reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Antec P180: minimalistický maximalista

23.11.2005, Jan Vítek, recenze
Antec P180: minimalistický maximalista
V minulosti jsme se zpravidla moc nevěnovali recenzování počítačových skříní, ale jejich vzrůstající rozmanitost si o pozornost přímo říká, proto se dnes podíváme do P180, skříně, jež je zajímavá svým minimalismem na povrchu v kontrastu s netradičním a bohatým vnitřkem.
Antec P180 dorazil v krabici, jež by se dala považovat za součást manuálu. Je totiž potisknuta fotografiemi dokumentujícími funkční vlastnosti P180 a že jich není málo. Skříň byla zabalena s až úzkostlivou starostí o její bezpečný transport, takže by snad bez větších šrámů přežila i zaslání poštou; tlusté pěnové výstelky chrání její rohy a povrch hlídá tlustý karton a ochranná fólie. Na vrchu se skví pečlivě zabalený dobře zpracovaný manuál v anglickém, francouzském, německém, italském a španělském jazyce, který je sice bez obrázku, ale postupy instalací komponent má přehledně v bodech popsané.

Specifikace:
  Rozměry: 54 x 50,7 x 20,5cm (v/h/š)
  Šachty: 6x3½ interní
  4x, 1x3½ FDD
  Sloty: 7 rozšiřujících slotů
  Hmotnost:14kg (net), 16.2 (gros)
  Materiál: 0.8mm ocel; hliník na předním panelu a bočnicích; plast
  Chlazení: 5x 120mm (3 součástí balení), 1x 80mm


Druhá bočnice je naprosto identická

Design vnějšku je, jak už jsem nastínil v perexu, minimalistický a využívá osvědčené, až okoukané kombinace černé barvy se stříbrnou. Zajímavá je také volba materiálu. Stříbrné části jsou hliníkové a černé zase plastové. Skříň tedy nedosahuje tak velké odolnosti, jako kdyby byla celá z kovu, ovšem na druhou stranu zase nebude tolik náchylná k přenášení vibrací, s čímž mívají problémy hlavně bočnice.


Na čele Antecu si lze povšimnout vylisovaného loga firmy v horní pravé části a ve výřezu je ukryt funkční panýlek obsahující miniaturní diodku indikující stav počítače, pod ní jeden IEEE1394 Firewire port, dva USB porty, dva 3.5mm konektory pro audio a nakonec klasický PC zámek na kulatý klíč.


Detail loga na čele skříně

Dvířka se dají nejen otevřít o 180°, ale vykloubením z pantů dokonce i o 270°, takže pokud preferujete obnažené mechaniky, nemusíte se koukat na rozcapené dveře. U dveří bych si postěžoval na skutečnost, že úplně nedoléhaly a byly mírně vypoulené.


Otevřením dveří se odkryje pohled na čtyři záslepky 5¼ mechanik a umělohmotné rošty dvou pozic pro 120mm nasávací ventilátory, za nimiž se po otevření roštů objeví i jednoduchý prachový filtr v podobě jemně perforovaného plastiku. Také nechybí ani nezbytné power tlačítko, nad nímž se skví anonymní reset.Obě bočnice jsou naprosto totožné a také naprosto jednoduché. Jsou vyrobeny z prostých rovných kusů hliníkového plechu, jenž je na zadní straně ještě vyztužen silnější vrstvou materiálu v podobě zarámovaného kříže. Hliník je pak zacvaknutý do plastového rámce. Díky výztuži je bočnice nijak nekroutí a na své místo se dají nasadit velmi pohodlně.
Zatím nic zajímavého, že? Obočí se zvednou až při pohledu na zadní stranu skříně. Místo na zdroj se nám totiž přesunulo seshora dolů, po vzoru některých Lian Li a to již napovídá, že to s touto skříní tak jednoduché nebude. Deska se nám tedy viditelně posunula k hornímu okraji, spolu se zadním 120mm ventilátorem.Rošt zadního ventilátoru
reklama