reklama
Aktuality  |  Bleskovky  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

AMD64: 28 základních desek (socket 754)

, , recenze
AMD64: 28 základních desek (socket 754)
Po roce zde máme opět větší test základních desek určených pro procesory AMD64. Celkem si představíme 28 základních desek pro socket 754 i 939 ve čtyřech kapitolách. Dnes na nás čeká kapitola první, kde si představíme základní desky pro Socket 754.
AMD64: 28 základních desek (socket 754)

ASRock K8 Upgrade 1689

Není tomu tak dávno, co jsme si představili většího bratříčka s označením K8 Combo-Z. Ale na rozdíl od ní je dnešní deska vybavena pouze jednou paticí pro procesor, ta druhá se připojuje přes přídavný slot velmi připomínající AGP. Bohužel, tato rozšiřující karta s paticí pro socket 939 není součástí balení a je nutné si za ní připlatit.Již jsem zmínil, že největším lákadlem by měla být možnost upgradu, ale nevím, jak v dnešní době. Jak jsme si již ukázali u předchozí desky ASRock, výkonnostní daň za použití dvou socketů je trochu velká a v dnešní době již není problém sehnat desku pro socket 754 ani 939.Na rozložení se podepsal hlavně přídavný slot pro rozšíření na socket 939 a pak jumpery, které mezi sockety přepínají. Proto je v okolí grafické karty a patice pro procesor poměrně těsno. Na druhou stranu je umístění ostatních konektorů jinak docela dobrá, jak napájecí konektory tak i PATA jsou umístěny na okraji desky a neměly by tak zavazet.Rozmístění konektorů je trochu pozměněné díky absenci jednoho COM portu. Jinak zde není žádné překvapení. Tedy klasické PS/2, LPT, čtveřice USB a šest audio konektorů.K přepnutí mezi socketem 754 a 939 je potřeba změnit celkem šest skupin jumperů. Pro zapojení socketu 754 je nutné propojit piny 2 a 3 na všech jumperech. K aktivaci rozšiřující karty je pak nutné propojit jumpery 1 a 2.

BIOS


Ikona Odkaz na databázi
ASRock K8Upgrade - 1689
Ikona Odkaz na databázi
Uli M1689
Frekvence CPU
140 - 300
Frekvence PCIe/AGP
Napětí procesoru
Napětí čipové sady
Napětí PCIe/AGP slotu
Dělička
133 / 166 / 200 / Auto
Možnosti nastavení
CAS + 3 další položky
Napětí pamětí

BIOS základních desek ASRock nikdy nepatřil k těm nejlepším a jinak tomu není ani dnes.Pod záložkou CPU configuration lze nalézt pouze změnu frekvence systémové sběrnice a nastavení pamětí. I když co se týká pamětí, ASRock nijak nevybočuje z testovaných desek, jelikož stejně jako ony poskytuje pouze možnost změnit CAS latenci a tři další položky.A to je prakticky vše, co má smysl nastavovat a ovlivní to výkon systému.

reklama
reklama
reklama