reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

BitFenix Spectre Pro: slib výkonu a neotřelosti

19.1.2012, Jan Vítek, recenze
BitFenix Spectre Pro: slib výkonu a neotřelosti
Společnost BitFenix se na našem serveru prezentovala především jako výrobce počítačových skříní, ovšem my se nyní podíváme na to, jaké nabízí ventilátory. Půjde o 120mm Spectre Pro a Spectre Pro LED, jež se předvedou i v testu průtoku vzduchu.
Kapitoly článku:
  1. BitFenix Spectre Pro: slib výkonu a neotřelosti
  2. Testy průtoku vzduchu a hlučnost
  3. Závěrečné hodnocení
Předmětem dnešní recenze tedy budou 2 ventilátory s velikostí 120 mm a označením Spectre Pro a Spectre Pro LED. Ty se od sebe dle specifikací liší pouze v jednom - proudovým odběrem, který je samozřejmě vyšší u modelu Spectre Pro LED, neboť u něj musíme živit také světelné diody. Jinak se ventilátory liší už jen použitým materiálem, neboť k podsvícenému se samozřejmě bude hodit průhledný, či aspoň průsvitný plast, který u toho druhého může být klidně černý.

BitFenix dále ve své webové prezentaci mluví o přednostech ventilátorů Spectre Pro, kterým můžeme a nemusíme věřit. Zcela nepřekvapivě je nám slíben vysoký průtok vzduchu a statický tlak a potom i nižší vibrace díky rámečku složeného ze dvou kusů. Lopatky byly také posíleny pomocí výztuží (jednoduše zesílené části lopatek), což má dle výrobce mít za následek to, že se budou při vysokých rychlostech méně deformovat a vytvářet méně turbulencí a hluku. Můj názor na toto je velmi mírně řečeno skeptický, zvlášť když maximální rychlost těchto ventilátorů je 1200 RPM.

Dále se mluví o soustředěném proudu vzduchu pomocí "speciálně zaoblených lopatek", jejichž tvar mi až na zmíněné výztuže ale nepřipadá ničím zvláštní, aby se lišil od běžných 120mm ventilátorů. Vzduch má také pomoci usměrnit rámeček ventilátoru, jenž drží rotor ve středu.

Nakonec se dočkáme fluidních dynamických ložisek (Fluid Dynamic Bearing), jimiž se dnes chlubí kdejaký model a také dostaneme široké příslušenství. BitFenix tedy slibuje u těchto ventilátorů unikátní vlastnosti, ale je jasné, že za tím z velké části stojí marketing a jednoduchý fakt, že to samé dělají snad všichni ostatní.


Produkt
Spectre Pro / Spectre Pro LED
Rozměry
120 x 120 x 25 mm
Hmotnost
123 g
Otáčky
Hlučnost
Průtok vzduchu
Statický tlak
1200 RPM +/- 10 %
18,9 dBA
56,22 CFM
1,24 mm vodního sloupce
Ložiska
Fluid Dynamic Bearing
Spotřeba
12 V
0,11 A / 0,18 A (bez LED a s modrými či červenými LED)

Na specifikacích je zajímavá především jedna věc, a sice průtok vzduchu 56,22 CFM při otáčkách 1200 RPM. To v přepočtu znamená 95,5 m3/h, což je více, než nabízí nová Noctua NF-F12 PWM na otáčkách 1500 RPM (93,4 m3/h). Starší model NF-P12 má dle specifikací 92,3 m3/h při 1300 RPM, takže by také měl být slabší. A to je vzhledem k tomu, co jsme dosud zjistili, minimálně podezřelé, zvláště když statický tlak je u modelu Noctua 2,61 mm a zde pouze 1,24 mm. Závěry budeme ale raději činit až později, co si ventilátory otestujeme, ovšem osobně o reálném základu uvedených informací už předem pochybuji.


Zpracování ventilátorů


Ventilátory Spectre Pro a Spectre Pro LED se od sebe liší pouze použitým materiálem a tím, že druhý má integrované LED pro podsvícení, a tím i vyšší proudový odběr. Specialitkou těchto ventilátorů je rám složený ze dvou kusů, i když v tom osobně nevidím žádný účel. Vnitřní rám i s rotorem a lopatkami lze snadno z vnějšího rámu vycvaknout, ale praktický účel je otázkou. Výrobce sice mluví o tom, že tento systém napomáhá ke snížení vibrací vzniklých otáčením rotoru, ovšem nějak mi uniká, jak tomu napomohou dva kusy do sebe zacvaknutého, a tedy pevně spojeného plastu.
- klikněte pro zvětšení -


Další zvláštností je neobyčejně velké množství ramen, která drží motorek a rotor s lopatkami uvnitř rámečku. Tato ramena by zase dle BitFenixu měla napomoci k soustředění proudu vzduchu do úzkého prostoru. Jenomže opět mi jaksi není jasné, jak v tom má napomoci několik neforemných plastových tyček s obdélníkovým profilem.
- klikněte pro zvětšení -


Střední část ventilátoru, tedy kryt motorku, je celkem velká, ale zato dobře vylisovaná bez otřepů, což platí i pro samotné lopatky. Jejich tvar je výjimečný díky třem zesíleným částem, jež mají dle výrobce způsobit, že lopatky budou při vysokých rychlostech otáčení držet tvar, čímž sníží tvorbu turbulencí a hluku. Této myšlence bych se v podstatě ani tolik nebránil, tedy pokud by maximální rychlost otáčení nebyla pouze 1200 RPM. Při ní je těžké si představit, že by se lopatky u 120mm ventilátoru ohýbaly, vibrovaly a kdo ví co ještě.

Když si tedy vezmeme ventilátor Spectre Pro do ruky, můžeme mít pocit, že držíme něco výjimečného a neotřelého, což byl bezesporu záměr firmy BitFenix. Připisované vlastnosti však působí tak, že se nás výrobce snaží opít rohlíkem.


Příslušenství


V dodávaném příslušenství se nachází jednak klasické šroubky pro přimontování ventilátorů, přičemž alternativou pak jsou silikonové trny slibující tlumení vibrací. Pak dostaneme také jednoduchý adaptér pro snížení otáček, jenž využívá klasickou fintu zapojení mezi +12V a +5V, což nám dá výsledné napětí +7V. Ventilátor s LED podsvícením má navíc ještě jeden kabel. Ten lze využít právě pro ovládání integrovaných LED, které můžeme mimochodem vypnout i vypojením krátké propojky (můžete ji vidět na třetí fotografii v této kapitole).
reklama