Asus P5KR: levná P35 pro nenáročné

Asus P5KR: levná P35 pro nenáročné
, , recenze
Dnešní recenze se bude věnovat základní desce s příjemně zvoleným poměrem cena/výkon. Jedná se o model P5KR, který společně s modely P5K a P5K SE patří k tomu nejlevnějšímu, co společnost Asus s čipsetem P35 nabízí. Aktuální cena se pohybuje okolo 2 600,- korun včetně DPH a za tuto cenu deska nabízí poměrně slušnou výbavu, zahrnující eSATA, FireWire, GLAN, 7.1 HD Audio, podporu CrossFire, poměrně solidní možnosti ladění a také podporu nových 45nm procesorů.
K oblíbeným
reklama
Asus P5KR je cenově zajímavá deska s čipovou sadou Intel P35 Express. Svou cenou a výbavou ji lze označit za rovnoceného soupeře pro MSI P35 Neo2-FR, která v naší nedávné recenzi získala ocenení TREFA Světa hardware za výborný poměr cena/výkon (výbava), proto se z určité části zaměříme i na přímé srovnání těchto dvou základních desek.

Představovat čipovou sadu P35 Express určitě netřeba, případně doporučuji projít článek "Čipové sady Intel 3 Series", kde jsou všechny důležité informace obsaženy. Nezbývá tedy nic jiného, než se rovnou vrhnout na specifikace dnes recenzované desky:Dnes recenzovaná deska podporuje až 1333MHz FSB a 1066MHz paměti DDR2. Kromě toho má také podporu nových procesorů Intel Core 2 Duo se 45nm výrobním procesem. Možnosti rozšíření jsou zcela standardní - 4 DIMM sloty pro DDR2 paměti s maximální možnou kapacitou 8 GB; dva sloty PCI-E x16, z nichž jeden nabízí 16 linek a druhý pouze 4 (nebo 1 v závislosti na nastavení BIOSu). Díky tomu má tato deska podporu CrossFire režimu, v tomto případě by ale jedna grafika byla limitována sníženou datovou propustností a další slot PCI-E x1, který se na desce nachází, by se stal nefunkčním - jedná se o typickou vlastnost základních desek s čipsetem Intel P35.

Kromě výše zmíněného deska nabízí i 7.1 HD audio, Gigabitové síťové rozhraní a řadič FireWire 400. Na zadním panelu je také možno nalézt jeden eSATA port. Jak tomu u základních desek bývá zvykem, nalezneme zde i určité "vychytávky" jako O.C. profily, automatické přetaktování ze pomoci AI N.O.S. (Non-delay Overlocking System) nebo ochranu proti neúměrnému taktování Asus C.P.R. (CPU Parameter Recall).


Krabice a příslušenstvíKrabice je v lesklém provedení, standardních rozměrů

Příslušenství desky tvoří podrobný manuál v anglickém jazyce, "Quick Start Guide" příručka s návodem pro instalaci procesoru, pamětí a také s postupem pro flashování BIOSu v celkem 12 jazycích včetně Češtiny, dále dvě instalační CD, černé IDE a FDD kabely s logem Asus, 4 SATA kabely (z nichž 2 mají jeden konektor ve tvaru písmene "L") + jedna dvojitá redukce napájení pro SATA zařízení. Nechybí ani "Q-Connectors" pro jednoduché připojení tlačítek Power/Reset, signalizačních LED diod, USB bracketů, a FireWire bracketu), nálepka s logem společnosti Asus a samozřejmě i krytka zadních I/O portů. Příslušenství je tedy více méně dostatečné, uvážíme-li cenu desky.
Detailní pohled na desku


PCB na první pohled vypadá velmi jednoduše, v případě této desky se Asus nepustil do žádných designových výstřelků, svědčí o tom standardní barva PCB i slotů, stejně tak chlazení nevypadá nijak montrózně, ale spíše velmi jednoduše.

