Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Asus Zenbook: poctivý ultrabook

18.7.2012, Jan Vítek, recenze
Asus Zenbook: poctivý ultrabook
Jedna ze společností, od níž jsme si ještě nevyzkoušeli přenosný počítač typu ultrabook, je Asus. A na rozdíl od předchozího modelu Acer Aspire M3 půjde o opravdu mobilní a štíhlý stroj, který na první pohled zaujme svým kovovým provedením, takže hurá na něj.
Prozatím jsme měli na otestování už tři ultrabooky, a to 15,6" Acer Aspire M3 se slušně výkonnou grafikou, Lenovo IdeaPad 300s a posléze Hewlett-Packard Folio 13. Druhé dva jsou 13,3" stroje vybavené dvoujádrovým Intel Core i5-2467M a pouze integrovanou grafickou kartou, ale na druhou stranu také úložným zařízením SSD. A jak tomu bude v dnešním případě u ultrabooku Asus Zenbook UX31E? V jeho celokovovém 13,3" těle najdeme sice také integrovanou grafiku, ale již vyšší řadu procesoru Core i7-2677M a 128GB SSD. A především, zatímco všechny předešlé ultraboky včetně 15,6" Aceru měly rozlišení pouze 1366 x 768, zde je to již HD+, čili 1600 x 900, což platí pro všechny tři u nás prodávané konfigurace.



- klikněte pro zvětšení -

Kombinace kovového a štíhlého těla, 13,3" displeje s rozlišením 1600 x 900, výkonného procesoru Core i7-2677M a snad rovněž výkonného SSD s kapacitou 128 GB tedy již vypadá velmi zajímavě, takže doufejme, že nás ani ostatní vlastnosti tohoto počítače nezklamou.

Je třeba ale upozornit, že došlá konfigurace by měla být dle toho, co se u nás prodává, vybavena 256GB SSD. Proto i okolní grafy a informace ze serveru Heureka budou určeny pro verzi s Core i7-2677M a 256GB SSD.



Asus Zenbook k nám přišel v pěkné černé krabici, kterou výrobce vytvořil ve stylu Apple, respektive obalů pro notebooky této firmy. Vše je tedy v ní pečlivě uloženo a chráněno především papírovými přepážkami. Specifikace jsou následující:

Model
Asus Zenbook UX31E-RY010X
Procesor
Intel Core i7-2677M (dvoujádrový)
Frekvence apod.
1,8 GHz (2,9 GHz Turbo), 4 MB Smart Cache, 17W TDP
Čipová sada
Intel QS67
RAM
4 GB DDR3-1333 MHz (na základní desce)
SSD
128 GB - A-Data XM11
Úhlopříčka displeje
13,3" s LED podsvícením, lesklý povrch
Rozlišení displeje
1600 x 900 (HD+)
Grafická karta
Intel HD Graphics 3000
Zvuková karta
Realtek High Definition Audio
Intel Display Audio
Mechanika
není
Reproduktory
stereo - Bang & Olufsen ICEpower
Zvukové vstupy/výstupy
1x 3,5mm pro headset
Polohovací zařízení
multidotykový touchpad + tlačítko
USB/eSATA
1x USB 2.0, 1x USB 3.0
Výstup na externí monitor
microHDMI, miniVGA (přes dodávaný adaptér -> D-Sub)
S-Video výstup (TV out)
ne
Express Card / PCMCIA
ne
FireWire (IEEE 1394)
ne
Čtečka karet
SD / MMC
Bluetooth
Bluetooth 4.0 - Atheros AR3012
Infra port
ne
Bezdrátová rozhraní
Atheros AR9485WB-EG - 802.11b/g/n Wi-Fi
Modem
ne
LAN
pouze přes USB adaptér (součástí balení)
Webkamera
0,3Mpix webkamera
Speciální výbava
2x adaptér (Ethernet, D-Sub), cestovní pouzdro
Otvor pro zámek Kensington
ne
Typ baterie
Li-Pol 50 Wh
Deklarovaná výdrž baterie
až 7 hodin
Rozměry
325 x 223 x 3 ~17 mm
Hmotnost
cca 1,3 kg
Operační systém
Microsoft Windows 7 Home Premium 64bit

