Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Asus M2A-VM HDMI: 6 výstupů integrované grafiky

31.8.2007, Petr Popelka, recenze
Asus M2A-VM HDMI: 6 výstupů integrované grafiky
Dnes recenzovaná deska s čipsetem AMD 690G je určena do HTPC, čemuž napovídá mATX formát a integrovaná grafika nabízející prakticky všechny dnes používané výstupy. Kromě toho nabízí i FireWire řadič, GLAN, HD audio, 4 SATA porty a 4 sloty pro DDRII paměti.
Asus M2A-VM HDMI je další z řady základních desek pro procesory AMD založených na čipové sadě AMD 690G. V této recenzi se podíváme na to, co nám tato mATX deska nabízí a jak si vede v porovnání s konkurencí v podobě dříve recenzovaných desek se stejným čipsetem. Se svou velmi příjemnou cenou a nadprůměrnou výbavou je velkým lákadlem. Celkem 6 výstupů integrované grafiky není žádnou kachnou, deska jimi opravdu disponuje. Nechechte se ale zmást, současně lze využívat maximálně dva z nich. Nyní nám ale již nezbývá nic jiného, než se pustit do samotné recenze a zjistit, jaké cnosti a necnosti u této desky najdeme.
Krabice + příslušenstvíKrabice nevelkých rozměrů v černo-zelelém designu

Na první pohled by se mohlo zdát, že příslušenství desky nebude vzhledem k rozměrům krabice zrovna nejobsáhlejší, avšak opak je pravdou. Kromě krytky I/O portů, podrobného uživatelského manuálu, vícejazyčného "Quick Start" manuálu a instalačního CD pro Windows XP i Windows Vista, balení obsahuje také IDE, FDD a SATA kabeláž, redukci napájení pro SATA disky, ale také specialitu v podobě karty do PCI-E x16 slotu s HDMI portem a dalšími grafickými/zvukovými výstupy. K této kartě se váže i přibalený YPbPr kabel. Pomyslnou třešničkou na dortu je samolepka s logem společnosti Asus a také Q-Connector umožňující rychlé a bezproblémové připojení tlačítek Power/Reset, signalizačních LED a také jednoho bracketu s USB porty.Nenapadá mě nic víc, co by si běžný uživatel u této desky mohl přát, příslušenství tedy nelze hodnotit jinak než pozitivně.


Detailní pohled na desku


Společnost Asus samozřejmě není na trhu se základními deskami žádným nováčkem a pokud bych měl tohoto výrobce zhodnotit jednou větou, jako nejvýstižnější mi přijde lehká parodie na jednu reklamu a její slogan - "Léty prověřená kvalita". Stačí se totiž na desku podívat a již při prvním pohledu je jasně vidět, že PCB je promyšlené a co nejvíce se přizpůsobilo potřebám uživatelů. Nenajdeme zde žádné nadstandardní prvky ani barevné výstřednosti, ale jen důmyslně umístěné konektory a sloty.Poblíž patice procesoru se nachází soustava zajišťující filtraci napájení procesoru, kterou tvoří tři nezapouzdřené cívky, celkem 9 MOSFETů a řada elektrolytických kondenzátorů KZG společnosti Nippon. Jedná se o kvalitní kondenzátory, které ASUS používá u většiny Low-Endových a mainstreamových základních desek. Umístění 4-pinového +12V konektoru zajišťující napájení procesoru je příkladné. Chladič NorthBridge je poměrně vysoký a je blízko patice procesoru. Může nastat problém při použití nějakého velkého chladiče CPU, na druhou stranu, v mnoha případech se může jednat i o pozitivum, neboť vzduch proudící od chladiče procesoru by mohl chladič NorthBridge lehce ofukovat a tím snížit jeho teplotu.

V našem případě, při osazení chladičem Noctua NH-U12F a paměťmi OCZ Reaper, by nebylo možné použít první slot pro RAMky, avšak při osazení paměťmi standardní velikosti by něměl nastat problém.

Asus zcela využil potenciál mATX formátu a na desce kromě slotu PCI-Express x16 najdeme i dva sloty PCI a jeden PCI-E x1. Možnosti rozšíření jsou tedy, s ohledem na formát, velmi slušné.Na obrázcích níže si můžete prohlédnou umístění headerů, SATA portů a PATA konektru a také chladič SouthBridge. I zde je vše více méně v pořádku, pouze mi přijde trochu nelogické umístění COM portu v pravém dolním rohu, kdy kabel od něho by musel být veden přes celou desku. To je však jen drobný detail, daleko více mi vadí umístění jumperu pro reset paměti CMOS, který je ukryt mezi SATA porty a headerem pro připojení tlačítek Power/Reset a signalizačních LED. Přístup k němu je po zapojení velmi obtížný.

zleva: Header pro přední audio, CD-In, Fire-Wire, 3xUSB, header pro speaker, tlačítka Power/Reset a signalizační LED, COM1 port.


Detailní pohled na jumper pro reset paměti CMOS. Hned vedle něho (napravo) je další jumper pro detekci otevření skříně. Reset paměti CMOS není v případě této desky úkol zrovna jednoduchý.

Následuje pohled na situaci, která nastane po osazení rozměrnou grafikou. Ani GeForce 8800 GTS v případě této mATX desky nezpůsobí žádnou kolizi nebo zamezení přístupu k nějakému jumperu či headeru. Ani se západkami pro paměti nenastane problém, mezi nimi a grafikou zůstává volné místo. Tuto situaci zkrátka deska Asus M2A-VM HDMI zvládla na jedničku.Zbývá nám už jen detailní pohled na chladič NorthBridge. Jeho upevnění je dobré, nijak se neviklá, zkrátka vše v nejlepším pořádku. V dnešní recenzi se k němu samozřejmě ještě vrátíme a to v kapitole Chlazení, přetaktování a spotřeba systému.Musím říci, že první kapitola pro dnes testovanou desku vyznívá ryze pozitivně. Nebýt nešikovně umístěného jumperu pro reset paměti CMOS, asi bych nenašel žádné další negativum, které by stálo za zmínku. Uvidíme, čím nás tato deska překvapí dále.