www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Asus PW201 - multimediální krasavec

Asus PW201 - multimediální krasavec
, , recenze
ASUS je známý výrobce základních desek a grafických karet. Do oblasti monitorů se snaží vetřít odvážnými monitory s nezvyklým designem a nadstandardní výbavou. Dnešní testovaný kousek je zaměřen pro multimediální použití. Jak si povede v drsných testovacích podmínkách? Jaký je jeho obraz a odezva?reklama

První seznámení


Hned první pohled na monitor jistě zaujme nejednoho čtenáře. Černý lesklý povrch kombinovaný s hliníkovým podstavcem vytváří opravdu solidní dojem. Dokonce nevadí ani tlustý rámeček kolem plochy samotného panelu. Je to způsobeno tím, že povrch na okolním plastu i na povrchu obrazovky je shodný. Z toho také plyne fakt, že obrazovka je lesklá, což může někoho odradit. Na druhou stranu je monitor určen pro multimédia a zde je lesklá obrazovka spíše plus (větší hloubka obrazu).


Základní pohled na monitor (Pro zvětšení klikněte)

Monitor má na vrchní hraně rámečku umístěnou kameru pro videokonference s fyzickým rozlišením 1,3MPix, což je pro tyto účely naprosto dostatečné. Tězko budete používat tuto napevno umístěnou kameru pro hlídání pokoje nebo k jiné činnosti. Ne že by toto kamera nezvládala, ale zkrátka a jednoduše se k tomuto účelu hodí více externí kamery. Kamera je uchycena v kloubu a je možné ji natáčet v rozmezí -30° az +30°. Takovýto náklon je více než dostatečný, a tak se není čeho bát, že při komunikaci budete mimo záběr.


Webkamera

A jako důkaz multimediálního monitoru jsou zde také zabudované reproduktory. Obvykle bývá kvalita dost tragická a většina uživatelů je označuje jako "chrchlátka", ale to není případ těchto relativně dobrých reproduktorů. Dokonce se nebojím říci, že pro méně náročné sledování filmů dostačují. Inu je to znát i na velikosti samotných repráčků.


Reproduktory (Pro zvětšení klikněte)

Velkým překvapením jsou možnosti polohování monitoru. Polohy, do kterých je možné monitor ustavit, jsou obdivuhodné. Náklon vpřed je sice tradičně malý (pouhých -5°), ale náklon vzad je až 95°! Lze tedy monitor složit tak, že je rovnoběžný s plochou stolu. To se může hodit v případě, kdy ukazujete větší skupince lidí fotky apod. A aby toho nebylo málo, výrobce obdařil monitor funkcí pivot. Právě pivot nebývá u širokoúhlých monitorů zvykem. Veškeré polohování probíhá velmi přesně a lehce, je zde však jediná výjimka. Pro otočení monitoru na výšku či zpět je nutné monitor zaklonit zhruba do 45° a jednou rukou přidržet podstavec. Druhá ruka má pak celkem problémy otočit monitor do požadované polohy. Ten, kdo si tento monitor pořídí, jistě nalezne chvat, kterým otočí monitor jedna dvě, ale zpočátku budete potřebovat nutnou dávku trpělivosti a možná i panáka vodky.


Pohled zepředu (Pro zvětšení klikněte)


Pivot (Pro zvětšení klikněte)

Náklon monitoru však lze provádět velmi snadno a není nutná větsí síla.


Pohled z levé strany (Pro zvětšení klikněte)Náklon monitoru (Pro zvětšení klikněte)

Zadní pohled na monitor neprozrazuje nic nečekaného. Po odstranění krytky s logem "ASUS" lze monitor oddělit od nohy a připevnit na zeď pomocí otvorů o standardu VESA 100mm nebo například na stojany pro multimonitorová pracoviště.


Pohled zezadu (Pro zvětšení klikněte)

Další velké překvapení na mě čekalo při připojování DVI kabelu. Takto velký počet obrazových vstupů je nevídaný. Obvykle jde o výsadu profesionálních monitorů. Monitor má samozřejmě DVI a D-Sub, nadstandardní jsou však Component, S-Video a kompozitní (Cinch) a to včetně oddělených vstupů pro levý a pravý kanál zvuku. Samozřejmostí je i 3,5mm jack pro zvuk. V tomto případě bych však doporučoval využít oddělených cinchových vstupů, protože kvalita zvuku je znatelně lepší. Samozřejmě záleží na kabelu a zvukové kartě, ale proč nevyužít kvalitního vstupu, když ta možnost zde je, že?

Konektory (Pro zvětšení klikněte)

Výrobce také nezapomněl na téměř nutný USB Hub. Sice má pouze tři vývody a všechny umístěné na levé straně (alespoň jeden by mohl být umístěn v prostoru pro obrazové vstupy), ale na běžné použití to naprosto dostačuje. Pod USB Hubem je umístěn výstup pro sluchátka.

