reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

BitFenix Hydra Pro a Recon pro vaše ventilátory

16.8.2012, Jan Vítek, recenze
BitFenix Hydra Pro a Recon pro vaše ventilátory
Společnost BitFenix zařadila do své nabídky dva regulátory otáček ventilátorů, které se velmi podstatně liší svými funkcemi. Zatímco Hydra Pro je jednoduchý regulátor otáček, Recon nabídne vedle dotykového displeje také možnost ovládání přes web...
Kapitoly článku:
BitFenix známe především jako výrobce počítačových skříní, jak ostatně ukazuje naše stránka o tomto výrobci, ale vedle toho tato firma pro ně dodává také různé příslušenství. V případě dnes recenzovaných regulátorů Hydra Pro a Recon jde o příslušenství, které se pochopitelně neomezuje pouze na tuto značku. Využít budete moci jakoukoliv počítačovou skříň, která má alespoň jednu volnou 5,25" pozici. Pak už bude záležet pouze na umu uživatele, tedy na jeho schopnostech využít nabízené vybavení.

BitFenix Hydra Pro a Bitfenix Recon - balení

BitFenix se v tomto případě snažil oslovit nenáročné uživatele, jimž stačí prostě ručně nastavit otáčky ventilátorů a nic jiného nepotřebují. Ti tak sáhnou po modelu Hydra Pro. Náročnější uživatelé nebo technologičtí hračičkové pak budou pokukovat spíše po modelu Recon, jehož dotykový displej, sledování teplot a možnost ovládání přes síť pomocí notebooku, chytrého telefonu, tabletu a jiných zařízení s webovým prohlížečem, jej posunují na zcela jinou úroveň. Je také jasné, co bude zajímavější i pro naši recenzi. Začneme však pozvolna s jednodušším modelem Hydra Pro.


BitFenix Hydra ProHydra Pro od BitFenixu tedy nabídne pouze základní funkcionalitu, což je v jejím případě patrné hned na první pohled. Přesto se ale najde vedle ovladačů otáček také něco navíc, čím si však výrobce chce také pojistit a posílit věrnost zákazníků k jeho produktům. Jde o vypínač podsvícení ventilátorů, který je přímo určen pro řadu BitFenix Spectre a Spectre Pro. Je ale možné, že s ním budou spolupracovat i modely jiných výrobců, záleží na jejich provedení.BitFenix Hydra Pro - základní pohled

Model
BitFenix Hydra Pro (BFA-HDR-KSPRO-RP)
Rozměry a kompatibilita
147 x 43 x 67 mm
1x 5,25" pozice
Materiál
ocel, plast
Počet kanálů pro ventilátory
5 (až 30 W na kanál)
ovládání podsvícení (vyp/zap) u řady BitFenix Spectre a Spectre Pro
Napájení
Peripheral Power
Speciální výbava a vlastnosti
-


Zpracování regulátoru


Ke specifikacím ani není třeba nic dodávat, snad se jen můžeme pozastavit nad faktem, že každý z jednotlivých kanálů může dodat až 30 W, což je tedy na ventilátory, jejichž spotřeba se počítá spíše v několika málo jednotkách Wattů, až příliš vysoká hodnota. Ovšem na druhou stranu tak budeme moci na jeden kanál navěsit více ventilátorů a také nebude problém s připojením vodní pumpy.


BitFenix Hydra Pro


Co se týče fyzického zpracování, pak to je velmi jednoduché. Zařízení se skládá ze silného ocelového plechu, na němž je vepředu panel se změkčeným povrchem SofTouch, jaký mají i skříně BitFenix. Nakonec tu je to nejdůležitější - plošný spoj s elektronikou a posuvnými ovladači otáček. Na nich by se mi líbilo, kdyby se s nimi posunovalo stejně lehce, ale ve skutečnosti je tomu tak, že některé jdou velmi ztuha a jiné zase zlehka.

Všechny ale mají shodnou jednu věc, a sice že plastoví jezdci (či knoflíky) velmi snadno vypadávají, takže pokud skříň často stěhujete, měli byste si na ně dávat pozor. Pak bude ostatně lepší, když je všechny preventivně vyloupnete a uložíte stranou, nebo je naopak připevníte sekundovým lepidlem. Pak ale nebude snadné regulátor rozebrat, kdybyste jej chtěli vyčistit. Vedle nich se ještě na panelu vlevo nachází tlačítko pro podsvícení ventilátorů a pak bílá vysokosvítivá LED kontrolka napájení panelu vpravo.


BitFenix Hydra Pro

- klikněte pro zvětšení -


Zadní část regulátoru ukáže především kabely a způsob jejich připevnění. Ve všech případech jde o nasunovací konektory, takže můžete velmi snadno odejmout nepotřebné kabely, aby ve skříni nepřekážely. Mezi ně patří jednak hlavní napájecí konektor (průběžný, takže na nej jde zapojit ještě něco jiného), dále pět třípinových černých konektorů pro ventilátory a nakonec kratší plochý kabel s dvoupinovými konektory pro ovládání podsvícení ventilátorů. Jeho konektory jsou samotné a jde natrhat, takže jej také nemusíte mít v systému celý, když nebude potřeba. Konektory pro připojení ventilátorů jsou třípinové (pin pro monitorování otáček chybí), takže je jasné, že nejde o regulaci PWM, ale o regulaci úpravou napájecího napětí.


BitFenix Hydra Pro


Příslušenství


V tomto případě dostaneme k samotnému zařízení pouze dvě věci. Jednak manuál, který je tu užitečný asi jako u škrabky na brambory a pak naopak nezbytné šroubky pro montáž do skříně. Zde je důležité si předem ověřit, že vaše skříň umožní instalaci tohoto zařízení, což vždy kvůli masovému využití různých plastových zámků dost dobře nejde. S vrtačkou v ruce se ale nemusíte ničeho bát.

BitFenix Hydra Pro - manuál

reklama
reklama