www.svethardware.cz
>
>
>

BenQ EW2730V: pro hry a MMC jak stvořený?

BenQ EW2730V: pro hry a MMC jak stvořený?
, , recenze
V záplavě e-IPS monitorů se objevil velmi pěkný A-MVA monitor s ambicemi stát se hitem pro domácí multimediální centra a na hraní her. Jak si vede tato technologie v podání BenQ v dnešní konkurenci e-IPS panelů?
K oblíbeným
reklama

Velký všeuměl


Monitor BenQ EW2730V má hned na první pohled design více televizní, než monitorový. Je zde lesklý a docela mohutný rámeček, který je na krajích ve spodní části ještě rozšířen o stříbrný proužek s jediným tlačítkem pro zapínání. Zde je jasně vidět jednoúčelovost tohoto proužku. Design. Ostatní tlačítka jsou totiž prakticky skryta a opět to koresponduje s designem televizí. Pojďme se na tento přerostlý monitor podívat zblízka. Uvidíme, zda úhlopříčka 27" má co říci i běžným uživatelům. Také jsme velmi zvědaví na technologii A-MVA, kterou trochu zastínila levnější e-IPS. Nezatracujme ji však!
Logo výrobce
Základní pohled na monitor (klikněte pro zvětšení)


V základním pohledu je jasné, že lesklý povrch je hlavním tahounem tohoto monitoru. Lesklý je i podstavec, který sice není čistě plastový, ale je pokryt tenkou vrstvou broušeného kovu. Samotná noha je však opět plastová a navíc je pochromovaná. Tato drobná nesourodost povrchů působí trochu rušivě. Spodní proužek má opticky stejnou povrchovou úpravu jako podstavec. Tedy broušený kov.
Čelní pohled (klikněte pro zvětšení)


Čelní pohled prozrazuje velikost 27" a poměr stran 16:9. A protože se jedná o monitor s "vůní" televize, tak se poměr stran 16:9 více než hodí. Také velikost a rozlišení Full HD (1920x1080) hrají do karet pro sledování filmů.
Náklon monitoru (klikněte pro zvětšení)


Pohled ze strany odkrývá standardní náklon a nulový zdvih. To je u televize docela běžné. U monitoru ale samozřejmě ne. A protože se stále jedná o monitor, musíme hodnotit tento displej jako monitor. Nulový zdvih se zkrátka pro běžné používání moc nehodí. Pokud si monitor postavíte na rovný stůl, koukáte očima třeba i nad horní okraj monitoru. Pro pohodlnou práci si tak musíte monitor podložit.
Ovládací prvky (klikněte pro zvětšení)

Velkým překvapením jsou 4 USB porty na levé straně. Pokud jste zvyklí si připojovat USB flash disky a jiná zařízení, tak se tyto porty hodí. Je škoda, že zde není čtečka paměťových karet.
Zadní strana monitoru (klikněte pro zvětšení)


Zadní pohled odkrývá opět lesklý černý plast a průduchy pro odvětrávání. Jsou zde také otvory pro VESA držák s roztečí 100x100. Jako video vstupy zde slouží 2x HDMI, DVI, D-Sub YPbPr. Chybí snad jen anténní, který by se k televizi hodil. O televizi se tedy opravdu nejedná.Konektory


Jako bonus má tento monitor dálkové ovládání. To slouží pro pohodlné ovládání monitoru, volbu vstupů apod. Zkrátka jde o plnohodnotné ovládání OSD menu. Jeho provedení je docela jednoduché a účelné. Konstrukce však lehce pokulhává. Kryt na baterii při stisku pod prsty vrže a máte pocit, že každou chvilkou vypadne. Naštěstí nikdy nevypadl a i při pokusu otevřít jsem musel vyvinout docela velkou sílu. Takže rozhodně vám omylem nevypadne.


