reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Athlon 64, kladivo na Intel přichází

23.9.2003, Martin Štěpánek, recenze
Athlon 64, kladivo na Intel přichází
Konečně! Toto budou jistě slova většiny z vás. Nejočekávanější procesory posledních několika let jsou zde, takže přinášíme vyčerpávající recenzi Athlonu 64 3200+ i Athlonu 64 FX-51. Podíváme se, jak obstojí proti velmi těžké konkurenci v podobě vysoce taktovaných procesorů Intel Pentium 4 3,2GHz, ale také jej srovnáme s předchůdcem - s procesorem AMD Athlon XP Barton 3200+.
Vše o procesorech Athlon 64 jsme si pro nadměrnou obsáhlost tématiky rozdělili s kolegou Petrem Orlem. V tomto článku si můžete přečíst především praktické poznatky, tzn. pohled na výkon a jeho srovnání s konkurencí, pokud se zajímáte a technologii a výhody, které z ní vyplývají, doporučuji si přečíst Petrův článek.

Ve spolupráci s firmami Levi International, FOX Computer a AMD ČR se nám podařilo získat dvě "supernovinky", takže již nyní, v úterý 23.9.2003 v 18:00 si můžete přečíst jejich recenzi. Pokud se ptáte - "proč právě v tuto dobu", odpověď je jednoduchá: procesory byly před chvílí právě oficiálně představeny ve francouzském Cannes.


Athlon 64 a Athlon 64 FX-51, aneb jaký je mezi nimi rozdíl? Tyto procesory se již na první pohled liší počtem pinů. Zatímco klasický Athlon 64 je určen pro Socket 754 a má pouze jednokanálový paměťový řadič, Athlon 64 FX-51 je určen pro Socket 940 a je tudíž fyzicky velmi podobný s Opteronem, který používá stejné sockety a desky. Jeho výhodou je potom zejména dvoukanálový paměťový řadič.

Oba testované procesory byly osazeny na odlišných deskách a dokonce i odlišných čipsetech, ale o tom si povíme podrobněji až při jejich popisu.

Nyní se již vrhněme na popis prvního procesoru, kterým je Athlon 64 FX-51. Tento procesor není stejně jako Opterony označován číslem, které sloužilo pro porovnání s frekvencí původních procesorů Athlon. Osobně považuji nové označení za mnohem lepší, i když nyní srovnání frekvencí s jiným procesorem začíná být velmi obtížné.
reklama