www.svethardware.cz
>
>
>

Asus PA248Q: grafické překvápko?

Asus PA248Q: grafické překvápko?
, , recenze
Společnost Asus vždy nabízela klasické kancelářské monitory, ale s příchodem e-IPS se vrhla také na grafický segment. Série Pro Art slibuje kalibrované barvy již z výroby a režim QuickFit. Udělá si Asus v grafickém segmentu své hnízdečko?
K oblíbeným
reklama

Průmyslový design v podání Asusu


Pokud se některý z výrobců pustí do grafického segmentu, tak vždy opustí extravagantní pokusy a design monitoru podřídí účelnosti a pohodlnému ovládání. Grafici zkrátka na design obvykle nehledí a zajímá je hlavně barevné podání, ergonomie atd. Zkrátka praktičnost vítězí nad elegancí, i když ona elegance může být i v samotné strohosti designu.Monitor Asus PA248Q - základní pohled

Základní pohled na monitor (klikněte pro zvětšení)


Jakmile se podíváte na monitor, tak vás jistě zaujme spodní červená linka. Ta je naštěstí velmi tenká a neměla by moc rušit. Někdo může tvrdit opak, ale musím jej upozornit, že na fotce je červená lehce výraznější než ve skutečnosti.


Monitor Asus PA248Q - čelní pohled

Čelní pohled (klikněte pro zvětšení)


Čelní pohled prozrazuje jednu zvláštnost. Na okraji monitoru jsou totiž vytlačeny do plastu pravítka se stupnicí. Můžete tak pěkně odhadovat vzdálenost a hlavně si nastavit fotku na nějakou tu skutečnou velikost. Pro tento účel jsou zde také mřížky a obdélníky s různou velikostí (A4, Letter, 4x6, 8x10 atd.) S těmito obrazci můžete pohybovat po obraze a jde to samozřejmě i s mřížkou. Jde o docela zajímavý nápad a jistě dobře poslouží. Nemusíte v Photoshopu třeba vůbec zapínat pravítka, i když na druhou stranu stisk CTRL+R a CTRL+H je možná jednodušší než přehmatávat na monitor. Pravítka v monitoru však fungují všude, a pokud třeba používáte jednodušší grafický editor, tak se pravítka budou hodit.

Monitor Asus PA248Q - náklon monitoru

Náklon monitoru (klikněte pro zvětšení)


Ergonomie grafických monitorů musí být vždy alespoň dobrá. Asi nikdo by si nekoupil monitor, který by nešel výškově nastavovat. Asus PA248Q má zdvih 11 cm, náklon je však docela průměrných -5° až 20°. Naštěstí je zde funkce pivot.


Monitor Asus PA248Q - ovládací prvky

Ovládací prvky (klikněte pro zvětšení)


K ovládání OSD slouží pětisměrný kříž, který je umístěn na pravé straně, jehož pátý směr je stisk, který slouží jako potvrzení. Funkce o krok zpět či zrušení funkce jsou umístěny pod tlačítkem Menu, nacházejícím se pod křížem .


Monitor Asus PA248Q - zadní strana

Zadní strana monitoru (klikněte pro zvětšení)


Zadní strana nabízí běžný pohled, a to větrací otvory po stranách a nahoře. Otvory pro držák VESA mají rozteč 100 mm.


Monitor Asus PA248Q - konektory

Konektory (klikněte pro zvětšení)


Monitor Asus PA248Q - USB porty


Jako obrazové vstupy zde najdete HDMI, DVI a DisplayPort. Výrobce také nezapomněl na analogový D-Sub. Co vás však asi zaujme, je přítomnost USB 3.0 portu. Monitor má totiž na levé straně čtyřportový USB 3.0 Hub.


Dodávané příslušenství:
  • HDMI, DVI, D-Sub, USB 3.0 kabel
  • Napájecí šňůra
  • Instalační příručka
  • Instalační CD (s manuály)
  • Report o kalibraci barev

Monitor Asus PA248Q - kabeláž


Monitor Asus PA248Q - manuál


Monitor Asus PA248Q - calibration testing report


Asus PA248Q
Vlastnost
Hodnota
Úhlopříčka
24" (16:10)
Ideální odezva
6 ms (gtg)
Jas
300 cd/m2
Kontrast (dynamický)
výrobce neudává (80 000 000:1)
Výrobní technologie
e-IPS
Podsvícení
W-LED
Pozorovací úhly (horizontální / vertikální)
178° / 178°
Počet barev
16,7 mil
Barevná hloubka panelu
6 bitů + 2 bity FRC
Rozteč bodů
0,27 mm
Nativní rozlišení
1920 x 1200
Vestavěné reproduktory
NE
USB HUB
ANO 4x USB 3.0
Vstupy
DVI, HDMI, DisplayPort, D-Sub
Výstup pro sluchátka
ANO
Možnost montáže na stěnu
VESA 100 mm
Hmotnost
6,4 kg
Rozměry
557.2x416.3x235mm
Norma TCO
TCO 5.2
Pivot
ANO
Spotřeba
méně než 75 W
Různé variace tohoto modelu
NE
Speciální vlastnosti
QuickFit (zobrazení reálné velikosti)

Specifikace jsou pro grafický monitor docela dostatečné. Hlavní je poměr stran 16:10. Širokoúhlejší monitor (16:9) by se pro grafiku až tolik nehodil. Bohužel má monitor pouze 6bitové barvy a aktivní FRC. Na druhou stranu jsem si FRC téměř nevšiml, a tak asi problémy dělat nebude. Horší je, že výrobce neuvádí kontrast a udává jen dynamický kontrast. Panel tohoto typu však má 1000:1, a tak lze předpokládat, že tomu tak i bude. Navíc si to potvrdíme měřením reálného kontrastu.
reklama
Nejnovější články
PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD
Sony minulý týden konečně zveřejnila dlouho očekávaný software, který uživatelům umožní využít běžně dostupná SSD pro rozšíření kapacity konzolí PlayStation 5. Prozatím jde o betaverzi, ale už tu máme slibné výsledky. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny
Nová megabaterie Victoria Big Battery v Austrálii koncem minulého týdne zachvátil požár. Jde o jedno z největších akumulátorových úložišť na světě, které zde pomáhá vykrývat špičky a řešit zásahy FCAS.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck
AMD nebylo nikdy úspěšnějším výrobcem konzolového hardwaru, než je dnes. Za to aktuálně platí uživatelé PC, kteří nemají k dispozici tolik hardwaru od AMD, kolik by si mohli přát, ale s tím se nedá nic dělat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik? Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik?
Těžba Etherea dnes už pro mnohé není výdělečný podnik kvůli nepříznivému mixu nákladů na energie, výši odměn a hodnoty samotného Etherea. To má svůj vliv i na cenu pamětí GDDR5 či především GDDR6 na trhu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu
Společnost CATL dosáhla dalšího významného milníku. Sodíkové akumulátory se jí podařilo vyvinout do takové podoby, že by se už brzy měly dostat na trh. Zajímavé mají být např. vyšší odolností vůči chladu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře