www.svethardware.cz
>
>
>
>

Asustor AS1002T v2: klasický domácí NAS

Asustor AS1002T v2: klasický domácí NAS
, , recenze
Asustor nám poslal na vyzkoušení NAS, který patří mezi běžné uživatelské modely, což ukazuje především svou přívětivou cenou. Nabídne dvě diskové pozice a výrobce slibuje, že jde o ten nejlepší low-end pro digitální domácnost.
K oblíbeným
reklama

Výsledky testů propustnosti 

 
ASUSTOR AS1002T v2 nám nabídne dvě pozice pro pevné disky, a to obojí přístupné přes maximálně 1Gb/s rozhraní. Dá se tak říci, že propustnost moderních disků už výrazně překonává to, co nabízí dané rozhraní a jediné, v čem by nám mohla být konfigurace disků do RAID 0 jakž takž nápomocná, jsou operace s menšími soubory. Ovšem to za cenu mnohem vyššího rizika, že jeden z havarovaných disků si s sebou vezme veškerá uložená data.
 
 
To už bude lepší využít dva samostatné disky s vytvořenými oddíly, když už nebudeme chtít přijít o jejich kapacitu konfigurací do pole RAID 1. Ostatně i pak bude možné vytvořit úlohu, která bude synchronizovat data na obou discích, aby nás o ně havárie jednoho nepřipravila. Z hlediska výkonu to bude víceméně jedno.
 
V případě NAS se dvěma pozicemi tu samozřejmě moc možností nemáme a my si prostě vyzkoušíme to, jaké propustnosti se dočkáme s využitím dvou 2TB disků řady WD Red zapojených v poli RAID 1 (zrcadlení). Využit zde byl přepínač QNAP QSW-804-4C a na straně PC pak zápis a čtení z 1TB SSD OCZ Vector, aby bylo úzké hrdlo opravdu jen na straně samotného NAS.
  
 HDD RAID 1
download (MB/s)
upload (MB/s)
700MB soubory
111 MB/s
109 MB/s
2-3MB fotografie
72 MB/s 68 MB/s

Test se dvěma disky v RAID 1 přinesl očekávanou propustnost, která se pohybovala v případě větších souborů na samotné hranici toho, co zvládne 1Gb/s Ethernet. Překvapivé tu tak není zhola nic, takto by se měly chovat už všechny běžné dvoudiskové modely NAS pro domácnosti.
 
 

Spotřeba


Se dvěma disky na palubě byl NAS připojen na měřák Voltcraft Energy Check 3000 a sledována byla jeho spotřeba včetně ztrát zdroje.

Asustor AS1002T v2
spotřeba (W)
100% vytížení CPU
14
klid se zapnutými disky
10,5 W
vypnuté disky
4,5 W
pohotovostní režim
? (neměřitelné)

Osazený NAS by měl mít dle specifikací spotřebu pouze něco přes 14 W, ovšem to měřák ukázal jen při velkém vytížení. Pokud NAS pracoval v klidu či běžné zátěži, spotřeba se pohybovala do 11 W a tu nejvyšší kolem 20 W měřák ukázal jen během té krátké doby, kdy se těsně po zapnutí roztáčely pevné disky. 
 
Co se týče provozu s vypnutými disky, ten představuje spotřebu pouze 4,5 W a po vypnutí serveru, kdy je ale stále zapojen do sítě a schopen probuzení, byla spotřeba neměřitelná. 
 
Hlučnost tohoto serveru není třeba vůbec řešit, pokud ovšem nebudete mít smůlu ve výběru pevných disků. Naše WD Red se po pevném upnutí uvnitř serveru chovaly ukázněně a netvořily žádné vibrace, kvůli nimž by server i položený na dřevěném stole drnčel nebo se jinak nepěkně ozýval. Jeho vlastní ventilátor dodržuje otáčky pod 800 RPM, takže ve výsledku můžeme jen zblízka zaznamenat slabý šum. A pokud bude NAS odstrčen někam na zem stranou, vůbec o něm nemusíme vědět. Nicméně jak už bylo řečeno, to bude záviset především na chování pevných disků, takže to není otázka samotného NAS serveru.

reklama
Nejnovější články
Nvidia má chystat mobilní čipy GeForce MX330 a MX350 s Pascalem Nvidia má chystat mobilní čipy GeForce MX330 a MX350 s Pascalem
Na Internetu se začínají objevovat zprávy o připravovaných grafických čipech Nvidie pro mobilní zařízení, GeForce MX330 a MX350. Tyto čipy by měly být stále ještě postaveny na architektuře Pascal.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Amazon Music útočí na Apple Music, má už 55 milionů předplatitelů Amazon Music útočí na Apple Music, má už 55 milionů předplatitelů
I když streamovací služba Amazon Music není tak známá jako např. Spotify nebo Apple Music, je docela dobře možné, že se v tomto roce stane dvojkou a předběhne službu od Applu. Dosáhla už totiž na 55 milionů platících předplatitelů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
ASML rozjíždí výrobu EUV strojů, příští rok jich plánuje 50 ASML rozjíždí výrobu EUV strojů, příští rok jich plánuje 50
Zaměstnanci nizozemské společnosti ASML se nemusí obávat, že by v nejbližších letech neměli co na práci. O EUV skenery je zájem a ten se bude jen zvyšovat, jak se rozroste i výroba pomocí EUV litografie. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD potichu opravilo čtyři závažné bezpečnostní problémy v ovladačích Radeon AMD potichu opravilo čtyři závažné bezpečnostní problémy v ovladačích Radeon
Společnost AMD vypustila do světa ovladače Radeon Adrenalin 20.1.1, které opravují čtyři závažné bezpečnostní chyby, ale o tom se v changelogu nedozvíme. Jedná se však o chyby v knihovně samotných ovladačů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Vývojáři Half-Life: Alyx odpovídají na otázky, starší tituly můžeme hrát zdarma Vývojáři Half-Life: Alyx odpovídají na otázky, starší tituly můžeme hrát zdarma
Vývojáři VR titulu Half-Life: Alyx se rozhodli, že se nechají zpovídat na Redditu v rámci AMA (Ask Me Anything), takže můžeme očekávat, že se z odpovědí dozvíme řadu novinek. A vedle toho si můžeme předchozí díly zahrát zdarma. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře