www.svethardware.cz
>
>
>

Asus PA238Q: konec dominance TN panelů?

Asus PA238Q: konec dominance TN panelů?
, , recenze
Jednou to zkrátka muselo přijít, do stojatých vod TN monitorů totiž dorazil dravec. Říká si PA238Q a přináší 23“ IPS panel, LED podsvícení, pivot či tovární kalibraci. V rukávu však má ještě další esa a navíc jej pořídíte za 6 500 Kč.
K oblíbeným
reklama
Ještě do nedávné doby platilo, že monitor za rozumné peníze obsahoval v naprosté většině TN panel. Domů jste si tedy přinesli obrazovku se špatnými pozorovacími úhly, nepřesným podáním barev, nulovou polohovatelností a mizernou nabídkou konektorů či funkcí. Kdo chtěl více, musel si řádně připlatit. V poslední době se však situace zlepšila a výrobci na trh uvádějí modely s lepšími panely či funkcemi, a to za ceny podobné těm s TN panely. Malým fenoménem jsou pak monitory využívající technologie eIPS, což je i případ dnes testovaného Asusu.Dříve, než se však rozběhnete do obchodů v domnění, že si kupujete profesionální grafický monitor, je nutné si vysvětlit, co to malé písmenko „e“ vlastně znamená. Prodejci vám to většinou taktně zamlčí, ale takto značený panel využívá „ekonomického“ výrobního procesu, což má za následek degradaci vlastností oproti plnohodnotným IPS panelům. Více si povíme později.
- Klikněte pro zvětšení -


V minulosti otestované monitory byly většinou lesklé a už jsem se s tímto módním trendem začal pomalu smiřovat. O to větší překvapení nastalo, když jsem PA238Q vybalil z krabice. Žádné zářivé plochy vybízející k otiskům prstů, ale hezky matné plastové dílce. Podobně mě potěšil i design, který je jednoduchý a účelový. Vypadá to, že se chce Asus opravdu usadit i ve více profesionální sféře.

Další plusové body sbírá model ze série ProArt za možnosti polohování. Monitor PA238Q si totiž můžete natočit do prakticky jakékoliv polohy. Vítám především možnost změnit výškovou pozici obrazovky, která je při delší práci stěžejním prvkem ergonomie. Za zmínku stojí také natočení do vertikální polohy (režim pivot), což se hodí zejména při listování v dlouhém seznamu či databázi.
- Klikněte pro zvětšení -


Asus PA238Q je určen především pro práci a tomu jsou uzpůsobena i tlačítka pro úpravy v OSD menu. Nejsou totiž „moderně“ dotyková, jde o klasické klávesy. Díky tomu jsem během testování zažil minimum přehmatů, i když mi chvíli trvalo zvyknout si na logiku ovládání. V tomto směru by mohl Asus ještě zapracovat.
- Klikněte pro zvětšení -


Zadní strana monitoru je již tradičně vyhrazena všemožným chladicím mřížkám, ačkoliv mi nepřipadá, že by se dnes testovaný model PA238Q při delším zatížení nějak výrazněji zahříval. Kromě chlazení zde najdeme i konektory.
- Klikněte pro zvětšení -
- Klikněte pro zvětšení -
- Klikněte pro zvětšení -


Po dlouhé době mám tu čest prohlédnout si všechny dostupné grafické vstupy určené pro počítačovou platformu. Asus zkrátka při vývoji přemýšlel a myslel jak na majitele stolních počítačů s VGA či DVI výstupy, tak na mobilní uživatele, kteří na noteboocích často disponují HDMI či DisplayPortem. Konečně tak nemusíte utíkat do nejbližší prodejny pro redukce, bod pro Asus.


Dodávané příslušenství:
  • Kabeláž: D-Sub, DVI, DisplayPort
  • Kabel pro USB hub
  • Napájecí šňůra
  • Instalační příručka
  • Páska pro svázání kabelážeChválu musím zapět i v případě přibaleného příslušenství, neboť takto bohatou kabeláž jsem již dlouho neviděl. Některým z vás možná bude chybět přibalené CD, avšak na druhou stranu, kdo dnes nemá internet? Stažení ovladače a plnohodnotného manuálu mi zabralo asi 3 minuty.


Asus PA238Q ProArt
Vlastnost
Hodnota
Úhlopříčka
23" (16:9)
Ideální odezva
6 ms (GTG)
Jas
250 cd/m2
Kontrast (dynamický)
neudán (50 000 000:1)
Výrobní technologie
IPS (e-IPS)
Podsvícení
LED
Pozorovací úhly (horizontální / vertikální)
178° / 178°
Počet barev
16,7 mil
Rozteč bodů
0,2652 mm
Nativní rozlišení
1920 x 1080
Vestavěné reproduktory
NE
USB HUB
ANO (4x in, 1x out)
Vstupy
HDMI, D-Sub, DVI-D, DisplayPort
Výstup pro sluchátka
ANO
Možnost montáže na stěnu
ANO
Hmotnost
7,8 kg
Norma TCO
5.2
Pivot
Ano
Spotřeba
33 W
Různé variace tohoto modelu
-
Speciální vlastnosti
PIP, PBP, QuickFit


Asus P238Q patří do série ProArt, která kromě něj disponuje ještě dalším modelem s označením PA246Q. Již z názvu je patrné, že se jedná o 24“ monitor, ten je navíc vybavený kvalitnějším panelem P-IPS a rozlišením 1920 x 1200. Detailnější specifikaci naleznete v této aktualitě.

reklama
Nejnovější články
Indie má tři nové superpočítače, brzy chce postavit dalších 57 Indie má tři nové superpočítače, brzy chce postavit dalších 57
Indie už rozjela svou National Supercomputing Mission, velkolepý plán, jak v zemi zprovoznit celkem šedesát superpočítačů s různými účely a s využitím pokud možno vlastních technologií. První tři už byly zprovozněny. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Gigabyte vyzradil chystané sady Intel Z490, H470, B460 a H410 Gigabyte vyzradil chystané sady Intel Z490, H470, B460 a H410
V příštím roce očekáváme 14nm procesory Intel Comet Lake-S, čili desktopové Core 10. generace, které pochopitelně přijdou na trh s novými čipovými sadami. Společnost Gigabyte nyní vyzradila, jaké to budou. 
Včera, aktualita, Jan Vítek11 komentářů
Jezera na Titanu mohla být vytvořena podzemními explozemi Jezera na Titanu mohla být vytvořena podzemními explozemi
Spíše než postupnou erozí prý mohla být jezera na měsíci Titan vytvořena podstatně rychleji pomocí podzemních explozí. Mluví o tom nová studie, která si všímá toho, jak vznikají krasové jevy a co v tomto ohledu je a není možné.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Let dronem: cesta do íránského vězení, páru hrozí 10 let Let dronem: cesta do íránského vězení, páru hrozí 10 let
Lety s drony jsou v mnoha zemích čím dál více kontrolovány a je potřeba si dát velký pozor, kde si člověk může co dovolit. Nevyplatilo se to jednomu australskému páru, kterému za létání dronem v Íránu hrozí 10 let vězení.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Asus si připravil párek desek ROX X570 formátu Mini ITX a DTX Asus si připravil párek desek ROX X570 formátu Mini ITX a DTX
Společnost Asus se rozhodla přinést na trh příspěvek také pro zájemce o výkonné desky pro AMD, ovšem v malém provedení, respektive formátu Mini ITX a Mini DTX. A jde konkrétně o modely ROG Crosshair VIII Impact a ROG Strix X570-I Gaming.
13.9.2019, aktualita, Jan Vítek2 komentáře