Dodávané příslušenství:
  • HDMI, D-Sub, audio propojovací kabel
  • Napájecí šňůra
  • Instalační příručka
  • Instalační CD (s manuály)

V dnešní záplavě e-IPS panelů je VA technologie docela příjemnou vzpruhou. Opět máme pocit, že v nižší cenové relaci existují i jiné panely.


BenQ EW2730V
Vlastnost
Hodnota
Úhlopříčka
27" (16:9)
Ideální odezva
8 ms (gtg)
Jas
300 cd/m2
Kontrast (dynamický)
3000:1 (20 000 000:1)
Výrobní technologie
A-MVA
Povrchová úprava
Matná
Podsvícení
W-LED
Pozorovací úhly (horizontální / vertikální)
178° / 178°
Počet barev
16,7 mil
Barevná hloubka panelu
8-bit
Rozteč bodů
0,311 mm
Nativní rozlišení
1920 x 1080
Vestavěné reproduktory
ANO 6 W
USB HUB
ANO 4x
Vstupy
2x HDMI, DVI, YPbPr, D-SUB
Výstup pro sluchátka
ANO
Možnost montáže na stěnu
VESA 100mm
Hmotnost
7,4 kg
Norma TCO
TCO 5.0
Pivot
NE
Spotřeba
70W
Různé variace tohoto modelu
NE
Speciální vlastnosti
Dálkové ovládání

Také příjemným překvapením je 8bitová barevná hloubka. Tu propaguje i samotný BenQ na svých stránkách. Při pozorování se samozřejmě tento fakt potvrdil. Nikde se neobjevuje žádný šum. Ostatní parametry jsou docela průměrné a na dnešní dobu obvyklé.
reklama
Nejnovější články
Asus uvedl herní monitory ROG Swift PG279QM a TUF Gaming VG28UQL1A Asus uvedl herní monitory ROG Swift PG279QM a TUF Gaming VG28UQL1A
V nabídce herních monitorů společnosti Asus se objevil nejen velký 32" model ROG Swift PG32UQ, ale i menší 28" varianty TUF Gaming VG28UQL1A a 27" ROG Swift PG279QM. Ten druhý zvládne 240 Hz.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
TP-Link uvádí routery s Wi-Fi 6E včetně Archer AX206 s 10GbE TP-Link uvádí routery s Wi-Fi 6E včetně Archer AX206 s 10GbE
Na letošním CES 2021 se objevilo několik nových routerů s podporou Wi-Fi 6E. Mezi nimi byly i modely od společnosti TP-Link. Najdeme mezi nimi i Archer AX206 se dvěma 10GbE porty pro velmi rychlé drátové připojení.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
ViewSonic uvádí nové herní LCD a vysvětluje, proč tu stále není OLED ViewSonic uvádí nové herní LCD a vysvětluje, proč tu stále není OLED
Společnost ViewSonic vypouští na trh nové herní monitory, které mají vesměs displeje založené na technologii IPS. Firma ale loni ukázala 55" OLED prototyp herního monitoru, takže byla nasnadě otázka, proč žádný takový ještě nepřišel. 
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
Intel s rozhodnutím o outsourcingu počká až na nového CEO Gelsingera Intel s rozhodnutím o outsourcingu počká až na nového CEO Gelsingera
Není pochyb o tom, že Intel zcela vážně chce outsourcovat výrobu některých svých produktů, ovšem jak se ukazuje, v tomto ohledu ještě nebylo nic rozhodnuto. Bob Swan totiž chce počkat s rozhodnutím až na nového výkonného ředitele.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Astronomové našli dosud nejstarší černou díru ve vesmíru Astronomové našli dosud nejstarší černou díru ve vesmíru
Astronomové už identifikovali na tři čtvrtě milionů kvasarů, čili aktivních jader galaxií, kde sídlí supermasivní černé díry, respektive by tomu tak mělo být. A jeden z nich s označením J0313-1806 je starý, velice starý. 
Včera, aktualita, Jan Vítek