Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Asus Eee Box - trpaslík pro nenáročné

14.7.2008, Jan Vítek, recenze
Asus Eee Box - trpaslík pro nenáročné
Dnešní recenze představí novinku v podobě miniaturního PC Asus Eee Box, který výchází z Eee PC, což je malý notebook. Desktopový Eee Box má s notebooky Eee PC společné malé rozměry, energetickou nenáročnost, snadné použití a především procesor Intel Atom.
Společnost Asus oficiálně uvedla svůj Eee Box teprve 19. června, ale Anand Lal Shimpi na svém webu Anandtech prezentoval tento produkt již dříve, čemuž se ani tak nemusíme divit, když se osobně zná s CEO firmy Asus. Ta Eee Box představila se slovy "malá revoluce mezi desktopy", i když o něco podobného se snažila již dříve se svými Asus Nova P22.

Tyto počítače jsou ale založeny na klasické Core 2 Duo platformě a modernější čipové sadě Intel 946GZ s grafickým jádrem GMA3000. Eee Box přitom využívá procesory Intel Atom, které jsou zatím jednojádrové a oproti Core 2 architektuře na stejné frekvenci citelně pomalejší, což platí i pro porovnání s procesory Celeron M. A co se týče čipové sady, využita je sada Intel 945GMS Express, což je starší model s 667MHz FSB sběrnicí a jádrem Intel GMA950.


Eee Box je dobře a pečlivě zabalen v menší papírové krabici

Eee Box tedy již papírově citelně pokulhává ve výkonu v podstatě i proti těm nejlevnějším 15,4" notebookům a malým desktopům, ale o výkonu toto PC není, stejně jako v této oblasti nevyniká ani Eee PC. Pro koho je tedy toto PC určeno a k čemu nám bude sloužit? Vzhledem k absenci optické mechaniky, příslušných výstupů a vlastně i kvůli předpokládanému nízkému výkonu se toto Eee Box těžko uplatní jako multimediální centrum. Podle zběžného pohledu na jeho možnosti můžeme tedy uplatnění vidět jako druhý počítač do domácnosti sloužící čistě jako přístupový bod k internetu, lepší psací stroj a díky malým rozměrům a možnosti přimontovat je pomocí VESA držáku na monitor se může využít v podstatě kdekoliv, kde na ně zbyde aspoň trochu místa.

Model
Asus Eee Box
MateriálPlast + vnitřní SECC schránka
Rozměry216 x 178 x 25 mm
CPUIntel Atom N270 - 1,6 GHz (Diamondville)
533MHz FSB, podpora zpracování 2 threadů
32 kB instrukční L1, 24 kB write-back data L1
512 kB L2 cache
IA 32bit architektura
Čipová sadaIntel 945GMS Express + ICH7-M
667MHz FSB
Intel GMA950 grafické jádro
podpora 533MHz pamětí DDR2
Intel HD Audio
Operační paměť2x 512 SODIMM DDR2-400 (Apacer)
Pevný diskSeagate 2,5" 80 GB SATA
ST980210AS
I/O1Gbps Ethernet
Wi-Fi 802.11n
DVI
3x Audio
4x USB 2.0
Čtečka karetSD/SDHC/MS/MS Pro/MMC
OSWindows XP Home
Příslušenstvínapájení
Support CD, Recovery DVD
VESA montážní kit
stojan
manuál
Wi-Fi anténa
Barevné variacečerná
bílá
Dostupné verzeLinux, 1 GB RAM, 80GB HDD - 269 USD
WXP, 1 GB RAM, 80GB HDD - 299 USD
Linux, 2 GB RAM, 160GB HDD - 299 USD

Počítač je umístěn do malého plastového obalu pod nímž je celá konstrukce "zabalena" ještě v pevném SECC plechu, takže na provedení si stěžovat nemůžeme - počítač se jeví jako taková malá pevná cihlička. Dvě hlavní strany nejsou pouze jednotvárné plastové panely, ale nesou na sobě vzor složený z malých sotva viditelných čtverců a v horním levém rohu (při pohledu z pravé strany) je pak logo Eee. A aby toto PC jen tak neleželo na jedné straně a nezabíralo zbytečně moc místa, vybavil je Asus malým stojánkem využívajícím tlustý a lesklý drát jako oporu.


- klikněte pro zvětšení -

Přední strana je opatřena jednoduchými plastovými dvířky, která zakrývají přední porty a tlačítka. Najdeme zde postupně konektory pro 3,5mm jacky od sluchátek a mikrofonu, dále dvojici blízkých USB 2.0 konektorů, čtečku paměťových karet formátů SD/SDHC/MS/MS Pro/MMC a nakonec podsvícené tlačítko Power a LED indikující práci pevného disku.


- klikněte pro zvětšení -

Na zadní straně se pak nachází zbytek konektorů. Bráno seshora to je vývod pro WiFi anténu, těsně vedle něj kulatý konektor pro napájení, DVI výstup na monitor, další dva USB 2.0 konektory, RJ-45 LAN port a nakonec audio Line-Out, tedy výstup.


- klikněte pro zvětšení -

Spodní strana nabízí v prvé řadě závit pro našroubování stojanu, vedle něj dvěma šroubky zajištěný modul s 2,5" mobilním pevným diskem. Tento modul má v sobě otvory pro vstup čerstvého vzduchu a další otvory jsou o něco dále.


- klikněte pro zvětšení -

A na horní straně můžeme vidět výstup chlazení, které bude nejspíše uzpůsobené naprosto stejně jako u notebooků, tedy s pomocí radiálního ventilátoru, heatpipe a pasivu poblíž kraje zařízení.Stojan se instaluje velice snadno. Uvnitř své pogumované základny má velký šroub, který nasadíme na závit v Eee Box a utáhneme jej. Tím se počítač dobře zajistí ve stabilní poloze a bude trošku nadzvednut, čímž se stanou přední tlačítka a porty lépe přístupné. Pokud se podrobněji podíváme na dvířka, pak ty jsou opravdu velmi jednoduše zpracována a spoléhají se na dvě plastové packy, které by mohly při nešetrném zacházení asi snadno odpadnout.Zde se ještě jednou můžeme podívat na zadní porty počítače.


Příslušenství


V příslušenství ve spodní části krabice je napájecí soustava složená z adaptéru a třech různých síťových kabelů, kde jsem rozeznal Eurokabel a kabely s britskou a americkou zástrčkou.Poté je to ostatní příslušenství s VESA montážním panelem pro umístění Eee Box na zadní část monitoru, kde se dobře schová, Wi-Fi anténa, šroubky, manuál ...... a nakonec jedno Support CD a jedno Recovery DVD.