www.svethardware.cz
>
>
>
>

Antec Phantom - tichých 500W

Antec Phantom - tichých 500W
, , recenze
Předmětem této recenze se stal zdroj s možností pasivního provozu. Cena takovýchto zdrojů je poměrně dost vysoká, a proto jsme se rozhodli ověřit za vás, zda oprávněně. Pokud vás zajímá, jak si zdroj vedl v zátěžových testech, nebo jen jak se výrobce vypořádal s vnitřním uspořádáním, čtěte dále.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
  1. Antec Phantom - tichých 500W
  2. Vnitřní provedení
  3. Zátěžové testy, závěr
reklama

Balení a příslušenstvíZdroj je balen ve velmi pevné kartónové a navíc velmi pěkně vypadající krabici. Samotný zdroj byl uvnitř usazen ve velkých pěnových blocích a je tak velmi dobře ochráněn při přepravě. V příslušenství nalezneme síťovou šňůru, návod, šroubky pro přichycení a plechové držáčky pro dodatečné uchycení v přední části zdroje. Příslušenství tedy není nijak ohromující, ale vše potřebné k provozu v něm nalezneme.
ParametryVýrobce uvádí jmenovitý výkon 550W. Celkový odběr ze všech čtyř 12V větví nesmí překročit 390W, na 3,3 a 5V větvi 190W. Parametry jednotlivých větví naleznete v tabulce:

+3,3V
+5V
+12V1
+12V2
-12V
+5VSB
30A
30A
17A
18A
0,5A
2A

Zdroj je vybaven aktivním PFC. Vestavěný 80x80mm ventilátor lze ovládat ve třech stupních: 1 - ventilátor se rozbíhá při teplotě 40°C uvnitř zdroje, při poklesu pod tuto úroveň se opět vypíná; 2 - Ventilátor se rozbíhá při dosažení 47,5°C, při poklesu pod tuto teplotu se opět vypíná; 3 - Ventilátor se rozbíhá při 55°C a i zde při poklesu pod tuto hodnotu dojde k okamžitému zastavení ventilátoru. Tento poslední režim není výrobcem doporučen u výkonných sestav využívaných často na maximum.


KabelážZdroj má flexem obalený pouze svazek Main Power konektoru a ostatní svazky jsou pečlivě vyvázané stahovacími páskami. Kabelový svazek Main Power konektoru má délku 50cm, samotný Main Power konektor je 24pinový s oddělitelnou 4pinovou částí, aby se dal zapojit i do starších základních desek. Zdroj je vybaven čtyř i osmipinovým +12V power napájecím konektorem. Oba tyto konektory jsou umístěny na jednom svazku o délce 42cm. K dispozici máme dále dva šestipinové PCIe napájecí konektory na samostatných svazcích o délce 50cm. Zdroj dále disponuje čtyřmi Serial ATA napájecími konektory rozdělenými mezi dva kabelové svazky o délce 65cm.

Nakonec nám zdroj nabízí celkem pět Peripheral Power napájecích konektorů rozdělených mezi dva svazky o délce 65cm, kde každý z nich je navíc zakončen konektorem pro napájení disketové mechaniky. Kabeláž tohoto zdroje je velmi dobře provedená. I Serial ATA a Peripheral Power napájecí konektory mají svazky složené z vodičů tloušťky 18AWG. Často se používají tloušťky 20AWG platí zde, že čím vyšší číslo xxAWG tím menší průřez vodiče). Jako jediný nedostatek by mohlo v některých případech být pouhých pět Peripheral Power napájecích konektorů.
Provedení, vzhledVzhledově se tento zdroj opravdu nepodobá aktivně chlazeným kolegům. Celá skříňka se skládá z hliníkových profilů a horní i dolní stěna je opatřena žebrovím o výšce 13mm. Toto vše se velmi citelně podepisuje na hmotnosti zdroje (3.91kg včetně kabeláže). Hmotnost by mohla způsobovat problémy v 'papírových' skříních a z těchto důvodů výrobce přibalil plechové držáčky, které se přišroubují do připravených otvorů na zdroji a podepírají jej.

Pod plastovou mřížkou na vnitřní straně zdroje se nachází ventilátor o rozměrech 80x80x15mm. Výrobcem je firma Xinruilian a typové označení má RDM8015B. Ventilátor točí při napětí 12V 2500ot/min, průtok vzduchu činí 26CFM a hlučnost 27dBA. Provedení ventilátoru je na slušné úrovni; lopatky jsou sice ostré ale bez otřepů. Další popis ventilátoru je celkem zbytečný. Zdroj je vevnitř totiž tak napěchovaný, že aerodynamický hluk bude vznikat právě tam. Zadní stěna skříňky je perforovaná otvory čtvercového tvaru, provedení je zcela dostačující - vzduch je stejně nejvíce bržděn už uvnitř zdroje. Výrobce myslel i na ozdůbky, zde formou za chodu modře svítícího proužku na zadní stěně.reklama
Nejnovější články
Xbox Game Bar pro Windows 10 nyní ukáže, které aplikace zpomalují systém Xbox Game Bar pro Windows 10 nyní ukáže, které aplikace zpomalují systém
Microsoft dnes vydal nový widget pro Xbox Game Bar, který zobrazuje procesy využívající CPU, GPU a RAM. Uživatel může snadno ukončit ostatní aplikace bez opouštění hry. Další funkce potom prozradí, zda je počítač připraven na DirectX 12 Ultimate.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Google přichází se službou VPN v balíku Google One Google přichází se službou VPN v balíku Google One
Společnost Google přichází s novou službou pro své zákazníky. V rámci nejvyšší verze svého balíčku Google One zpřístupňuje uživatelům službu VPN pro zařízení s Androidem. Služba ale nebude dostupná všude.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Finanční výsledky Applu: daří se, ale iPhony a Čína dělají potíže Finanční výsledky Applu: daří se, ale iPhony a Čína dělají potíže
Společnost Apple zveřejnila své finanční výsledky. Nebyly sice zrovna špatné, ale bylo zde několik závažných propadů. Vrásky na čele způsobila především Čína, ale moc radosti nebylo ani z prodejů iPhonů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Spotify má 320 milionů aktivních uživatelů, o 29 % více než před rokem Spotify má 320 milionů aktivních uživatelů, o 29 % více než před rokem
Streamovací služba Spotify může částečně slavit. Počet posluchačů se mezi ročně opět výrazně zvýšil, a to o 29 % na nynějších 320 milionů lidí. Bohužel ohledně ziskovosti to už není tak moc slavné.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Intel Rocket Lake na Z590 proti Comet Lake, jak si vede? Intel Rocket Lake na Z590 proti Comet Lake, jak si vede?
Na světlo světa se dostaly testy nového osmijádrového procesoru generace Intel Rocket Lake-S, takže my si můžeme výsledky už srovnat s tím, co předvádí aktuální generace Comet Lake-S. Vypadá to na výrazné zvýšení výkonu na takt? 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář