reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Asus P5KR: levná P35 pro nenáročné

27.11.2007, Petr Popelka, recenze
Asus P5KR: levná P35 pro nenáročné
Dnešní recenze se bude věnovat základní desce s příjemně zvoleným poměrem cena/výkon. Jedná se o model P5KR, který společně s modely P5K a P5K SE patří k tomu nejlevnějšímu, co společnost Asus s čipsetem P35 nabízí. Aktuální cena se pohybuje okolo 2 600,- korun včetně DPH a za tuto cenu deska nabízí poměrně slušnou výbavu, zahrnující eSATA, FireWire, GLAN, 7.1 HD Audio, podporu CrossFire, poměrně solidní možnosti ladění a také podporu nových 45nm procesorů.
Asus P5KR je cenově zajímavá deska s čipovou sadou Intel P35 Express. Svou cenou a výbavou ji lze označit za rovnoceného soupeře pro MSI P35 Neo2-FR, která v naší nedávné recenzi získala ocenení TREFA Světa hardware za výborný poměr cena/výkon (výbava), proto se z určité části zaměříme i na přímé srovnání těchto dvou základních desek.

Představovat čipovou sadu P35 Express určitě netřeba, případně doporučuji projít článek "Čipové sady Intel 3 Series", kde jsou všechny důležité informace obsaženy. Nezbývá tedy nic jiného, než se rovnou vrhnout na specifikace dnes recenzované desky:Dnes recenzovaná deska podporuje až 1333MHz FSB a 1066MHz paměti DDR2. Kromě toho má také podporu nových procesorů Intel Core 2 Duo se 45nm výrobním procesem. Možnosti rozšíření jsou zcela standardní - 4 DIMM sloty pro DDR2 paměti s maximální možnou kapacitou 8 GB; dva sloty PCI-E x16, z nichž jeden nabízí 16 linek a druhý pouze 4 (nebo 1 v závislosti na nastavení BIOSu). Díky tomu má tato deska podporu CrossFire režimu, v tomto případě by ale jedna grafika byla limitována sníženou datovou propustností a další slot PCI-E x1, který se na desce nachází, by se stal nefunkčním - jedná se o typickou vlastnost základních desek s čipsetem Intel P35.

Kromě výše zmíněného deska nabízí i 7.1 HD audio, Gigabitové síťové rozhraní a řadič FireWire 400. Na zadním panelu je také možno nalézt jeden eSATA port. Jak tomu u základních desek bývá zvykem, nalezneme zde i určité "vychytávky" jako O.C. profily, automatické přetaktování ze pomoci AI N.O.S. (Non-delay Overlocking System) nebo ochranu proti neúměrnému taktování Asus C.P.R. (CPU Parameter Recall).


Krabice a příslušenstvíKrabice je v lesklém provedení, standardních rozměrů

Příslušenství desky tvoří podrobný manuál v anglickém jazyce, "Quick Start Guide" příručka s návodem pro instalaci procesoru, pamětí a také s postupem pro flashování BIOSu v celkem 12 jazycích včetně Češtiny, dále dvě instalační CD, černé IDE a FDD kabely s logem Asus, 4 SATA kabely (z nichž 2 mají jeden konektor ve tvaru písmene "L") + jedna dvojitá redukce napájení pro SATA zařízení. Nechybí ani "Q-Connectors" pro jednoduché připojení tlačítek Power/Reset, signalizačních LED diod, USB bracketů, a FireWire bracketu), nálepka s logem společnosti Asus a samozřejmě i krytka zadních I/O portů. Příslušenství je tedy více méně dostatečné, uvážíme-li cenu desky.
Detailní pohled na desku


PCB na první pohled vypadá velmi jednoduše, v případě této desky se Asus nepustil do žádných designových výstřelků, svědčí o tom standardní barva PCB i slotů, stejně tak chlazení nevypadá nijak montrózně, ale spíše velmi jednoduše.

Již na první pohled však člověka upoutá nevhodné umístění některých konektorů. Řeč je především o červeném PATA konektoru, který se nachází v levém horním rohu, což je pozice zvolená tak nevhodně, že pokud k němu hodláte připojit mechaniku umístěnou v horní části běžné Middle ATX skříně, délka běžného IDE kabelu (necelých 50 cm) vám stačit nebude, nehledě na to, že dlouhý IDE kabel (pokud si člověk nedá velkou práci s jeho vedením ve skříni) bude zbytečně zhoršovat proudění vzduchu ve skříni atp. Další výtku mám k poloze jednoho černého SATA konektoru přídavného diskového řadiče, který se nachází u horního okraje desky mezi dvěma sloty PCI. Na přístup k němu se podíváme níže, po osazení naší referenční grafikou.

