www.svethardware.cz
>
>
>
>

Antec Phantom - tichých 500W

Antec Phantom - tichých 500W
, , recenze
Předmětem této recenze se stal zdroj s možností pasivního provozu. Cena takovýchto zdrojů je poměrně dost vysoká, a proto jsme se rozhodli ověřit za vás, zda oprávněně. Pokud vás zajímá, jak si zdroj vedl v zátěžových testech, nebo jen jak se výrobce vypořádal s vnitřním uspořádáním, čtěte dále.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
  1. Antec Phantom - tichých 500W
  2. Vnitřní provedení
  3. Zátěžové testy, závěr
reklama

Balení a příslušenstvíZdroj je balen ve velmi pevné kartónové a navíc velmi pěkně vypadající krabici. Samotný zdroj byl uvnitř usazen ve velkých pěnových blocích a je tak velmi dobře ochráněn při přepravě. V příslušenství nalezneme síťovou šňůru, návod, šroubky pro přichycení a plechové držáčky pro dodatečné uchycení v přední části zdroje. Příslušenství tedy není nijak ohromující, ale vše potřebné k provozu v něm nalezneme.
ParametryVýrobce uvádí jmenovitý výkon 550W. Celkový odběr ze všech čtyř 12V větví nesmí překročit 390W, na 3,3 a 5V větvi 190W. Parametry jednotlivých větví naleznete v tabulce:

+3,3V
+5V
+12V1
+12V2
-12V
+5VSB
30A
30A
17A
18A
0,5A
2A

Zdroj je vybaven aktivním PFC. Vestavěný 80x80mm ventilátor lze ovládat ve třech stupních: 1 - ventilátor se rozbíhá při teplotě 40°C uvnitř zdroje, při poklesu pod tuto úroveň se opět vypíná; 2 - Ventilátor se rozbíhá při dosažení 47,5°C, při poklesu pod tuto teplotu se opět vypíná; 3 - Ventilátor se rozbíhá při 55°C a i zde při poklesu pod tuto hodnotu dojde k okamžitému zastavení ventilátoru. Tento poslední režim není výrobcem doporučen u výkonných sestav využívaných často na maximum.


KabelážZdroj má flexem obalený pouze svazek Main Power konektoru a ostatní svazky jsou pečlivě vyvázané stahovacími páskami. Kabelový svazek Main Power konektoru má délku 50cm, samotný Main Power konektor je 24pinový s oddělitelnou 4pinovou částí, aby se dal zapojit i do starších základních desek. Zdroj je vybaven čtyř i osmipinovým +12V power napájecím konektorem. Oba tyto konektory jsou umístěny na jednom svazku o délce 42cm. K dispozici máme dále dva šestipinové PCIe napájecí konektory na samostatných svazcích o délce 50cm. Zdroj dále disponuje čtyřmi Serial ATA napájecími konektory rozdělenými mezi dva kabelové svazky o délce 65cm.

Nakonec nám zdroj nabízí celkem pět Peripheral Power napájecích konektorů rozdělených mezi dva svazky o délce 65cm, kde každý z nich je navíc zakončen konektorem pro napájení disketové mechaniky. Kabeláž tohoto zdroje je velmi dobře provedená. I Serial ATA a Peripheral Power napájecí konektory mají svazky složené z vodičů tloušťky 18AWG. Často se používají tloušťky 20AWG platí zde, že čím vyšší číslo xxAWG tím menší průřez vodiče). Jako jediný nedostatek by mohlo v některých případech být pouhých pět Peripheral Power napájecích konektorů.
Provedení, vzhledVzhledově se tento zdroj opravdu nepodobá aktivně chlazeným kolegům. Celá skříňka se skládá z hliníkových profilů a horní i dolní stěna je opatřena žebrovím o výšce 13mm. Toto vše se velmi citelně podepisuje na hmotnosti zdroje (3.91kg včetně kabeláže). Hmotnost by mohla způsobovat problémy v 'papírových' skříních a z těchto důvodů výrobce přibalil plechové držáčky, které se přišroubují do připravených otvorů na zdroji a podepírají jej.

Pod plastovou mřížkou na vnitřní straně zdroje se nachází ventilátor o rozměrech 80x80x15mm. Výrobcem je firma Xinruilian a typové označení má RDM8015B. Ventilátor točí při napětí 12V 2500ot/min, průtok vzduchu činí 26CFM a hlučnost 27dBA. Provedení ventilátoru je na slušné úrovni; lopatky jsou sice ostré ale bez otřepů. Další popis ventilátoru je celkem zbytečný. Zdroj je vevnitř totiž tak napěchovaný, že aerodynamický hluk bude vznikat právě tam. Zadní stěna skříňky je perforovaná otvory čtvercového tvaru, provedení je zcela dostačující - vzduch je stejně nejvíce bržděn už uvnitř zdroje. Výrobce myslel i na ozdůbky, zde formou za chodu modře svítícího proužku na zadní stěně.reklama
Nejnovější články
Apple vysvětluje kontroverzní výměny akumulátorů jen v autorizovaném servisu Apple vysvětluje kontroverzní výměny akumulátorů jen v autorizovaném servisu
Apple před týdnem rozhněval velkou spoustu lidí, když začal vyžadovat případné výměny akumulátorů jen v autorizovaných servisech, naštěstí telefony jsou i bez toho nadále funkční. Nyní svůj krok a postoj vysvětluje.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
NASA chce přinést vzorky Marsu na Zem, pomůže Mars 2020 NASA chce přinést vzorky Marsu na Zem, pomůže Mars 2020
Stejně tak, jak před pěti desítkami let přinesli Američané kousky Měsíce zpět na Zem, hodlají totéž provést s horninami z Marsu. Podíl na projektu by měla mít už nyní připravovaná mise Mars 2020.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů
Kaspersky teď čelí nemilému problému. Jeho antiviry totiž mohly být zneužívány třetími stranami ke sledování uživatelů. Jeho skripty totiž nabízeli ostatním možnost identifikovat počítač a uživatele.
16.8.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 % Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 %
Vypadá to, že velmi oblíbená streamovací služba Spotify se chystá navýšit ceny svých předplatných. Stále rostoucí obliba rodinného plánu totiž znatelně snižuje průměrné příjmy na jednotlivého posluchače.
16.8.2019, aktualita, Milan Šurkala
TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM
Společnost TSMC se slovy, že Mooreův zákon stále ještě žije, ukázala obrovský interposer, na nějž se vejdou dva čipy zabírající 600 mm2 a navíc i osm dokola poskládaných pamětí typu HBM. K čemu by asi tak tento interposer mohl být? 
16.8.2019, aktualita, Jan Vítek7 komentářů