reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Asus PM17TS - 17" LCD panel s dobou odezvy 8ms

23.9.2005, Pavel Kovač, recenze
Asus PM17TS - 17" LCD panel s dobou odezvy 8ms
První česky psaná recenze LCD panelu od Asusu.Tento sedmnácti palcový kousek se pyšní garancí nula vadných pixelů, líbivým designem a rychlostí odezvy 8ms. Jak obstojí v nelítostné konkurenci? Na to se podíváme v dnešní recenzi.
Kapitoly článku:
  1. Asus PM17TS - 17" LCD panel s dobou odezvy 8ms
  2. Testy
Pojdmě se nejdříve zaměřit na design. Výrobce vsadil na, v dnešní době, módní stříbrnou barvu, kterou obohatil o šedé prvky.


Pohled na monitor (Pro zvětšení klikněte)

Již ze základního pohledu se dá ledacos vypozorovat. V první řadě je to elegantní celokovový podstavec a šedé orámování okraje panelu. Bohužel v některých případech byl design na úkor funčnosti. Zvláště pak u možnosti polohování monitoru. S nějakou výškově nastavitelnou nohou se můžete hned rozloučit, o funkci pivot ani nemluvě. A tak jediné, co monitor nabízí, je náklon vzad.


Možnosti náklonu panelu (Pro zvětšení klikněte)

Předklon tento monitor zvládá jen ve velmi omezené míře - zhruba 5 stupňů. Záklon je na tom o poznání lépe, celých 20 stupňů je dostatečné. Ostatně vše je vidět na předchozím obrázku. Pro nastavení polohy panelu stačí jedna ruka. Sice z počátku nejspíš budete naklánět monitor i s podstavcem, ale po pár vyzkoušení vše dostanete pod kůži a již vše hravě zvládnete s jednou rukou v kapse. Bohužel otáčení panelu kolem vertikální osy není možné a tak musíte vzít celý panel, nadzdvihnout a otočit. Zkrátka a jednoduše u tohoto výrobku vyhrál design nad ergonomií.


Pohled zprava (Pro zvětšení klikněte)

Obvykle uvádíme jen pohled z levé strany, tentokrát však pravá strana nemohla zůstat opomenuta. Na ní se totiž skrývají tlačítka pro ovládání OSD menu. Tlačítka jsou plastová, avšak mají velmi jistý stisk a neviklají se. Popisky k tlačítkům jsou umístěny z přední strany panelu.Čelní pohled (Pro zvětšení klikněte)

Pohled na panel zepředu vytváří dojem jakoby byl panel v permanentním předklonu. Z této fotky to není tolik patrné, ale u první fotky si všimněte, jak je ta část monitoru, kde jsou umístěny reproduktory, zakulacená směrem od pozorovatele. Spodní hrana panelu je od desky stolu vzdálená 7cm, samotný okraj obrazovky pak 11,5cm.Zadní strana panelu (Pro zvětšení klikněte)

Na zadní straně se toho příliš nenachází. Jen štítek se sériovým číslem a informacemi o normách. Žádné uchycení kabelů k noze monitoru, to je opravdu škoda. U takovéhoto monitoru bych čekal nějaké velmi dobře promyšlené schování kabelů, například včetně konektorů. Když již máme pohled na zadní stranu, tak si rovnou vyjmenujeme, jakými konektory je panel obdařen. První je pro napájení z externího trafa, další dva jsou audio s odděleným levým a pravým kanálem (konektory Cinch), o obrazové vstupy se starají klasické digitální DVI a analogový D-Sub.


Příslušenství
  • Napájecí kabel a trafo
  • DVI kabel
  • D-Sub kabel
  • Audio kabel (jack 3,5mm - 2x cinch)
  • Manuál

Inu jak je vidět, tak žádná sláva se nekoná. Ani CD s .icm profilem není. Je sice pravda, že u panelů tohoto zaměření (kancelářský) jsou .icm profily obvykle stejně zbytečné, ale mohly by být. Naopak jako pozitivní shledávám přítomnost DVI kabelu.


Vlastnost
Hodnota
Ideální odezva
8ms
Jas
400cd/m^2
Kontrast
600:1
Výrobní technologie
TN+Film
Pozorovací úhly (horizontální/vertikální)
140°/130°
Počet barev
16,2mil (6-bit + dithering)
Rozteč bodů
0,264mm
Nativní rozlišení
1280 x 1024
Vestavěné reproduktory
ANO (2x 2,5W)
USB HUB
NE
Vstupy
DVI, D-SUB
Výstup pro sluchátka
NE
Možnost montáže na stěnu
NE
Hmotnost
4,4kg
Norma TCO
TCO`03
Speciální vlastnosti
Garance nula vadných pixelů
Doporučená koncová cena: 7 082 Kč bez DPH (Levi)

Specifikace patří k dnešnímu průměru. Rychlá ideální 8ms odezva je doprovázena malými pozorovacími úhly. Kontrast je dostačující, avšak jas je pro práci ve tmě až příliš velký. Uvidíme tedy, jak si poradí s našimi testy.
reklama