reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

BenQ FP202W - černý elegán

31.3.2006, Pavel Kovač, recenze
BenQ FP202W - černý elegán
Širokoúhlých monitorů stále přibývá a firmy se předhánějí v ceně a snaží se ukrojit co největší kus trhu. Firma BenQ samozřejmě nemůže zůstat pozadu a před nedávnem přišla se zajímavým modelem FP202W, který má úhlopříčku 20,1" a poměr stran 16:10. Jak si poradí v našich testech?

Elegán v akci


Po vybalení na vás vykoukne opravdu pěkný panel. Sice to není hliníkový krasavec jako nedávno recenzovaný Fujitsu-Siemens S20-1W, ale na druhou stranu černá barva má také něco do sebe a jistě si místo ve vašem srdíčku najde. Samotný design není ničím narušován, například takové ultrasvítivé diody jsou opravdu nepříjemné, výrobce se naštěstí takovýchto manýrů vyvaroval. Jediné, co je lehce nezvyklé, je umístění tlačítek na ovládání OSD menu z boku panelu. O tom si však povíme později. Teď se pojďme společně na monitor podívat podrobněji.


Opravdu elegantní "man in black" monitor (Pro zvětšení klikněte)

Jistě sami uznáte, že monitor je opravdu pěkný a neudělá ostudu snad nikde. Jediné, co trochu vadí, je lehce širší rámeček. Design je samozřejmě otázka vkusu, ale jak se líbí vám?


Náklon monitoru (Pro zvětšení klikněte)

Co se týče polohování monitoru, tak na tom tento panel není zrovna dvakrát dobře. Náklon -5° až 20° je spíše podprůměrný, navíc není možné monitor jinak ustavit či zdvihnout. Je to dost škoda, není totiž zrovna příjemné sedět celý den shrbený nad monitorem, který je příliš nízko. Je třeba myslet na své zdraví.


Pohled zepředu (Pro zvětšení klikněte)

Čelní pohled nám toho již příliš neprozrazuje, snad jen utvrzení designu a fakt, že tlačítka umístěná ze strany jsou opravdu vhodným řešením.


Pohled zezadu (Pro zvětšení klikněte)


Tlačítka na boku monitoru

Z fotky by se mohlo zdát, že jsou tlačítka stříbrná, ve skutečnosti jsou však jen lehce světlejší a malinko nazelenalá. Jejich stisk je příjemný a pokud si zapamatujete, které tlačítko co dělá, tak je ovládání velmi příjemné. Díky umístění tlačítek se monitor navíc nehoupe. Samozřejmě ještě lepší řešení je využití ovládání pomocí počítače, to však nevím proč většina výrobců stále opomíjí, přestože to pro monitor nemusí být žádný problém.


Konektory

K takto velkému monitoru neodmyslitelně patří DVI vstup, avšak výrobce nezapomíná i na analogový D-Sub, který v případě nouze může být také využit a díky dobře navrženým tlačítkům není problém přepínat mezi vstupy, aniž je nutné otevřít OSD menu.


BenQ FP202W
Vlastnost
Hodnota
Uhlopříčka
20" (16:10)
Ideální odezva
8 ms (5/3)
Jas
300cd/m^2
Kontrast
600:1
Výrobní technologie
TN
Pozorovací úhly (horizontální/vertikální)
170°/170°
Počet barev
16,2mil (6-bit)
Rozteč bodů
0,258mm
Nativní rozlišení
1680 x 1050
Vestavěné reproduktory
NE
USB HUB
NE
Vstupy
DVI, D-SUB
Výstup pro sluchátka
NE
Možnost montáže na stěnu
ANO (VESA 100 mm)
Hmotnost
5,7 kg
Norma TCO
TCO`99
Pivot
NE
Různé variace tohoto modelu
-
Speciální vlastnosti
-
Orientační cena viz graf v poslední kapitole

Ze specifikací by se mohlo zdát, že jde o monitor s technologií MVA/PVA či dokonce S-IPS. Začneme-li však více bádat, tak zjistíme, že monitor má pouze 16,2mil barev, což naznačuje 6-bit barvy a potažmo i technologii TN+Film. Pozorovací úhly jsou zde dost matoucí, a tak není dobré se vždy řídit jen podle jednoho údaje i přesto, že vás nikdy nezklamal. Technologii TN potvrzují i testy, a tak kdo teď stále nevěří, nechť "otočí" o pár stránek dále.


Cenový přehled
Z cenového přehledu je hned patrné, že se monitor snaží zaútočit na spodní cenovou hladinu, avšak nesníží se až tak radikálně jako Acer se svým modelem AL2016Ws, který v našich testech nedopadl zrovna dvakrát dobře. Dnes recenzovaný BenQ FP202W se prakticky dělí o druhou příčku s Philipsem 200W6CS, který má navrch jak technologií tak i trochu cenou. Ceny se poté postupně zvyšují přes elegantní a povedený model Fujitsu-Siemens S20-1W až po poloprofi monitor NEC 20WGX2 s technologií S-IPS a neuvěřitelnou odezvou 6ms. Pokud hledáte ucelenější informace, tak zavítejte na naše pravidelné cenové zpravodajství.
reklama