Asus P5KR: levná P35 pro nenáročné

Asus P5KR: levná P35 pro nenáročné
, , recenze
Dnešní recenze se bude věnovat základní desce s příjemně zvoleným poměrem cena/výkon. Jedná se o model P5KR, který společně s modely P5K a P5K SE patří k tomu nejlevnějšímu, co společnost Asus s čipsetem P35 nabízí. Aktuální cena se pohybuje okolo 2 600,- korun včetně DPH a za tuto cenu deska nabízí poměrně slušnou výbavu, zahrnující eSATA, FireWire, GLAN, 7.1 HD Audio, podporu CrossFire, poměrně solidní možnosti ladění a také podporu nových 45nm procesorů.
K oblíbeným
reklama
Asus P5KR je cenově zajímavá deska s čipovou sadou Intel P35 Express. Svou cenou a výbavou ji lze označit za rovnoceného soupeře pro MSI P35 Neo2-FR, která v naší nedávné recenzi získala ocenení TREFA Světa hardware za výborný poměr cena/výkon (výbava), proto se z určité části zaměříme i na přímé srovnání těchto dvou základních desek.

Představovat čipovou sadu P35 Express určitě netřeba, případně doporučuji projít článek "Čipové sady Intel 3 Series", kde jsou všechny důležité informace obsaženy. Nezbývá tedy nic jiného, než se rovnou vrhnout na specifikace dnes recenzované desky:Dnes recenzovaná deska podporuje až 1333MHz FSB a 1066MHz paměti DDR2. Kromě toho má také podporu nových procesorů Intel Core 2 Duo se 45nm výrobním procesem. Možnosti rozšíření jsou zcela standardní - 4 DIMM sloty pro DDR2 paměti s maximální možnou kapacitou 8 GB; dva sloty PCI-E x16, z nichž jeden nabízí 16 linek a druhý pouze 4 (nebo 1 v závislosti na nastavení BIOSu). Díky tomu má tato deska podporu CrossFire režimu, v tomto případě by ale jedna grafika byla limitována sníženou datovou propustností a další slot PCI-E x1, který se na desce nachází, by se stal nefunkčním - jedná se o typickou vlastnost základních desek s čipsetem Intel P35.

Kromě výše zmíněného deska nabízí i 7.1 HD audio, Gigabitové síťové rozhraní a řadič FireWire 400. Na zadním panelu je také možno nalézt jeden eSATA port. Jak tomu u základních desek bývá zvykem, nalezneme zde i určité "vychytávky" jako O.C. profily, automatické přetaktování ze pomoci AI N.O.S. (Non-delay Overlocking System) nebo ochranu proti neúměrnému taktování Asus C.P.R. (CPU Parameter Recall).


Krabice a příslušenstvíKrabice je v lesklém provedení, standardních rozměrů

Příslušenství desky tvoří podrobný manuál v anglickém jazyce, "Quick Start Guide" příručka s návodem pro instalaci procesoru, pamětí a také s postupem pro flashování BIOSu v celkem 12 jazycích včetně Češtiny, dále dvě instalační CD, černé IDE a FDD kabely s logem Asus, 4 SATA kabely (z nichž 2 mají jeden konektor ve tvaru písmene "L") + jedna dvojitá redukce napájení pro SATA zařízení. Nechybí ani "Q-Connectors" pro jednoduché připojení tlačítek Power/Reset, signalizačních LED diod, USB bracketů, a FireWire bracketu), nálepka s logem společnosti Asus a samozřejmě i krytka zadních I/O portů. Příslušenství je tedy více méně dostatečné, uvážíme-li cenu desky.
Detailní pohled na desku


PCB na první pohled vypadá velmi jednoduše, v případě této desky se Asus nepustil do žádných designových výstřelků, svědčí o tom standardní barva PCB i slotů, stejně tak chlazení nevypadá nijak montrózně, ale spíše velmi jednoduše.

Již na první pohled však člověka upoutá nevhodné umístění některých konektorů. Řeč je především o červeném PATA konektoru, který se nachází v levém horním rohu, což je pozice zvolená tak nevhodně, že pokud k němu hodláte připojit mechaniku umístěnou v horní části běžné Middle ATX skříně, délka běžného IDE kabelu (necelých 50 cm) vám stačit nebude, nehledě na to, že dlouhý IDE kabel (pokud si člověk nedá velkou práci s jeho vedením ve skříni) bude zbytečně zhoršovat proudění vzduchu ve skříni atp. Další výtku mám k poloze jednoho černého SATA konektoru přídavného diskového řadiče, který se nachází u horního okraje desky mezi dvěma sloty PCI. Na přístup k němu se podíváme níže, po osazení naší referenční grafikou.

Výhrady bych měl i k umístění COM1 portu a jumperu pro reset paměti CMOS, k tomu se však ještě vrátíme níže. Abych nebyl pouze negativní, na této desce najdeme pouze bezkapalinové kondenzátory, za což si deska s ohledem na cenu zaslouží pochvalu, stejně tak pozice a přístup k napájecím konektorům desky je vzorový, pochválit musím i příkladnou vzdálenost mezi paměťovými sloty a paticí procesoru. Znepokojivá může být v některých případech malá vzdálenost patice procesoru od pravého okraje desky, což může ve výjimečných případech způsobit nemožnost použití některých rozměrných chladičů kvůli kolizi s napájecím zdrojem (pouze u skříní, kdy se zdroj nachází bezprostředně u okraje základní desky).

Za návrh PCB tedy ve výsledku nemůžu tuto desku hodnotit jinak než podprůměrně.