Již na první pohled však člověka upoutá nevhodné umístění některých konektorů. Řeč je především o červeném PATA konektoru, který se nachází v levém horním rohu, což je pozice zvolená tak nevhodně, že pokud k němu hodláte připojit mechaniku umístěnou v horní části běžné Middle ATX skříně, délka běžného IDE kabelu (necelých 50 cm) vám stačit nebude, nehledě na to, že dlouhý IDE kabel (pokud si člověk nedá velkou práci s jeho vedením ve skříni) bude zbytečně zhoršovat proudění vzduchu ve skříni atp. Další výtku mám k poloze jednoho černého SATA konektoru přídavného diskového řadiče, který se nachází u horního okraje desky mezi dvěma sloty PCI. Na přístup k němu se podíváme níže, po osazení naší referenční grafikou.

Výhrady bych měl i k umístění COM1 portu a jumperu pro reset paměti CMOS, k tomu se však ještě vrátíme níže. Abych nebyl pouze negativní, na této desce najdeme pouze bezkapalinové kondenzátory, za což si deska s ohledem na cenu zaslouží pochvalu, stejně tak pozice a přístup k napájecím konektorům desky je vzorový, pochválit musím i příkladnou vzdálenost mezi paměťovými sloty a paticí procesoru. Znepokojivá může být v některých případech malá vzdálenost patice procesoru od pravého okraje desky, což může ve výjimečných případech způsobit nemožnost použití některých rozměrných chladičů kvůli kolizi s napájecím zdrojem (pouze u skříní, kdy se zdroj nachází bezprostředně u okraje základní desky).

Za návrh PCB tedy ve výsledku nemůžu tuto desku hodnotit jinak než podprůměrně.

Jak jsem již zmiňoval výše, umístění patice přináší jisté výhody i nevýhody, při výběru chladiče doporučuji dbát zvýšené opatrnost. Docela mě překvapilo použití pouze 4pinového +12V konektoru pro napájení CPU. Je vidět, že Asus pro tuto desku predikuje použití energeticky méně náročných CPU, což dokládá i pouze zcela základní, 3fázový měnič pro napájení CPU. Na desce nalezneme pouze 3 zapouzdřené cívky v kombinaci s 9 MOSFETy, z nichž je 6 chlazeno pasivem, zbylé tři jsou bez jakéhokoli chlazení.Osazení desky referenčním chladičem Noctua NH-U12F nečinilo této desce žádný problém, vše bylo v nejlepším pořádku a kolem pamětí i chladiče zůstalo poměrně dost volného místa. Náš referenční chladič přečníval z desky o více jak 1 cm.Levý dolní roh nabízí celkem 4 SATA porty, jejichž fungování zajišťuje SouthBridge ICH9R. Reset paměti CMOS je realizován za pomoci jumperu, který se nechází bezprostředně u pinů pro detekci otevření skříně. Přístup k němu, respektive jeho použití v případě, že je deska usazena v case, není nic, za co bych výrobce pochválil - přitom by stačilo použít prodloužený jumper, který by se dal lehce uchopit a přecvaknout, rázem by tato nevýhoda zanikla. Tyto jumpery se nacházejí mezi headerem pro připojení tlačítek Power/Reset, speakeru a signalizačních LED diod a mezi headery pro připojení USB. Dále se zde nachází červený header pro připojení FireWire bracketu a vidět je i začátek PATA konektoru, na jehož zcela nevhodné umístění jsem si již postěžoval výše.Další fotografie nabízí pohled na rozšiřující sloty. Deska nabízí celkem 3 sloty PCI, jeden PCI-E x1 a dva sloty PCI-E x16. Oba tyto sloty mají všechny piny, stále však hovoříme o základní desce s čipsetem P35, černý slot proto nabídne maximálně 4 linky, na fotografiích níže si můžete všimnout i jednoho černého SATA portu, který náleží přídavnému řadiči JMicron. Ten zajišťuje obsluhu jednoho eSATA portu na zadním panelu desky a také právě tohoto černého SATA portu. Po osazení modrého slotu naší referenční grafickou kartou (s dvouslotovým chlazením) se tento port stává nepoužitelným v kombinaci s běžnými SATA kabely. Pokud však použijeme jeden z přibalených SATA kabelů s konektorem zahnutým o 90°, jeho použití možné je, kabel k disku však musíte vést přes celou desku.

