reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Canon i-SENSYS MF3010: laser za hubičku

2.4.2012, Milan Šurkala, recenze
Canon i-SENSYS MF3010: laser za hubičku
Další multifunkcí, která se k nám dostala do redakce, je Canon i-SENSYS MF3010. Jde o nejlevnější laserovou multifunkci této značky s černobílým tiskem a barevným skenerem. Podíváme se, co dokáže nabídnout za cenu zhruba 3000 Kč s DPH.
Poslední test se bude věnovat tisku fotografií. Na to tato kancelářská multifunkce sice není určena, ale přesto se podíváme, jak dokáže tisknout obrázky na různé druhy nastavení kvality tisku. V podstatě tak rozšíříme test z minulé kapitoly.
testovací obrazec 10000×7070 pixelů (klikněte pro stažení, pozor, 196MB PNG soubor!)


Tuto fotografii jsem vytiskl na běžný kancelářský papír na kvalitu general, publication, graphics a photos. Ve 104MB ZIPu si můžete stáhnout všechny detailní výřezy, případně se níže můžete podívat na naskenované verze při 800 dpi.


režim "general" (klikněte pro zvětšení)režim "publications" (klikněte pro zvětšení)

režim "graphics" (klikněte pro zvětšení)

režim "photos" (klikněte pro zvětšení)

Odeslání na tiskárnu zabralo ve všech případech zhruba kolem 6 sekund. Nejrychlejší tisk je na kvalitu general, výtisk obdržíte za zhruba 4 sekund (+ doba odeslání souboru), u dalších vyšších kvalit je to zhruba 6 sekund. Sami si můžete spočítat, že v prvním případě dosáhnete alespoň 15 (nezřídka i téměř 19 stran za minutu), v dalších třech byste se měli pohybovat nad 10 stranami za minutu.

Tisková předloha
Kvalita tisku
Odeslání dokumentu na tiskárnu
Doba tisku
fotografie A4
general
6-8 s
4 s
fotografie A4
publications
6 s
6 s
fotografie A4
graphics
6 s
6 s
fotografie A4
photos
6 s
6 s

Několik detailních výřezů v 16MPx rozlišení si můžete stáhnout ve formě 104MB ZIP souboru (obsahuje 32 JPEG obrázků). Zde v článku se podíváme na zmenšeniny při všech čtyřech různých kvalitách tisku.režim "general"režim "publications"režim "graphics"režim "photo"Režimy s 24bitovou hloubkou (všechny kromě general) mají jednoznačně lepší výtisky s plnějšími písmeny. U všech se ale vyskytují lehce roztřepené linie, např. graphics viditelně "nedává" vertikální linie, ale naopak horizontální mu jdou nejlépe.režim "general"režim "publications"režim "graphics"režim "photo"U písmena "ď" mají všechny režimy problém, před háčkem je nevytisknutá plocha. Znovu se ukazuje, že graphics hezky vykresluje horizontální čáry, ale ty vertikální se třepí a písmena jsou rozbitá.režim "general"režim "publications"režim "graphics"režim "photo"Jiný vzor tisku se skutečně projevuje, 1bitový general a 24bitový režim graphics mají malý kontrast a více teček v písmenech. Naproti tomu režimy photo a publications využívají více černé barvy a písmena tak více vyniknou.režim "general"režim "publications"režim "graphics"režim "photo"Photo a publications lépe vykreslují fotografie a nejrůznější přechody. Dobře to vidíte např. v bělmu očí (u general a graphics v podstatě žádné není) a totéž se týká např. stínu u kořene nosu.režim "general"režim "publications"režim "graphics"režim "photo"Ani jeden z režimů nedokázal dobře vykreslit logo dopravce na autobusu. Ani linie nejsou nijak zvlášť rovné.režim "general"režim "publications"režim "graphics"režim "photo"Na tisk fotografií to opravdu moc není, detaily se v žádném režimu nevykreslují úplně nejlépe, liší se spíše kontrastem.režim "general"režim "publications"režim "graphics"režim "photo"Opět tu nejlépe vypadá publications a photo, které jsou schopny lépe vykreslovat černou barvu a přechody jsou přirozenější.režim "general"režim "publications"režim "graphics"režim "photo"Jednobitový režim general má poměrně nekontrastní přechody, 24bitové jsou na tom o něco lépe. Ani jeden ale není pro tisk fotografií vhodný. Rozlišení tiskárny je poměrně malé a tiskové body jsou vidět.

Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama
reklama