reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Chieftec GX-01B: robustnost sama

, , recenze
Chieftec GX-01B: robustnost sama
Produkty Chieftec jsou známé široké základně uživatelů, kteří si mohou vybrat z různých verzí a velikostí. Dnes se podíváme na GX-01B, nový middletower se zajímavým designem a zpracováním, které by měl být minimálně tak kvalitní, jak jsme u této značky zvyklí.
Chieftec GX-01B: robustnost sama
Kapitoly článku:
Chieftec byl jako firma založen v roce 1990 a od té doby si jen získává přízeň zákazníků. Mohli jsme si již zvyknout, že modely skříní jsou poctivě zpracovány a používají kvalitní a pevné materiály. Skříně Chieftec také v poslední době zrovna neprosluly inovativností, však i nové modely používají letité návrhy interiéru s pouze menšími úpravami. To však nemusí být žádná nevýhoda, protože proč by měl výrobce měnit něco, co bez problémů funguje.


Přeci jen ale může být tvrdohlavé používání starších návrhů ošemetné, zvlášť kvůli vývoji počítačů v poslední době, kde jsou výjimkou grafické karty sahající téměř přes celou šířku Full-ATX základních desek. Někteří výrobci toto víceméně vyřešili otočením diskových šachet o 90°, aby se pevné disky a karty neomezovaly. Tím se sice vyřešil jeden problém, ale další se naopak vytvořily, neboť takto uzpůsobené šachty obecně vytvoří bariéru pro vzduch proudící z předního panelu skříně a plastové ližiny zase znemožňují přesun tepla z disků na kostru skříně. Speciálními případy, kde jsou disky umístěny zcela mimo, se zde nebudeme zabývat.

Model
Chieftec GX-01B
Rozměry
522 x 205 x 473 (V x Š x H)
Hmotnost
12,5 kg
Materiál
1mm SECC, plastové čelo
Šachty
4x 5,25"
6x 3,5" - z toho 1 externí
Chlazení
1x zadní 120mm
2x přední 80mm
2x boční 92mm
Rozšiřující sloty
7x
I/O porty
2x USB 2.0
1x FireWire
mikrofon, sluchátka
Ostatní
držák pro 13 CD
přední prachový filtr

Zpět ale ke skříni Chieftec GX-01B. Ta se distribuuje v zelenočerné lepenkové krabici, v níž je uložena v ochranných blocích a igelitovém vaku. To je naprosto postačující standardní balení a budiž mu slouží ke cti, že skříň v něm dorazila bez skrábance.Při vyndávání skříně z krabice je již jasné, že ani nové Chieftec middletowery neztratily nic ze své mohutnosti a především hmotnosti. Specifikace hovoří o 11 kg a rozměrech 510mm x 205mm x 590mm (H x Š x V). Co se týče celkového vzhledu, pak se mi GX-01B celkem zalíbila.Její přední panel mi tak trochu připomněl obličej (jestli se tomu tak dá říkat) Vetřelce, za což může především horní holý plastový panel s lomem uprostřed. Za ním jsou ukryty veškeré externí pozice mechanik a také ovládací tlačítka. Dolní polovina má také zajímavý design, který tvoří hrubá plastová mříž z tlustých plastových přepážek, z nichž ty vodorovné mají podobně jako horní štít uprostřed lom. Za nimi byl umístěn stříbrný perforovaný plech, přes nějž se bude nasávat vzduch dovnitř.U moderní skříně nesmí chybět přední I/O porty, u nichž občas bývá problém s umístěním. Někdo rád počítač provozuje na stole, jiný zase na zemi, někdo na levé straně a jiný na pravé straně. A pokud má skříň přední I/O porty uloženy dejme tomu dole v pravém boku předního panelu, pak v případě uložení počítače po pravé straně na zemi k nim nebudete mít zrovna dobrý přístup. Tato skříň vše vyřešila šalamounsky. Porty jsou umístěny jednoduše v geometrickém středu předního panelu, takže k nim je ze všech stran stejný přístup. Snad jen když sedíte přímo nad skříní, tak je zakrývá horní panel.

