reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

BenQ FP202W - černý elegán

31.3.2006, Pavel Kovač, recenze
BenQ FP202W - černý elegán
Širokoúhlých monitorů stále přibývá a firmy se předhánějí v ceně a snaží se ukrojit co největší kus trhu. Firma BenQ samozřejmě nemůže zůstat pozadu a před nedávnem přišla se zajímavým modelem FP202W, který má úhlopříčku 20,1" a poměr stran 16:10. Jak si poradí v našich testech?

Podání barev


Protože jde o TN panel s 6-bit barvami, tak nelze očekávat zázraky. Na druhou stranu například takové EIZO M1900 nám ukázalo, že i tato obstarožní technologie dokáže ještě překvapit.


Bílo-černý přechod (ilustrační foto)

U bíločerného přechodu je proužkování opravdu minimální. Dithering je prakticky neviditelný a nebude při práci nijak rušit.

Nezmenšené fotografie jsou k dispozici zde: velký výřez (2,6MB), malý výřez (0,86MB).


Duhový přechod (ilustrační foto)

Barevný přechod je příjemně prokreslen a nedochází k pasterizaci barev. Nějaké to proužkování zde je, ale nelze se ničemu divit vzhledem k technologii.

Nezmenšené fotografie jsou k dispozici zde: velký výřez (2,9MB), malý výřez (0,7MB).


Zobrazení fotografie (ilustrační foto)Nezmenšená fotografie je k dispozici zde (3,5 MB).


Zobrazení šedé na černé a šedé na bílé


Monitor byl schopen rozlišit velmi přijatelné hodnoty 1/0 a 253/255. Ovšem při zapojení přes D-Sub se situace naprosto změnila. U analogu jsou hodnoty: 252/255 a 9/0. Právě hodnota 9/0 je již nepřijatelná a pro sledování filmů je to naprostá tragédie. Jde však pouze o hodnoty u D-Sub, a tak to nelze pokládat za velký problém.


Podsvícení


Podsvícení je u obrazovky zvládnuto na jedničku, naposledy jsem viděl takovéto podsvícení u panelu EIZO S1910 nebo u Dell 2405FP. Pro sledování filmů je to naprosto perfektní.


Podsvícení obrazovky


Interpolace při nižším rozlišení (1280x800)


Přepočítání obrazu při nižším rozlišení než nativním je obvykle pro LCD panely problém, jsou však i výjimky - tou je i dnes recenzovaný BenQ FP202W. Pokud si nastavíte v OSD menu ostrost na "1" (nejostřejší), tak získáte opravdu dobrý a dobře prokleslený obraz.Interpolace textu a obrázku (Pro zvětšení klikněte)

U interpolace tenkých čar je na tom monitor také velmi dobře. Všechny jsou ostré a nikde se nevyskytuje zešednutí. Opravdu skvělé.


Interpolace tenkých čar (Pro zvětšení klikněte)

A jako vždy se po teoretických testech zaměříme na praktický test v podobě hry Half-Life 2. Opět bylo použito rozlišení 1280x800, abych zachoval poměr stran. Jistě si všimnete, že rozdíl je opravdu minimální a hrát hru při takovémto rozlišení tedy není žádný problém. S touto vlastností se u LCD opravdu sektáváme velmi zřidka.


Interpolace hry Half-Life 2 (Pro zvětšení klikněte) - vlevo 1680x1050, vpravo 1280x800 -
reklama