Pominu-li umístění tohoto SATA portu, po osazení obou slotů pro grafickou kartu jsem žádný další problém nezaznamenal, všechny ostatní headery a porty zůstaly volně přístupné.
Detail SATA portu po osazení dvouslotovou grafikou

Máme za sebou první kapitolu dnešní recenze a mám-li srovnávat se základní deskou MSI P35 Neo2-FR po stránce vybavenosti a návrhu PCB, pak je na tom MSI se svým modelem lépe. Asus P5KR nabízí navíc pouze FireWire řadič, má lehce bohatší příslušenství a výhodnější je i umístění konektoru pro napájení CPU. Asus nabízí 3 sloty PCI a MSI pouze 2, což pro někoho může být jistá priorita při výběru desky, jinak všechny další trumfy drží v rukou se svým modelem MSI. Návrh PCB v případě Asusu čítá několik negativ, z nichž nejpodstatnější je dle mého názoru umístění PATA konektoru. Na nějaké soudy však ještě není ta pravá chvíle, tak uvidíme, jak si dnes recenzovaná deska povede v dalších částech článku.
reklama
Nejnovější články
Donald Trump útočí zpět, podepsal výkonné nařízení proti sociálním sítím Donald Trump útočí zpět, podepsal výkonné nařízení proti sociálním sítím
Před pár dny Twitter pořádně naštval amerického prezidenta Donalda Trumpa, neboť si dovolil označit jeho příspěvek za zavádějící a nabídl jiné informace. Trump to nenechal jen tak a podepsal výkonné nařízení, který sociálním sítím trochu zavaří.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Výplata z Tesly pro Elona Muska: může koupit akcie, které nemůže prodat Výplata z Tesly pro Elona Muska: může koupit akcie, které nemůže prodat
Muskovi se to podařilo. Dosáhl na první z 12 stupňů, které ho opravňují k výplatě za své působení v automobilce Tesla. Nyní má právo na odkup 1,69 milionu akcií Tesla za pouhých $350 za jednu akcii. Má to ale háček.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
USB klíčenka za 8 500 Kč slibuje ochranu před 5G. Jde o obyčejnou „flashku“ USB klíčenka za 8 500 Kč slibuje ochranu před 5G. Jde o obyčejnou „flashku“
Fake news o škodlivosti 5G využili podvodníci, kteří na internetu prodávají malá zařízení s názvem 5GBioShield slibující ochranu před údajně škodlivými účinky sítí nové generace. Za stovky liber ovšem zákazníci dostanou pouze obyčejný USB flash disk.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik5 komentářů
CD Projekt Red slaví: prodáno 50 milionů kopií hry The Witcher CD Projekt Red slaví: prodáno 50 milionů kopií hry The Witcher
Studio CD Projekt Red může slavit a také slaví. Během existence série her The Witcher postavené na tématice fantasy knih Andrzeje Sapkowskiho se totiž prodalo přes 50 milionů kopií těchto her.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Smrt meteoritem: jaká je šance být zabit objektem z vesmíru? Smrt meteoritem: jaká je šance být zabit objektem z vesmíru?
Každý rok spadne na Zemi několik tisíc meteoritů, které tak dokáží překonat ochranu poskytovanou atmosférou a nevypaří se při průletu skrz ni. Jaká je ovšem šance na to, že nás některý z nich zasáhne?
Včera, aktualita, Jan Vítek