Co se týče jejich složení, pak zde máme klasickou nadílku v podobě mikrofonního a sluchátkového konektoru, dvou oddělených USB 2.0 a jednoho IEEE1394 FireWire. Je potěšující, že výrobce nezvolil typ USB konektoru, kde jsou dva těsně nad sebou. To by jednak v takovém uložení působilo rušivě a navíc by se mohlo stát, že vám rozměrnější USB Flash Disk zabere oba.Dvířka se otevírají zprava doleva a otevírají se jednoduše tak, že za ně zatáhnete. Přidržují je totiž pouze zakulacené plastové packy, takže to není nic těžkého. Dále jsou vybavena dvojitým pantem, což má za následek, že se mohou otevřít do většího úhlu – odhadem přes 200°. Díky tomu budete mít i zprava velmi dobrý přístup k tlačítkům a mechanikám.Z fotografií je evidentní, že zde najdeme celkem čtyři 5,25“ pozice a jednu externí 3,5“ pozici. Jejich plastové záslepky byly vybaveny úchyty pro prsty, aby se mohly rychle a pohodlně vyjmout. Díky tomu můžete nechat plochý šroubovák na pokoji a nemusíte si jím plasty ohlodávat. Vedle 3,5“ pozice pro disketovou mechaniku či spíše čtečku paměťových karet máme klasickou sadu dvou tlačítek (Power, Reset) a dvou LED (modrá Power, oranžová HDD).


- klikněte pro zvětšení -

Přesuneme se na levou stranu, kde se ukáže v plné kráse bočnice přidržovaná dvěma Thumb Screw, tedy šroubky s velkými hlavičkami. Zde si můžeme ještě dodatečně prohlédnout onen dvojitý pant dvířek, ale spíše se zaměříme na zámek bočnice. Ten se od předchozích verzí vůbec nezměnil. Svým tvarem dobře doplňuje celkový design, má posunovací západku a také byl vybaven PC zámkem pro kulaté klíče.


- klikněte pro zvětšení -

Dále si můžeme všimnout dvou pozic pro 92mm ventilátory. Ty byly dodatečně vypouleny, aby lopatky ventilátorů nebyly namáčknuty přímo na rošt. Problematická však může být jejich pozice, kde zvláště horní ventilátor musel ustoupit zámku bočnice. Uvidíme při instalaci, jak vhodně je umístění těchto pozic zvoleno.Pravá bočnice je již prosta jakýchkoliv prvků a jedná se pouze o kus rovného plechu. Také místo Thumb Screw je přidržují normální šroubky. To proto, že ani pro nainstalování veškerých komponent nebudete muset s touto bočnicí ani hnout.


- klikněte pro zvětšení -

Pohled na zadní stranu Chieftecu ukáže slušně zpracovanou pozici pro 120mm ventilátor, jenž je zde již od výroby nainstalovaný. Firma se již ani neobtěžuje skříň vybavit univerzální záslepkou pro I/O porty základní desky, však proč také. Jinak je zde vše standardní – 7 záslepek pro rozšiřující karty a pozice zdroje, který má viditelně jak nad sebou, tak pod sebou ponechánu více než dostatečnou vůli. Nemusíte se tedy bát, že by vás zdroj omezoval při výběru chladiče CPU a díky hornímu volnému místu budete mít zase kam schovat přebytečné kabely.Skříň byla zatím focena s rozevřenými nohami. Ty jdou samozřejmě snadno sklopit, ale pro lepší stabilitu je lepší je vytáhnout. Chieftec tak i lépe vypadá. Nesmím zapomenout ještě na jeden prvek, jímž je držák pro až 13 CD hned za předním panelem. Krabičky s optickými disky drží tak akorát a to i na krajích, kde jsou drážky kratší. Jedná se tedy o příjemné a užitečné zpestření.

reklama
reklama
reklama