reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Chieftec LCX-01SL-SL-B: Obr pro náročné

7.9.2005, Pavel Kovač, recenze
Chieftec LCX-01SL-SL-B: Obr pro náročné
Firma Chieftec je známá kvalitními skříněmi. V poslední době se její nabídka i trochu rozrostla, proto jsme hned otestovali jeden nový model. Vybrali jsme jeden z těch nejžádanějších s 410W zdrojem. Udrží si Chieftec svou pověst?
Kapitoly článku:
  1. Chieftec LCX-01SL-SL-B: Obr pro náročné
  2. Co se skrývá uvnitř?
Hned po rozbalení zjistíte, že se jedná o pořádný kus. Rozměry této skříně jsou na hranici MiddleToweru a BigToweru - 540 x 205 x 524mm (výska x šířka x hloubka), ani hmotnost není nikterak malá, 16kg je opradu hodně. Do takovéto skříně se opravdu vejde prakticky cokoli. Nebudete mít tedy ani případné problémy s optickou mechanikou, která zasahuje do prostoru základní desky. Počet pozic pro zařízení velikosti 5,25" je standardní - čtyři kusy. Naopak 3,5" pozic je požehnaně. Šest pro harddisky (skryté) a dvě pro disketové mechaniky resp. v dnešní době spíše čtečky karet.


Design skříně se mně osobně opravdu zamlouvá. Někomu se však může zdát až příliš strohý. Právě design firmy Chieftec (prakticky všech produktů) je díky jednoduchosti nestárnoucí. Je to stejně, jako když si koupíte kvalitní zesilovač například od firmy McIntosh. Ale jen samotný design by byl naprosto k ničemu, pokud by ho výrobce neskloubil s dobrým továrním zpracováním. I to si zaslouží obrovskou pochvalu. Barva je nanesena rovnoměrně a hlavně prakticky všude. Snad jen s výjimkou záslepek pro 3,5" a 5,25" pozice, kde je barva jen zepředu a ze strany, zadní část je čistý plast. Na druhou stranu - jsou to jen záslepky. Naopak jejich řešení je opravdu výborné. Pro jejich vyjmutí slouží dvě prohloubeniny, které ovšem nenarušují vzhled.
Jak jste si jistě všimli, tak skříň je opatřena dvířky. Pod nimi se skrývají jednak pozice pro 3,5" a 5,25" mechaniky, ale také i tlačítko pro zapnutí resp. vypnutí počítače a reset. Samotné diody jsou také pod dvířky, ale jejich světlo je vedeno pomocí plexiskla na vnější stranu dvířek. U diod ještě malinkou chvilku zůstaneme. Svítivost diody pro indikaci práci disků je optimální a v noci neruší spánek. Ovšem intenzita diody (modré barvy) pro indikaci stavu počítače je až nepříjemná. V noci dosvítí na objekt vzdálený dva až tři metry. Řešení tohoto problému je nasnadě. Stačí začernit lihovou fixou ono plexisklo a intenzita je hned o poznání lepší.Dvířka jsou opatřena zámkem a tak vám ani dítě nezpůsobí katastrofu


Svítivost LED je i za světla dost vysoká

Tlačítko pro zapnutí počítače má jistý chod a je dostatečně veliké. Podobně na tom je i tlačítko reset. To je malé a náhodné zmáčknutí je vyloučeno. Musíte se snažit a tlačítko zamáčknout dosti hluboko. Nejde však o nadlidský úkol a nepotřebujete k tomu ani párátko či jiný zrádný nástroj.

Pokud postoupíme trochu níže, tak narazíme na dvířka skrývající porty: 2x USB, 1x FireWire a konektor určený pro sluchátka a mikrofon. Osobně upřednostňuji umístění ve vyšších polohách. Zvláště pak jedná-li se o takto velkou skříň, kterou si jen tak na stůl nepoložíte.

Přesuneme se k odvrácené straně. První čeho si všimnete, je zdroj, který nemá na první pohled ventilátor. Zdání však klame. Zdroj je totiž opatřen, dnes hojně používaným, 120mm ventilátorem umístěným ve spodní části. Jistě jste si všimli, že nad zdrojem je ještě kus volného místa. To obvykle u skříní typu Middletower nebývá.
Ačkoli není skříň vybavena žádnými ventilátory, tak možnosti jejich montáže jsou velmi rozsáhlé. Hned první je pozice pro 120mm na zadní straně určená pro odsávání teplého vzduchu ze skříně ven. Další pozice jsou "jen" pro 92mm ventilátory. Dvě jsou na levé bočnici a tři u pozic pro 3,5" mechaniky. Celkově je zde tedy 6 pozic. Ovšem v domácích podmínkách je volba 92mm ventilátorů nešťastná. Pokud si totiž projdete obchody, tak zjistíte, že výrobci tuto velikost příliš v lásce nemají.

Přívod studeného vzduchu je z levé strany nasměrován do dvou poloh. První je do oblasti procesoru a druhý do oblasti přídavných karet. K přehřívání grafické karty tedy rozhodně nedojde. Samotná bočnice je zafixována pomocí mechanismu, který ji drží na svém místě velmi pevně. Je zde možnost bočnici ještě zamknout (klíčkem) a přišroubovat. Práv přišroubování ale není vůbec nutné.

Uchycení ventilátorů je řešeno pomocí plastové mřížky do které se ventilátory našroubují a poté se celá mřížka zacvakne do plechu skříně a zajistí jedním šroubem.

reklama