Jak jsem již zmiňoval výše, umístění patice přináší jisté výhody i nevýhody, při výběru chladiče doporučuji dbát zvýšené opatrnost. Docela mě překvapilo použití pouze 4pinového +12V konektoru pro napájení CPU. Je vidět, že Asus pro tuto desku predikuje použití energeticky méně náročných CPU, což dokládá i pouze zcela základní, 3fázový měnič pro napájení CPU. Na desce nalezneme pouze 3 zapouzdřené cívky v kombinaci s 9 MOSFETy, z nichž je 6 chlazeno pasivem, zbylé tři jsou bez jakéhokoli chlazení.Osazení desky referenčním chladičem Noctua NH-U12F nečinilo této desce žádný problém, vše bylo v nejlepším pořádku a kolem pamětí i chladiče zůstalo poměrně dost volného místa. Náš referenční chladič přečníval z desky o více jak 1 cm.Levý dolní roh nabízí celkem 4 SATA porty, jejichž fungování zajišťuje SouthBridge ICH9R. Reset paměti CMOS je realizován za pomoci jumperu, který se nechází bezprostředně u pinů pro detekci otevření skříně. Přístup k němu, respektive jeho použití v případě, že je deska usazena v case, není nic, za co bych výrobce pochválil - přitom by stačilo použít prodloužený jumper, který by se dal lehce uchopit a přecvaknout, rázem by tato nevýhoda zanikla. Tyto jumpery se nacházejí mezi headerem pro připojení tlačítek Power/Reset, speakeru a signalizačních LED diod a mezi headery pro připojení USB. Dále se zde nachází červený header pro připojení FireWire bracketu a vidět je i začátek PATA konektoru, na jehož zcela nevhodné umístění jsem si již postěžoval výše.Další fotografie nabízí pohled na rozšiřující sloty. Deska nabízí celkem 3 sloty PCI, jeden PCI-E x1 a dva sloty PCI-E x16. Oba tyto sloty mají všechny piny, stále však hovoříme o základní desce s čipsetem P35, černý slot proto nabídne maximálně 4 linky, na fotografiích níže si můžete všimnout i jednoho černého SATA portu, který náleží přídavnému řadiči JMicron. Ten zajišťuje obsluhu jednoho eSATA portu na zadním panelu desky a také právě tohoto černého SATA portu. Po osazení modrého slotu naší referenční grafickou kartou (s dvouslotovým chlazením) se tento port stává nepoužitelným v kombinaci s běžnými SATA kabely. Pokud však použijeme jeden z přibalených SATA kabelů s konektorem zahnutým o 90°, jeho použití možné je, kabel k disku však musíte vést přes celou desku.

Pominu-li umístění tohoto SATA portu, po osazení obou slotů pro grafickou kartu jsem žádný další problém nezaznamenal, všechny ostatní headery a porty zůstaly volně přístupné.
Detail SATA portu po osazení dvouslotovou grafikou

Máme za sebou první kapitolu dnešní recenze a mám-li srovnávat se základní deskou MSI P35 Neo2-FR po stránce vybavenosti a návrhu PCB, pak je na tom MSI se svým modelem lépe. Asus P5KR nabízí navíc pouze FireWire řadič, má lehce bohatší příslušenství a výhodnější je i umístění konektoru pro napájení CPU. Asus nabízí 3 sloty PCI a MSI pouze 2, což pro někoho může být jistá priorita při výběru desky, jinak všechny další trumfy drží v rukou se svým modelem MSI. Návrh PCB v případě Asusu čítá několik negativ, z nichž nejpodstatnější je dle mého názoru umístění PATA konektoru. Na nějaké soudy však ještě není ta pravá chvíle, tak uvidíme, jak si dnes recenzovaná deska povede v dalších částech článku.
reklama
Nejnovější články
Apple vysvětluje kontroverzní výměny akumulátorů jen v autorizovaném servisu Apple vysvětluje kontroverzní výměny akumulátorů jen v autorizovaném servisu
Apple před týdnem rozhněval velkou spoustu lidí, když začal vyžadovat případné výměny akumulátorů jen v autorizovaných servisech, naštěstí telefony jsou i bez toho nadále funkční. Nyní svůj krok a postoj vysvětluje.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
NASA chce přinést vzorky Marsu na Zem, pomůže Mars 2020 NASA chce přinést vzorky Marsu na Zem, pomůže Mars 2020
Stejně tak, jak před pěti desítkami let přinesli Američané kousky Měsíce zpět na Zem, hodlají totéž provést s horninami z Marsu. Podíl na projektu by měla mít už nyní připravovaná mise Mars 2020.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů
Kaspersky teď čelí nemilému problému. Jeho antiviry totiž mohly být zneužívány třetími stranami ke sledování uživatelů. Jeho skripty totiž nabízeli ostatním možnost identifikovat počítač a uživatele.
16.8.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 % Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 %
Vypadá to, že velmi oblíbená streamovací služba Spotify se chystá navýšit ceny svých předplatných. Stále rostoucí obliba rodinného plánu totiž znatelně snižuje průměrné příjmy na jednotlivého posluchače.
16.8.2019, aktualita, Milan Šurkala
TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM
Společnost TSMC se slovy, že Mooreův zákon stále ještě žije, ukázala obrovský interposer, na nějž se vejdou dva čipy zabírající 600 mm2 a navíc i osm dokola poskládaných pamětí typu HBM. K čemu by asi tak tento interposer mohl být? 
16.8.2019, aktualita, Jan Vítek7 komentářů