Co tu tedy máme? Když porovnáme výbavu tohoto ultrabooku s jeho tělem, které má v nejtlustším bodě 17 mm a pak se plynule ztenčuje až na 3 mm (i když ty jsou na samotném předním okraji, takže spíše jde o 17 mm až cca 1 cm), máme před sebou slušně vybavený stroj disponující procesorem se dvěma jádry a podporou Hyperthreadingu. Ten teoreticky umí zvýšit svou frekvenci až na 2,9 GHz, ovšem slovo teoreticky je tu velmi důležité, protože nezřídka se stává, že onoho maxima je dosaženo spíše výjimečně, pokud vůbec.

O zobrazení grafiky se postará integrované jádro řady Intel HD Graphics 3000, přičemž asi nikdo nečekal, že bychom se zde dočkali výkonné grafiky. Naopak potěšitelné je, že displej nabídne víc než notoricky známé rozlišení 1366 x 768, a to konkrétně 1600 x 900 (někdy označované jako HD+), a za to je třeba Asus pochválit. Třetí ze čtveřice hlavních komponent určujících celkový výkon počítače, čili operační paměť, je v tomto případě integrována na základní desce v podobě obvyklých 4 GB paměti DDR3 na 1333 MHz.

A konečně ta čtvrtá, hlavní úložné zařízení, není v podobě pevného disku, který by byl pro tak tenké a malé tělo zbytečnou přítěží, ale v podobě SSD modulu na úzkém plošném spoji. Ten nese paměti Micron a kontroler SandForce SF-2281, takže můžeme očekávat slušný výkon.

Ultrabooky obecně nemají příliš prostoru pro různá fyzická rozhraní a některá se nemohou vejít, ani kdyby jim výrobce dal bezpodmínečnou přednost. Nicméně řešením je použít adaptéry, ať už pro USB nebo pro miniaturní verzi stejného rozhraní, kdy jde pouze o rozvedení vodičů bez další elektroniky. První případ platí pro USB adaptér pro Ethernet a druhý zase pro adaptér analogového obrazového rozhraní D-Sub. Oba dostaneme v základním balení.

Vedle toho tu je také microHDMI, po jednom USB 2.0 a 3.0 a také čtečka karet a 3,5mm audio pro headset (sluchátka+mikrofon). Společně s Wi-Fi 802.11n a Bluetooth 4.0 to dohromady tvoří slušnou výbavu, ovšem přítomná webkamera má zde rozlišení pouze 0,3 Mpix, což odpovídá 640 x 480. Je ale pravda, že většinou je obraz s vyšším rozlišení stejně trhaný a VGA je optimum.


Příslušenství


V krabici narazíme na nadstandardní příslušenství, kde je jednak napájecí adaptér s tloušťkou pod 3 cm a výkonem 45 W (19 V a 2,37 A), dále už zmíněné dva adaptéry pro rozhraní D-Sub a Gb Ethernet, pro něž výrobce dodal také malé pouzdro a nakonec tu je velké vyztužené cestovní pouzdro pro samotný ultrabook. Nejde tedy o brašnu, takže kromě samotného počítače se do něj už nevejde ostatní příslušenství.



- klikněte pro zvětšení -


Napájení


Na baterii se nepodíváme, protože je vestavěná uvnitř těla přístroje. Ze specifikací se ale dočteme o článcích Li-pol o celkové kapacitě 50 Wh. To představuje podprůměr, ale vzhledem k velikosti a především štíhlosti těla jde ještě o slušnou kapacitu.


Operační systém, software a bezpečnost


OS Microsoft Windows 7 v 64bitové verzi Home Premium je zde doplněn o řadu různých aplikací přímo od Asusu nebo jiných výrobců. Za zmínku stojí Microsoft Office 2010 Starter, sada volně šiřitelných aplikací od Adobe, bezpečnostní software Trend Micro Titanium Internet Security a pak zmíněný software přímo od výrobce:
  • Asus AI Recovery
  • Asus FaceLogon
  • Asus LifeFrame3
  • Asus Live Update
  • Asus PWR Option
  • Asus Secure Delete
  • Asus Splendid Video Enhancement Technology
  • Asus Tutor
  • Asus USB Charger Plus
  • Asus WebStorage