Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Bulldozer vs. Sandy Bridge-E: souboj generací

18.11.2011, Jan Vítek, recenze
Bulldozer vs. Sandy Bridge-E: souboj generací
Před pár dny jsme vyzkoušeli nový procesor z rodiny Intel Sandy Bridge-E, který podal velmi slušné výkony a zařadil se do čela dnešní nabídky desktopových modelů. Nyní si jej zbývá srovnat i s konkurenčními Bulldozery od AMD, a ty si vyzkoušíme celkem tři.

Benchmarky - praktické


V praktických testech se setkáme také se starým známým testem renderování v Cinebench R10 pomocí 1 a více procesorových jader. Ten však bude doplněn i o aktuální verzi Cinebench R11.5, která lépe škáluje s vyšším počtem jader a ukazuje již pouze výkon s použitím více jader. Pak to bude šachový test Fritz Chess Mark, jenž však dokáže využít maximálně 8 threadů, což v našem případě nevadí. A posledními dvěma testy budou WinRAR a jeho nejlepší komprese do RARu na čas a encoding videa x264 v rozlišení 720p.

Co se týče výkonu jednoho procesorového jádra zaměstnaného jedním procesovým vláknem, pak FX-8150 se vyrovná Phenomu II X6 1100T, což je tedy na procesor, jehož jádro mělo přitom pracovat na frekvenci o 500 MHz vyšší, poněkud slabé. FX-8150 si trochu napravuje reputaci při použití své plné síly, ovšem rozdíly opět nejsou tak výrazné, jak by se u více taktovaného procesoru se dvěma jádry navíc slušelo. Výkon zbylých Zambezi pak pochopitelně značně klesá v závislosti na počtu jejich jader.Podobnou situaci vidíme v šachovém testu Fritz Chess Mark, kde se sice v jednothreadovém testu Zambezi vyrovnají Phenomu, ovšem ve vícethreadovém na něj má už jen FX-8150, což je opět slabý výsledek. V případě Core i7-3960X musíme také upozornit na to, že tento procesor zvládne 12 threadů najednou, zatímco benchmark podporuje pouze osm, takže tento procesor vítězství v tomto testu dosáhl jen se dvěma třetinami své síly.

WinRAR4 nám konečně dává naději, že se dočkáme i lepších výsledků spojených s procesory Zambezi, neboť ty ve všech případech překonaly starý Phenom a dokonce se zde FX-8150 vyrovnal modelu Core i7-2600K.Jenomže v posledním testu komprese videa do x264 to Zambezi opět dokonaly pohřbily a nedokázaly přesvědčivým způsobem překonat Phenom, natož pak konkurenci z druhého tábora. A nyní ke hrám.