reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

CEPC: kouzelná skříňka, které věštím obrovskou budoucnost

24.5.2004, Zdeněk Michálek, recenze
CEPC: kouzelná skříňka, které věštím obrovskou budoucnost
Po všech těch multimediálních počítačích a bundlech s dálkovým ovládáním, které kdy prošly mýma rukama, mám nyní konečně jistotu: byla nalezena jedna z cest, kam směřuje multimediální centrum domácnosti v budoucnosti.
Kapitoly článku:
Nepřehlédnutelnou součástí letošního CeBITu byla obrovská snaha klíčových výrobců o vytvoření poptávky po „elektronické domácnosti“. Něžné houslistky otevíraly ledničky s displeji ve dveřích, ledničky na ně promlouvaly a všichni se tvářili šťastně.

Kromě takových - doufám spíše dlouhodobých - vizí však dominoval staronový trend oděný do nového hávu: snaha o zkombinování počítače a domácího kina do provedení, vhodného pro umístění do obývacího pokoje.

Záměr je jasný a logický: vezměme televizi, dálkové ovládání, CD/DVD rekordér, čtečku paměťových karet, AM/FM tuner, zesilovač, reproduktory včetně subwooferu, bezdrátovou síť, rychlý počítač s velkým diskem a připojením k Internetu, vše zkombinujme dohromady a dejme tomu design moderní ploché televize – a z kotlíku vypadne to, čemu se nyní bude říkat CE PC. Kouzelná skříňka, které věštím obrovskou budoucnost.

Od českého zastoupení firmy FIC jsme dostali pro Svět hardware zapůjčen jeden z prvních produktů z kategorie CE PC. Podotýkám hned úvodem: byli jsme upozorněni na skutečnost, že se jedná o výrobní vzorek, který není určen pro prodej v ČR. V důsledku toho je celá recenze orientovaná ani ne tak na technické parametry přístroje (ty jsou koneckonců pro budoucího "domácího uživatele" spíše podružné). Zachycuje spíše dojmy z práce s kvalitativně novým typem přístroje.

CE PC je klasickou ukázkou, kdy pouhé zkombinování věcí běžných a existujících dává zcela novou kvalitu. Přístroj tvářící se jako televize vyjmete z krabice, připojíte anténu, Internet a napájení, dálkovým ovladačem zapnete – a od tohoto okamžiku coby televizní divák vstupujete do zcela nové éry.


Nejdříve zapomenete na to, že součástí sestavy je počítač. Dálkovým ovládáním přepínáte mezi programy – podrobný rozpis toho, co právě běží, bude běžet a běželo na všech dostupných programech vidíte před sebou na displeji automaticky stažený z Internetu, takže „nemačkáte“ čísla, jen vybíráte tituly.

Něco vám uniklo ? Nevadí, veškeré programy sledujete „přes disk“, takže se můžete vrátit třeba o hodinu zpátky a znovu si vychutnat všechny góly fotbalového utkání. Nesnášíte reklamy ? Klidně se začněte dívat o půl hodiny později, všechny reklamy si v pohodě přeskočíte a na konec filmu se dostanete skoro „v reálném čase“.

Stejným způsobem jako u běžného videa si nastavíte zaznamenávání pořadů na DVD (zatím bohužel bez ShowView a VPS), pořady si pojmenujete, řadíte do složek. Přepnete na tuner, vyberete oblíbenou rozhlasovou stanici, zaznamenáte si ji na disk a později na CDčko. Vrátíte se z výletu – paměťovou kartu zasunete „do televize“, na ovladači zvolíte přehrávání obrázků – a koukáte a koukáte.

Co je ale strašně důležité: stále můžete ignorovat to, že jde o počítač: přístroj se stále chová jako televize, video, tuner – jeho obsluhu zvládne nejenom manželka, ale i malá ratolest, která se ještě nenaučila číst a jen ví, že „to tlačítko je video a tohle zase televize“.

Abychom ale od hardware úplně neutekli, základní parametry testovaného zařízení:

FIC CE PC
Základní model
Ekonomický model
CPU
3.0GHz HT 800MHz FSB
2.6GHz HT 800MHz FSB
Čipset
865PE
865G
Grafika
AGP8X (čipset ATI 9200)
Integrovaná
Paměť
512MB DDR333
256MB DDR333
Pevný disk
120GB
80GB
Optický disk
DVD multi (DVD-R)
DVD Combo
Bezdrátová síť
802.11g
802.11g
LCD panel
1280x768 17” 16:9 LCD 400-450 LUMS, 130o pozorovací úhel, <25ms
Tuner
NTCS + FM, A/V vstupy/výstupy
Čtečka karet
8-in-1 integrovaná
Audio
Integrované 2.1 reproduktory, rozšiřitelné na 5.1
Klávesnice/myš
27MHz bezdrátová
Dálkové ovládání
Infračervené
Síť
10/100 LAN + 56k modem
Operační systém
Microsoft Windows XP Media Center Edition
Rozměry
560 x 380 x 240mm
Hlučnost
Sleep: 3.1 BA (23 dBA), sledování TV: 3.5 BA (30 dBA), sledování DVD: 3.7 BA (32 dBA), hraní her: 3.9 BA (33 dBA)
reklama