reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Asus PB298Q: další z řady 21:9?

12.9.2013, Pavel Kovač, recenze
Asus PB298Q: další z řady 21:9?
Vlna 21:9 monitorů zasáhla snad všechny výrobce. Asus samozřejmě nemohl zůstat pozadu, a tak vyrukoval s modelem PB298Q. Vsází na kvalitní stojan, sRGB gamut a kvalitní podsvícení. Jaká je tato horká novinka?

21:9 s pivotem a dobrým stojanem


Asi nejvíce na celém monitoru zaujme netradičně dobrý stojan. Ten jako by patřil k nějakému klasičtějšímu monitoru s poměrem stran 16:9 či 16:10. Konstrukce samotného monitoru je však již standardní na monitor tohoto typu. Tedy bezrámečková konstrukce. Tentokrát je pevnost okolních plastů a uchycení panelu v něm na lehce nadprůměrné úrovni. Přesto je však panel uchycen s lehkou vůlí a při zatlačení trošku v rámečku plave. Není to však tak velký problém, jako u některých monitorů LG. Zde panel stále drží a ona vůle je zkrátka dána konstrukcí. Není to vada.Asus PB298Q

Základní pohled na monitor (klikněte pro zvětšení)


Asus zhruba před rokem nasadil rámeček obdařený pravítkem. Obvykle jej dává na monitory ze série PA (ProArt), dnešní PB je však také vybavena jedním pravítkem. Dolní rámeček je tak takový techničtější a dává celému monitoru trošku jiný vzhled, než je u 21:9 zvykem.


Asus PB298Q přední strana

Čelní pohled (klikněte pro zvětšení)


Jak už bylo na začátku recenze napsáno, tak nejzajímavější na celém monitoru je noha. Tedy z konstrukčního hlediska. Umožňuje totiž zdvih 15 cm a náklon -5° až 20°. Asus také přibalil i pivot, a tak se stává dnešní Asus jedním z nejlepších monitorů s poměrem stran 21:9, co se ergonomie týče. Pokud si však tento monitor otočíte, tak zjistíte, že využitelnost je takřka nulová. Pouze pokud patříte mezi uživatele, co na monitoru čtou skripta nebo jiné delší texty. Pro běžnou práci je však otočení monitoru na výšku takřka zbytečné. Ale to je čisté konstatování. Stejně, jako že med se hodí více na chleba než na rohlík. Stejně i u pivotu se najdou výjimky, co mají rádi med na rohlíku.


Asus PB298Q náklon

Náklon monitoru


Tlačítka jsou umístěna v dolním rámečku na pravé straně. Jsou na dnešní dobu hodně velká a z plochy rámečku vystupují jen drobně. Je potřeba je tedy bříškem prstu zatlačit do monitoru. Jejich stisk je však i přes tento fakt dobrý a celý monitor se ovládá příjemně. Jen je potřeba si zapamatovat, co které tlačítko dělá, protože popisky jsou umístěny přímo na tlačítkách. Jsou však viditelné i ve tmě, protože jsou popisky dobře kontrastní.


Asus PB298Q tlačítka

Ovládací prvkyAsus PB298Q zdvih

Zdvih je na takto velký monitor docela slušný


Asus PB298Q pivot

Monitor si můžete i otočit (pivot)


Asus PB298Q zadní strana

Zadní strana monitoru (klikněte pro zvětšení)


Na zadní straně naleznete jednu zvláštnost. Je jí uchycení kabelů do spony. Tuto sponu dostanete přibalenou a je potřeba ji při každém uchycení kabelu vždy vyjmout a znovu zasunout do nohy. Celkově působí trošku lacinějším dojmem a při hrubším zacházení hrozí její vylomení. Na druhou stranu, kdo s monitorem často manipuluje? Obvykle jen leží na stole a případně je lehce posunut. Na takový provoz spona bohatě postačuje.

Asus PB298Q uchycení kabelů


Asus PB298Q konektory

KonektoryDnešní standard. Tedy alespoň co se konektorů týče. HDMI, DVI, DisplayPort a vstup, resp. výstup pro zvuk.

Dodávané příslušenství:
  • DisplayPort, HDMI a DVI kabel
  • Audio propojovací kabel
  • Napájecí šňůra
  • Instalační příručka
  • Instalační CD (s manuály)

Asus PB298Q
Vlastnost
Hodnota
Úhlopříčka
29" (21:9)
Ideální odezva
5 ms (gtg)
Jas
300 cd/m2
Kontrast (dynamický)
1000:1 (80 000 000:1)
Výrobní technologie
e-IPS
Povrchová úprava
Matná
Podsvícení
W-LED
Pozorovací úhly (horizontální / vertikální)
178° / 178°
Počet barev
16,7 mil
Barevná hloubka panelu
8 bitů
Rozteč bodů
0,26 mm
Nativní rozlišení
2560×1080
Vestavěné reproduktory
Ano 2x 3W
USB HUB
Ne
Vstupy
DVI, HDMI, DisplayPort
Výstup pro sluchátka
Ano
Možnost montáže na stěnu
VESA 100×100mm
Hmotnost
8,5 kg
Norma TCO
TCO 6.0
Pivot
Ano
Spotřeba
55 W
Rozměry
700×376-526×218 mm
Různé variace tohoto modelu
Ne
Speciální vlastnosti
-
reklama