reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Chieftec Aegis CX-05: kvalitní základ

3.3.2008, Jan Vítek, recenze
Chieftec Aegis CX-05: kvalitní základ
Společnost Chieftec nedávno představila novou řadu skříní Aegis, která je určena pro náročné zákazníky. Prozatím jsou v této řadě pouze dva zástupci: CX-05 B-B a CX-05 SL-B, které se liší pouze zbarvením. My se podíváme na tmavší verzi B-B.
Kapitoly článku:
Chieftec je jako výrobce skříní znám svou konzervativností co se týče designu skříní. Ten totiž neprodělal již pěknou řádku let žádné významné změny a i přes velký počet různých modelů si Chieftec drží vlastní styl, který sem tam projde mírnou evolucí. Výjimkou není ani dnešní skříň Aegis CX-05, která se zaměřuje na poskytnutí dostatku prostoru pro rozsáhlou sestavu s Extended ATX základní deskou, optimální chlazení pomocí dvou 120mm a třech 92mm ventilátorů a samozřejmě zde najdeme 1mm SECC plech, protože ten firma Chieftec využívá zcela běžně.


Skříň přišla v barevné lepenkové krabici, na níž si ji můžeme prohlédnou a také se o ní leccos dozvědět. Chieftec také v poslední době využívá více ekologického způsobu balení, kde místo polystyrénu, či jiného pěnového materiálu využívá tvrdých výlisků z recyklovaného papíru, jež sice nejsou tak pěkně měkké, ale i tak dokáží skříň dobře ochránit při přepravě. Igelitový vak proti poškrábání laku však zde samozřejmě je, stejně jako přilnavá fólie na vrchním panelu.


Model
Aegis CX-05 B-B
Rozměry
540 x 205 x 542mm (H x Š x V)
Hmotnost
16 kg včetně zdroje (pokud je součástí balení)
Materiál
1mm SECC, plast, perforovaný plech
Kompatibilita
mATX, ATX, EATX
Pozice
4x 5,25"
1x externí 3,5"
6x interní 3,5"
Chlazení
zadní a horní 120mm volitelné
3x boční 92mm volitelné
I/O Porty
2x USB 2.0, Audio, eSATA
Barevné variace
CX-05 B-B (černá-černá)
CX-05 SL-B (stříbrná-černá)
Ostatní
držák pro až 10 opt. disků v předním panelu

Aegis tedy můžeme zařadit mezi skříně typu Big Tower, čemuž napovídá i její výška 542 mm (z toho výklopné noy 18 mm). A jak je vysoká, je také hluboká, což je důležité pro pohodlné umístění základní desky větších rozměrů. Jak jsem již psal v perexu, Aegis se dodává ve verzích B-B a SL-B, kde my jsme si zapůjčili B-B, tedy "kombinaci" černé a černé barvy (SL kombinuje černou a stříbrnou). Kromě 1mm SECC plechu je Aegis složen ještě z příjemně pevného a odolného plastu a také má v levé bočnici i předních dvířkách černě natřené plechy s malými otvory.Podíváme se na přední panel, na němž asi nejdříve zaujme lesklé logo ve tvaru štítu s nápisem Aegis. To je vyrobeno z plastu a má bronzovou barvu, díky níž na oko působí, jako by bylo kovové. Čelo skříně rozděluje napůl vodorovný pás v polovině její výšky a v něm najdeme veškeré ovládací prvky a porty. Jejich pozice je tak v podstatě neutrální. Lépe na ně dosáhnou uživatelé, kteří si skříň postaví na stůl, kde je budou mít zhruba ve výši očí, ale i když bude skříň na zemi, tak není přístup k nim vyloženě špatný a v cestě nestojí ani horní vypoulená dvířka.Nelíbí se mi však to, že zatímco tlačítka a LED mají kolem sebe moře místa, tak porty ve složení 2x USB 2.0 a eSATA jsou na sebe až příliš nahuštěny a především USB porty by měly být volnější.Zbytek čela pak tvoří horní a spodní dvířka. Ta drží pomocí dvojic plastových pacek a otevírají se zprava doleva do úhlu přesahujícího 180°. Nahoře se pod nimi objeví čtyři pozice pro 5,25" zařízení a také jedno 3,5". A za spodními je jediná neobvyklá specialita tohoto Chieftecu - držák pro optické disky, na nějž se jich vejde až deset. Držák je velice jednoduchý. Disky drží pomocí plastového sloupečku a zajišťují je okolní packy, takže samovolně by rozhodně neměly vypadnout. Otázkou je použitelnost a jestli je až taková výhoda mít často používaná média takto po ruce ve skříni, kde je třeba vytáhnout všechna, vybrat si to svoje a ostatní vrátit na místo, nebo je lepší si pořídit album, kde se budou lépe hledat. Držák na disky osobně vidím jako prosté využití prázdného místa, pro které výrobce nenašel lepší uplatnění. Sluší se ještě zmínit, že kvůli diskům v držáku bude o něco omezen průtok vzduchu přes přední panel.Levý boční panel z je z velké části tvořen také perforovaným plechem, protože právě ten je určen k nabírání čerstvého vzduchu pro hlavní komponenty. Nalevo od něj je pak jednoduchý plastový držák, za nímž však není zámek, který by bočnici držel na místě i bez šroubků. Musíme proto využít služeb dvou nízkých přítlačných šroubků, díky nimž se dá skříň pohodlně otevřít i prsty.


- klikněte pro zvětšení -

Druhá bočnice u této skříně hraje důležitou roli, protože má v sobě tři rošty pro 92mm ventilátory, které mají na starosti chlazení šachty pro pevné disky. Ty by mohly být zpracovány lépe, tedy tak, aby méně omezovaly v průtoku vzduchu. Na druhou stranu jde ale stále v průměru o to lepší, s čím se můžeme dnes setkat.


- klikněte pro zvětšení -

Zadní strana ničím nepřekvapí, akorát ukáže, kolik budeme mít asi tak místa k dispozici nad napájecím zdrojem, kam se dají dobře uložit přebytečné kabely a také je dobře vidět, že mezi základní deskou a zdrojem bude místa více než dost. Dole je pak již pouze sedm záslepek s vyraženými otvory a také menší průduch vedle nich.Rošt zadního ventilátoru jasně ukazuje, že není problém jej stvořit daleko lépe a vzdušněji, ne tak jako rošty v pravé bočnici. Podstatná jeho část je také vypoulena, aby mřížka nebyla přilepena hned na lopatkách ventilátoru. Poslední dobou také sleduji, že výrobci počítačových skříní postupně přestávají do nových modelů dávat rádoby univerzální záslepky I/O portů základní desky.Na začátku jsem mluvil o dvou pozicích pro 120mm ventilátory, ale zatím se představila pouze jedna. Je tedy na čase si ukázat i druhou, která si našla své místo uprostřed horního panelu za roštem z jemně děrovaného plechu a plastovou mřížkou.


- klikněte pro zvětšení -

A nakonec si ukážeme Aegis zespodu, kde skříň podporují čtyři plastové výklopné nožky.


reklama