reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Chieftec CTP–400–12G: příchod Archanděla

2.10.2008, Jan Černý, recenze
Chieftec CTP–400–12G: příchod Archanděla
Původem Channel Well, hlučností Nexus, spotřebou ekolog a prodávaje se za cenu hodnou samotného Harpagona. O kom je řeč? V prodejnosti nejlevnějších napájecích zdrojů kraluje EuroCase a Fortron. Rozvířit tyto klidné vody přichází Zelený Anděl.
Kapitoly článku:
V dnešní recenzi se podíváme na jeden z levnějších zdrojů, který se dá na našem trhu koupit. Chieftec vlastní zdroje již dlouhou dobu nevyrábí, ale nechává si je dodávat od úzce specializovaného výrobce (tzv. rebrand). V našem případě oslovil OEM dodavatele s nepříliš dobrou pověstí – Channel Well Technology. Uvidíme, jak si povede tento 400W model s cenou pohybující se okolo 1100 Kč.


Logo známé nejen mezi výrobci počítačových skříníPodpora ze strany výrobce


Pokud zvažujete koupi a budou některé informace nejasné (například délka kabelů), přečtěte si specifikace na stránkách výrobce:


  • Aktivní PFC – snižuje rušení okolních spotřebičů, regulace fázového posuvu mezi napětím a proudem a také zlepšuje účinnost
  • certifikace 80 Plus – zdroj byl uznán sdružením 80 Plus, že dosahuje osmdesátiprocentní účinnosti při zátěži 20 až 100 %
  • Tichý ventilátor – výrobce se chlubí, že použitý ventilátor je tichý díky kvalitně zvládnuté teplotní regulaci, ale o tom v následující kapitole
  • 2× 12V větve – jedna silná 12V větev byla rozdělena na dvě slabší a ty jsou omezeny na proud 17A a 14A, což snižuje riziko přetížení vodičů


Balení a příslušenství


Zdroj je zabalen do kartónové krabice v hráškovém odstínu. Na ní jsou tradičně vyzdviženy všechny významné vlastnosti.

Krabice zdroje, přední a zadní pohled
- klikněte pro zvětšení -

Skromné příslušenství se skládá z obyčejného síťového vodiče a čtyř šroubků s 3,5 whitworthovým závitem (běžně používané šroubky ve skříni). V manuálu si můžete počíst o použitých ochranách nebo zapojení vodičů.


Příslušenství, které najdete uvnitř krabice

Zdroj je zabalen uvnitř bublinkového pytlíku, takže by měl vydržet menší pády při transportu. Jako materiál je použit 0,8mm SECC ocelový plech. Dobrým dojmem působí i prolisy bez ostrých hran v zadní části.


Pohled na zdroj


Udávané parametry


Jak bylo zmíněno v úvodu, zdroj disponuje dvojicí 12V větví. Jejich maximální proudy a výkon je uveden v následující tabulce:

Chieftec Green Angel 400W (CTP–400–12G)
větev
+ 3,3 V
+ 5 V
+ 12 V1
+ 12 V2
+ 5 V SB
- 12 V
proud
15 A
24 A
17 A
14 A
3 A
0,3 A
výkon
120 W
372 W
18,6 W
celkem
400 W


Štítek zdroje


Kabeláž a její složení


Protože jde o zdroj nižší cenové kategorie, nelze se divit, že neobsahuje dlouhé kabely, přesto neshledáváme žádný důvod je celkově hodnotit jako krátké. Izolace je měkká, takže se s ní dobře manipuluje. Délky všech vodičů jsou uvedeny v následující tabulce.

konektor
složení a délka
flexo
mainpower
20 + 4pin, 32 cm
ano
ATX12V
4pin, 32cm
ne
PCIe
ne
Peripheral Power (molex)
2× 34 cm, 2× 48 cm, 1× 60cm
ne
FDD
1× 60 cm
ne
SATA
1× 33cm, 1× 48cm
ne

Celkem vede ze zdroje pět svazků. První svazek obsahuje tři molexy, druhý pouze dva a postarší (a někdy potřebný) FDD. Třetí svazek má dvojici SATA konektorů. Na závěr zůstal poměrně krátký (32 cm) čtyřpinový konektor ATX 12V. To může dělat potíže, když je zdroj umístěn na méně obvyklých místech.


Zdroj a délka kabelů
reklama