Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Chieftec CH-02B-B: slušný základ

, , recenze
Chieftec CH-02B-B: slušný základ
Společnost Chieftec je dobře známá pro pevné a kvalitní počítačové skříně. Zároveň patří mezi konzervativní výrobce kladoucí důraz na tradiční design. Přesto ale stále přichází s novými modely, jež nabídku obměňují a mezi ty patří i model CH-02B-B.
Chieftec CH-02B-B: slušný základ
Kapitoly článku:
Pro poslední recenzi skříně od společnosti Chieftec jsme si vybrali model WH-01B, jenž je zaměřen spíše na malé servery a je tak vybaven odshora až dolů osmi 5,25" pozicemi, ale chlazení pevných disků bylo v jeho případě nedořešeno. Model CH-02B-B je řekl bych takový poloserverový model, který má místo množství 5,25" pozic více jednoúčelových šachet pro pevné disky. Je také pojat tak, aby sám o sobě nabídl jen minimum doprovodných prvků a příslušenství, ale zato aby nabídl sníženou pořizovací cenu. Je třeba si zde tedy dokoupit především ventilátory, což uživateli dává jistou svobodu, aniž by byl nucen si kupovat něco, co nechce a nevyužije a následně utrácel další peníze.


- klikněte pro zvětšení -


Také tato skříň je zabalena v krabici s ujišťujícími slovy "In This Case You Can Trust", tedy že v tuto skříň můžeme věřit. Co se příliš často nevidí, jsou ochranné prvky balení, které jsou tentokrát ne z polystyrenu či jiného umělého materiálu, ale jednoduše jako tvrdé výlisky z recyklovaného papíru.Svou práci ale odvedly dobře, protože skříň přišla bez škrábnutí, za což může samozřejmě ještě ochranný igelitový vak (ten snad ještě nikde papírem nahrazen nebyl).

Model
CH-02B-B
Typ skříně
MidiTower
Hmotnost
12 kg
Materiál
1mm ocel, plast
Rozměry
540 x 205 x 442 mm (H x Š x V)
Chlazení
zadní 120mm
2x boční 92mm
Šachty
4x 5,25"
1x 3,5" externí
6 x 3,5" interni
Rozšiřující sloty
7x
Kompatibilita
Micro ATX, ATX, E-ATX
I/O porty
2x USB 2.0, FireWire, mikrofon, sluchátka

Tento Chieftec je tedy prostorově poměrně úsporný a jistě se vejde i do stísněnějších prostor. Jeho hlavními prvky jsou zepředu otevíratelná dvířka, rozsáhlý boční otvor vyložený perforovaným plechem, dvě 120mm pozice vzadu a v horním panelu a dvě boční 92mm pozice pro ventilátory u pevných disků. A jako již tradičně i zde Chieftec použil k výrobě 1mm SECC ocel, což dává výslednou hmotnost 12 kg a zajistit by se měla i dobrá pevnost konstrukce.Přední panel skříně je poměrně neobvyklý. Skládá se z černého plastového rámu s velkým množstvím kulatých otvorů. Zezadu je pak na panel připevněn kovový panel s drobnými otvory. Skrze ten by dovnitř mohl proudit vzduch k pevným diskům, avšak pro jejich primární chlazení jsou zde ventilátory jinde. Proto se přední průduchy mohou využít spíše jako vstup pro vzduch tehdy, když se rozhodneme provozovat pouze zadní ventilátory. Z tohoto důvodu je také příhodnější, aby tedy i boční ventilátory vzduch vyfukovaly ven a ten tak dovnitř proudil přes přední i boční panel. Nechci však ani vidět snahy o vyčištění oněch otvorů v předním panelu od prachu; to bude možná snazší z vnitřní strany.Dvířka se otevírají zprava doleva do úhlu přes 180° a pod sebou odhalí již zmíněný plastový panel s průduchy. Nahoře to pak jsou tři pozice pro 5,25" zařízení (což je již pro MiddleTowery v podstatě minimum) a také jedna externí 3,5" pozice. Vedle ní máme klasické prvky v podobě tlačítek Power, Reset a světelných diod Power a HDD.V moderní skříni samozřejmě nesmí chybět ani přední, či zde spíše boční I/O porty. Mezi ně patří jeden IEEE1394 FireWire, vstup pro sluchátka, výstup na mikrofon a dvojice blízkých USB 2.0 portů. Ty by si zasloužily od sebe více odsadit, aby se tolik prostorově neomezovaly. Otázkou je také celkové posazení těchto portů, což je tragédie, pokud jste zvyklí provozovat skříň na zemi vedle stolu, ale naopak ideální pozice, pokud máte rádi skříň na levé straně stolu. A z tohoto pohledu již také vidíme boční pozice pro diskové 92mm ventilátory. Usazeny jsou těsně nad sebou, aby mohly obsáhnout všech šest šachet.


- klikněte pro zvětšení -

Při pohledu zboku se již jasně objeví klasické výklopné nohy pro zlepšení stability skříně, ale především i tvar bočního otvoru a profilování jeho perforovaného plechu, jenž je trochu vypoulen směrem ven. Odsuď můžeme také jasně vidět, že průchod vzduchu od bočního a předního panelu přes pevné disky k ventilátorům je dobře zajištěn a hlavním nasávacím otvorem tedy bude boční panel. Tomu odpovídá i manuál, kde jsou boční ventilátory instalovány tak, aby vzduch tahaly ze skříně ven.


- klikněte pro zvětšení -

Pohled na druhou stranu ještě upřesní polohu bočních ventilátorů a I/O portů. Jinak je tato bočnice zcela holá a na místě drží pomocí dvou zadních klasických šroubků. Přesuneme se tedy dozadu.Zde toho však není moc zajímavého k vidění. Zdroj je, jak vidno, umístěn veprostřed a má k dispozici ještě odšroubovatelný štítek. Chieftec také k této skříně nepřibaluje štítek I/O konektorů základní desky a také vynechává jednu ze záslepek, protože (a celkem správně) předpokládá, že budou stejně zbytečné.Docela pěkné je zde provedení mrížky zadního ventilátoru. Ta je vzdušná a neměla by tedy příliš bránit v průtoku vzduchu. Navíc čím jemnější mřížka je, tím snazší je ji vyříznout a nahradit nějakou lepší, či rovnou žádnou. V pravo také vidíme madlo bočnice, ale to žádný zamykací mechanismus neobsahuje. Je zde tedy pouze proto, aby se bočnice lépe držela.Nakonec se ještě na této stránce v krátkosti podíváme na horní pozici druhého 120mm ventilátoru. Ta je opatřena velmi jemnou mřížkou a tu již nebude vůbec žádný problém odstranit, pokud to ovšem chcete. Stačí poohýbat šest jejích pacek a bude venku, ale vzniklý otvor bude mít hranu o 140mm, takže s 120mm ventilátorem nebude vypadat zrovna hezky. Využít byste ale samozřejmě mohli s nějakými úpravami 140mm ventilátor.
reklama