reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Bezvětrákové chladiče a odhlučňovače disků - 1. část

13.12.2004, Eagle , recenze
Bezvětrákové chladiče a odhlučňovače disků - 1. část
Chladit pevné disky je v tichém počítači snad ta nejnáročnější úloha. Klasické komponenty stačí podvoltovat, snížit jim frekvenci, "dopřát" jim vyšší teplotu. Nic z toho není u disků možné. Dnes se podíváme na dva bezvětrákové chladiče disků - Zalman ZM-2HC2 a Primecooler PC-HDP(P).
Zalman ZM-2HC2

Druhý dnes testovaný chladič je z dílen korejské firmy Zalman. Ta je známá především svými chladiči procesorů, které patří mezi ty lepší - z těch dostupných v ČR dokonce patrně k nejlepším. Testovaný ZM-2HC2 je inovovanou verzí původního diskového chladiče ZM-2HC1.


Chladič obdržíte v pěkné zeleno-černé papírové krabici, která ovšem při vyndávání podlehne destrukci, neb chladič není možné vyndat tak, abyste papír nemuseli roztrhnout.


ZM-2HC2 je vcelku netypický chladič. Od běžných chladičů se liší především tím, že nemá příliš ploch pro chlazení. Funguje totiž jako rozptylovač tepla. Základ tvoří dvě modré hliníkové kostky o rozměrech 10mm x 23 mm x 143 mm (šířka x výška x délka). Do těch je zapuštěno jedenáct heatpipes. To jsou v podstatě trubice s kapalinou s nízkým bodem varu, která se při zahřátí vypařuje, stoupá vzhůru, tam se ochladí, zkapalní a vlivem gravitace klesá do původní polohy (a takto neustále dokola). Takto se energie přenáší od zdroje rychleji, než by tomu bylo v případě přenosu přes pevnou látku. Mimochodem, původní verze se lišila jen v tom, že heatpipes bylo o jednu méně a měly měděnou barvu.


Zalman ZM-2HC2 s diskem - všimněte si zářezů pro zvětšení plochy

Heatpipes bohužel nejsou do hliníkových bloků přivařeny a mezi nimi a blokem chybí tepelně vodivá pasta (místo toho je tam "krásná" mezera, která na účinnosti jistě nepřidá). Jejich povrch také není zdrsněný, čili chladící plochu příliš nezvětšují. Když už jsme u toho zvětšování kontaktní plochy, nesmím zapomenou zmínit se, že hliníková těla mají po stranách četné zářezy, čímž se právě zvětšuje ona kontaktní plocha se vzduchem. Výrobce se chlubí údajem 415 cm čtverečních. To však, vzhledem k velikosti pevného disku, není mnoho.

Instalace

Vyjma chladiče obdržíte v krabičce ještě šroubky.


Obsah sestává z:

- pěti delších šroubů
- šesti gumových vložek (v podstatě také šroubů)
- pěti malých šroubů
- jednoho zemnícího drátku

Instalace je v podstatě následující - pevný disk vložíte mezi hliníkové bloky a velkými šrouby k nim přichytíte. To nemusí být úplně jednoduché, protože chladič je při tom nutné malinko ohnout, hliníkové bloky totiž k sobě nejsou zcela rovnoběžné. Tyto velké šrouby je nutné řádně utáhnout, jsou totiž docela krátké, tělo chladiče přesahují o pouhé dva milimetry (výrobce by opravdu mohl dodávat aspoň o milimetr delší). Jakmile máte takto chladič nainstalovaný, je potřeba se rozhodnout, kam chladič umístíte. Existují dvě možnosti - do 5.25" pozice nebo na dno skříně.

Pokud se rozhodnete pro 5.25" pozici, je potřeba ze stran hliníkových bloků našroubovat gumové vložky. To jsou v podstatě z jedné strany šrouby a z druhé závity - tělo je však celogumové, žádná pevná styčná plocha. Mezi dvě vložky je nutné nainstalovat uzemňovací drátek, kterým se z disku odstraňují případné statické náboje vytvářené prouděním vzduchu (toto je nutné z toho důvodu, že gumové vložky nejsou, narozdíl od šroubů, elektrickým vodičem).