USB Hub (Pro zvětšení klikněte)

S monitorem je dodáváno standardní přislušenství v podobě:
  • Instalační příručka
  • DVI kabel
  • D-Sub kabel (obsahuje i USB kabel a audio kabel - 3,5mm jack)
  • Component kabel
  • S-Video kabel
  • Externí napájecí zdroj s kabelem

Za zmínku stojí "multifunkční" D-Sub kabel. Ten má totiž u sebe (napevno) přidělaný USB kabel a audio kabel. Je to celkem zvláštní krok. Přece jen doba je již taková, že se používá výhradně DVI kabel, a tak bych toto čekal právě u něj. Pokud tedy nemáte klasický USB A-B kabel, tak musíte k monitoru dotáhnout i tuhý D-Sub. To je, jak jistě uznáte, celkem nepraktické.


Asus PW201
Vlastnost
Hodnota
Uhlopříčka
20,1" (16:10)
Ideální odezva
8 ms
Jas
300 cd/m^2
Kontrast
800:1
Výrobní technologie
Prem.MVA
Pozorovací úhly (horizontální/vertikální)
176°/176°
Počet barev
16,7mil (8-bit)
Rozteč bodů
0,258mm
Nativní rozlišení
1680 x 1050
Vestavěné reproduktory
ANO (2x3W)
USB HUB
ANO (3 porty - aktivní)
Vstupy
DVI, D-Sub, Component, Kompozitní, S-Video, USB, Audio 3,5mm in, audio Cinch a výstup na sluchátka
Výstup pro sluchátka
ANO
Možnost montáže na stěnu
ANO (VESA 100mm)
Hmotnost
9 kg
Norma TCO
TCO` 99
Pivot
ANO
Různé variace tohoto modelu
NE
Speciální vlastnosti
Obrazové režimy SPLENDID
Orientační cena: 16 800,- Kč s DPH


Rivalové
Podobných monitorů jako je Asus PW201 na trhu moc není. Neotřelý design a zaměření do multimédií je opravdu výjimkou. Avšak stále se pár kusů najde. První je známý Acer Ferrari F20 s technologií Prem.MVA. Dále je zde Fujitsu-Siemens S20-1W, který je typický svým hliníkovým vzhledem, snímatelnými reproduktory a v neposlední řadě také slušnými obrazovými vlastnostmi. Dalším adeptem je sice 19", ale o to více zvukově obdařený model, který nejen že má 2x5W reproduktory po stranách monitoru ale i 20W oddělený subwoofer. Ani jeden však nemá tolik obrazových vstupů. Obrazovky mají naopak všechny dnes zmiňované 20" (16:10) stejné a to Prem.MVA AU M201EW01.
reklama
Nejnovější články
Razer uvádí svou první mechanickou klávesnici s voděodolností Razer uvádí svou první mechanickou klávesnici s voděodolností
Razer představil novou verzi své mechanické herní klávesnice Razer BlackWidow Ultimate, která je vylepšena o odolnost proti polití vodou. Dokonce to potvrzuje certifikace IP54. Co dalšího novinka nabízí?
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Intel představil 5G modem a LTE verzi s rychlostí 1,6 Gbps Intel představil 5G modem a LTE verzi s rychlostí 1,6 Gbps
Bezdrátové sítě se stále zrychlují a Intel je jeden z předních výrobců bezdrátových modemů. V nabídce se objevil nový LTE model Intel XMM 7560 s rychlostí až 1,6 Gbps a představil také novou 5G verzi Intel XMM 8060.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Kopie egyptské hrobky vzniká i díky 3D tisku Kopie egyptské hrobky vzniká i díky 3D tisku
Staré památky nezůstanou nedotčené zubem času ani vandaly. Ani egyptská hrobka Sethiho I. nebyla ušetřena. Aby ale zůstala uchována ve své původní podobě, tým ze společnosti Factum Foundation vytváří s pomocí 3D tisku její kopii. 
17.11.2017, aktualita, Kateřina Hoferková
Studie odhaluje, že hráči MOBA mají vyšší IQ než hráči stříleček Studie odhaluje, že hráči MOBA mají vyšší IQ než hráči stříleček
Studiím tohoto ražení se obvykle moc nevěnujeme, ale když už máme závěr pracovního týdne před prodlouženým víkendem, nadneseme trošku odlehčené téma. Výzkumníci z Univerzity v Yorku se věnovali srovnání IQ hráčů MOBA a FPS. Co zjistili? 
16.11.2017, aktualita, Jan Vítek16 komentářů
IBM věří, že měděné spoje vydrží až do konce technologie CMOS IBM věří, že měděné spoje vydrží až do konce technologie CMOS
IBM samotné přišlo s využitím mědi pro propojení prvků v čipech vyráběných technologií CMOS už před dvaceti lety. Uvažovalo se přitom o tom, že měď v těchto čipech bude nahrazena grafenem, ale dle IBM to nenastane. 
16.11.2017, aktualita, Jan Vítek1 komentář