Netburst jsou stále ještě na trhu. Vzhledem k dostupným alternativám to není příliš vhodná volba a doporučuji se jim obloukem vyhnout, pakliže si tedy doma nehodláte přitápět. 65 nm Presler ovšem také nedopadl nejlépe.


Spotřeba celé sestavy bez zatížení a se zatížením dvěma instancemi SP2004

Poznámka: Jedná se o spotřebu celé sestavy, včetně ztrát na zdroji. Výsledky s jiným zdrojem nebo některými zaměněnými komponenty nejsou přímo porovnatelné, nicméně mohou dát alespoň rámcovou představu, co od procesoru, respektive celé platformy, můžeme očekávat.

Zde musím také poznamenat, že měřená spotřeba na Athlonu 64 X2 5000+ nemohla zastoupit nižší modely 3800+ a 4200+ v měření spotřeby, protože TCaseMax je u vyšší frekvencích nejčastěji vyšší a vyšší může být i spotřeba. Athlon 64 X2 5000+ není reprezentativním vzorkem nejpomalejších dvoujader od AMD, ale spotřebu uvádím pro srovnání.


Hodnocení a závěr


Značným handicapem je v současné době, jak jsem již zmiňoval v úvodu, nedostatek procesorů X2 na trhu (díky výrazně vyšší poptávce po procesorech AMD) a k tomu se váže netradiční růst ceny zejména procesorů řady X2. V době plánování testu a výběru procesorů byla situace mírně odlišná. Můžeme očekávat, že se u AMD situace postupně zlepší, nicméně aktuální ceny mluví spíše v neprospěch AMD.

AMD sice ukázalo, kam až lze postupnou optimalizací výrobního procesu a odladěním 90 nm výrobní technologii dovést a AMD dosahuje nejnižší spotřeby, ale u rychleji taktovaných modelů spotřeba rychle roste. Výkonnostní převaha Core architektury je zřejmá. V případě EE a EE SF by zřejmě AMD získalo označení nejefektivnější platformy, ale Athlon 64 X2 3600+ EE s 65 W na ni jistě nedosáhne - v prodeji je ale i 35 W varianta X2 3800+ pro SFF (Small Form Factor) počítače.

Stejně jako v řadě jiných oblastí je i zde cena až na prvním místě. Aktuální ceny testovaných procesorů jsou přibližně následující:


Procesor
Cena s DPH
Intel Pentium D 925
4000,- Kč
Intel Core 2 Duo E6300
5200,- Kč
Intel Core 2 Duo E6400
6500,- Kč
AMD Athlon 64 X2 3600+ EE
4600,- Kč
AMD Athlon 64 X2 3800+
5200,- Kč
AMD Athlon 64 X2 4200+
5400,- KčV závěru bych chtěl poděkovat následujícím firmám za zapůjčené komponenty, bez kterých by se tento test nemohl uskutečnit:

Za zapůjčení procesoru Intel Core 2 Duo E6300 děkujeme společnosti KVAZAR-MICRO


Za zapůjčení ostatních procesorů děkujeme společnostem Czech Computer a AMD
Za zapůjčení pamětí Corsair děkujeme společnosti BGS LEVI Czech
reklama
reklama
reklama
reklama