Takto je chladič i s diskem připraven k instalaci. Stačí ho jen vložit do 5.25" pozice a přes skříň do vložek našroubovat krátké šroubky. Šrouby do gumových vložek není vhodné příliš utahovat - jejich tělo je relativně měkké, pokud příliš kroutíte, gumu tím zničíte. Samotný disk po nainstalování opravdu jemně pruží, nejedná se o pevný spoj. Maximální výchylka je odhadem 1 mm v každém směru.

Po skončení instalace zbudou jeden dlouhý a jeden krátký šroub a jedna gumová vložka. Ty výrobce dodal jako případnou náhradu. Celkově je instalace až na připevňování disku k tělu snadná, dodané šrouby jsou kvalitní, vše sedí. Je vidět, že se jedná o profesionální práci.

Některé možná zaujme idea umístění disku na spodek skříně. V takovém případě je postup podobný, jen s tím rozdílem, že gumové vložky se šroubují přímo zespodu na disk:Gumové vložky je možné našroubovat přímo do disku

Bohužel jsem ale zjistil, že jejich umístění není tak snadné u všech disků - některé mají díry na postranní šrouby výše (ty, kterými šroubujete hliníkové tělo k disku), takže po jejich nasazení do chladiče je tento přesahuje. No a protože gumové vložky se šroubují zespodu na disk (a nikoliv na chladič), není je možné našroubovat na doraz, protože tomu překáží přečuhující chladič. Testovaný Seagate Barracuda IV trpěl tímto problémem, na druhou stranu 10 let starý WD nikoliv.

Hodnocení

Pokles teploty disku s Zalmanem ZM-2HC2 stojí slušně řečeno za nic moc. Tedy spíše nic než moc. Posuďte sami:


Teplota je úplně stejná jako v případě kolejí za 100 Kč. Co získáte větší plochou danou hliníkovými bloky a heatpipes, to ztratíte gumovými vložkami, které disk (z tepelného hlediska) perfektně odizolují od skříně - ta se pak ani v místě těsně u chladiče prakticky vůbec nezahřívá, takže veškerá energie normálně přenesená do skříně zůstává u disku. Co se týče chlazení, nemůžu Zalman označit jako chladič. K tomu má opravdu hodně daleko, na designu je vidět, že spíše než fyzikální zákony respektuje zákony estetické. Modrý hliník a lesknoucí se heatpipes vypadají opravdu skvěle, ale účinek?


(klikněte pro zvětšení)

Teplotní výsledek si také můžete prohlédnout na grafech průběhu teplot výše. S Zalmanem jsem měření prováděl jen asi hodinu, je totiž úplně evidentní, že rozdíl mezi jím a kolejemi není příliš velký, snad jen že teplota roste o něco pomaleji.

Naštěstí nehodnotíme jen teplotu, ale také odstranění vibrací. V tomto ohledu je Zalman na opravdu vysoké úrovni. Musím říct, že jsem byl velice překvapen, jak dobře maličké gumové vložky zabrání přenosu chvění do skříně. Při defragmentaci si disk jen tiše předl (tiše v tomto případě znamená VÝRAZNĚ tišeji než za normálních okolností) a ani v těsné blízkosti disku nebyly cítit žádné vibrace skříně. Z průměrně hlučné Barracudy IV se tak rázem stalo něco, co jsem při seeku sotva slyšel. No prostě Zalman sice moc nechladí, ale jako odhlučňovač je super!

Klady:

    • Perfektně tlumí přenos vibrací z disku do skříně.
    • Dokonalý estetický dojem - můžete uchvátit kamarádku.
Zápory:
    • Účinnost chlazení je prakticky nulová.
Cena: 1000 Kč včetně DPH
reklama