Výhrady bych měl i k umístění COM1 portu a jumperu pro reset paměti CMOS, k tomu se však ještě vrátíme níže. Abych nebyl pouze negativní, na této desce najdeme pouze bezkapalinové kondenzátory, za což si deska s ohledem na cenu zaslouží pochvalu, stejně tak pozice a přístup k napájecím konektorům desky je vzorový, pochválit musím i příkladnou vzdálenost mezi paměťovými sloty a paticí procesoru. Znepokojivá může být v některých případech malá vzdálenost patice procesoru od pravého okraje desky, což může ve výjimečných případech způsobit nemožnost použití některých rozměrných chladičů kvůli kolizi s napájecím zdrojem (pouze u skříní, kdy se zdroj nachází bezprostředně u okraje základní desky).

Za návrh PCB tedy ve výsledku nemůžu tuto desku hodnotit jinak než podprůměrně.

Jak jsem již zmiňoval výše, umístění patice přináší jisté výhody i nevýhody, při výběru chladiče doporučuji dbát zvýšené opatrnost. Docela mě překvapilo použití pouze 4pinového +12V konektoru pro napájení CPU. Je vidět, že Asus pro tuto desku predikuje použití energeticky méně náročných CPU, což dokládá i pouze zcela základní, 3fázový měnič pro napájení CPU. Na desce nalezneme pouze 3 zapouzdřené cívky v kombinaci s 9 MOSFETy, z nichž je 6 chlazeno pasivem, zbylé tři jsou bez jakéhokoli chlazení.Osazení desky referenčním chladičem Noctua NH-U12F nečinilo této desce žádný problém, vše bylo v nejlepším pořádku a kolem pamětí i chladiče zůstalo poměrně dost volného místa. Náš referenční chladič přečníval z desky o více jak 1 cm.Levý dolní roh nabízí celkem 4 SATA porty, jejichž fungování zajišťuje SouthBridge ICH9R. Reset paměti CMOS je realizován za pomoci jumperu, který se nechází bezprostředně u pinů pro detekci otevření skříně. Přístup k němu, respektive jeho použití v případě, že je deska usazena v case, není nic, za co bych výrobce pochválil - přitom by stačilo použít prodloužený jumper, který by se dal lehce uchopit a přecvaknout, rázem by tato nevýhoda zanikla. Tyto jumpery se nacházejí mezi headerem pro připojení tlačítek Power/Reset, speakeru a signalizačních LED diod a mezi headery pro připojení USB. Dále se zde nachází červený header pro připojení FireWire bracketu a vidět je i začátek PATA konektoru, na jehož zcela nevhodné umístění jsem si již postěžoval výše.Další fotografie nabízí pohled na rozšiřující sloty. Deska nabízí celkem 3 sloty PCI, jeden PCI-E x1 a dva sloty PCI-E x16. Oba tyto sloty mají všechny piny, stále však hovoříme o základní desce s čipsetem P35, černý slot proto nabídne maximálně 4 linky, na fotografiích níže si můžete všimnout i jednoho černého SATA portu, který náleží přídavnému řadiči JMicron. Ten zajišťuje obsluhu jednoho eSATA portu na zadním panelu desky a také právě tohoto černého SATA portu. Po osazení modrého slotu naší referenční grafickou kartou (s dvouslotovým chlazením) se tento port stává nepoužitelným v kombinaci s běžnými SATA kabely. Pokud však použijeme jeden z přibalených SATA kabelů s konektorem zahnutým o 90°, jeho použití možné je, kabel k disku však musíte vést přes celou desku.

Pominu-li umístění tohoto SATA portu, po osazení obou slotů pro grafickou kartu jsem žádný další problém nezaznamenal, všechny ostatní headery a porty zůstaly volně přístupné.
Detail SATA portu po osazení dvouslotovou grafikou

Máme za sebou první kapitolu dnešní recenze a mám-li srovnávat se základní deskou MSI P35 Neo2-FR po stránce vybavenosti a návrhu PCB, pak je na tom MSI se svým modelem lépe. Asus P5KR nabízí navíc pouze FireWire řadič, má lehce bohatší příslušenství a výhodnější je i umístění konektoru pro napájení CPU. Asus nabízí 3 sloty PCI a MSI pouze 2, což pro někoho může být jistá priorita při výběru desky, jinak všechny další trumfy drží v rukou se svým modelem MSI. Návrh PCB v případě Asusu čítá několik negativ, z nichž nejpodstatnější je dle mého názoru umístění PATA konektoru. Na nějaké soudy však ještě není ta pravá chvíle, tak uvidíme, jak si dnes recenzovaná deska povede v dalších částech článku.
reklama