Chladiče CPU: pět věží v testu

Chladiče CPU: pět věží v testu
, , recenze
Tato recenze se tématem bude dotýkat oblasti procesorových chladičů a představí se v ní podobné modely od společností Arctic, Cooler Master, Corsair, Thermaltake a Zalman. Tento souboj pak bude soudcovat referenční Noctua NH-U12P.
K oblíbeným
reklama
Nyní již zbývá si jen v krátkosti povědět o tom, co jsme se dnes dozvěděli z testu procesorových chladičů Arctic Freezer Xtreme Rev. 2, Cooler Master Hyper 212 Plus, Corsair Air Series A70, Thermaltake ISGC-300 a Zalman CNPS10X Performa. Ty byly vybrány díky tomu, že nabízí velmi podobné zpracování, a tak jsme je mohli porovnávat za stejných podmínek a nastavení otáček jejich ventilátorů.

Máme tu však dvě cenové hladiny - jednu kolem 700 - 800 Kč, kam se vejde většina modelů a pak výrazně nad 1000 Kč, kde se pohybuje Corsair A70 a vedle něj i Noctua NH-U12P, která nám posloužila jako referenční chladič. Cena tedy bude hrát podstatnou roli při posuzování výkonu a rozhodující byla i při udělení našeho ocenění.

Pro pořádek si uvedeme orientační ceny těchto chladičů v Kč s DPH. Podotýkám, že se v různých obchodech velmi liší.
  • Arctic Freezer Xtreme (rev. 2) - cca 730 Kč
  • Cooler Master Hyper 212 Plus - cca 720 Kč
  • Corsair Air Series A70 - cca 1250 Kč
  • Thermaltake ISGC-300 - cca 850 Kč
  • Zalman CNPS10X Performa - cca 820 KčOcenění BEST OF TEST získává chladič Zalman CNPS10X Performa
za kvalitní zpracování a nejlepší poměr cena/výkon. Logo ocenění je ke stažení zde.


Chladič Arctic Freezer Xtreme Rev. 2 patří mezi ty nejlevnější ze zkoumané pětice (aktuální ceny najdete v jejich tabulkách), avšak na druhou stranu dosáhl v teplotních testech jedněch nejhorších výsledků společně s Thermaltake ISGC-300, který byl ještě navíc druhý nejdražší (i když těsně).

Lépe na tom byl levný Cooler Master Hyper 212 Plus, ovšem i ten zastínily chladiče Corsair Air Series A70 a Zalman CNPS10X Performa. A právě Zalman nad modelem firmy Corsair jasně vede díky nižší ceně, tudíž nevidím důvod, proč by si naše ocenění BEST OF TEST neměl odnést právě on. Corsair sice nabídne ventilátor navíc, ovšem za výrazně vyšší cenu. K Zalmanu si další ventilátor navíc také můžeme připojit a aspoň se budeme moci svobodně rozhodnout, zda nám stojí jeho koupě za to.


Za zapůjčení chladičů Thermaltake ISGC-300 a Zalman CNPS10X Performa
děkujeme firmě TNTrade s.r.o.
Za zapůjčení chladiče CM Hyper 212 Plus děkujeme firmě Czech Computer
Za zapůjčení chladiče Arctic Freezer Xtreme Rev.2 a pasty MX-2 děkujeme firmě Arctic
Za poskytnutí chladiče Noctua NH-U12P děkujeme firmě Noctua


------------------------------------- English translation of the conclusion -------------------------------------

Now it is time for a short evaluation of our test of five CPU "tower" coolers: Arctic Freezer Xtreme Rev. 2, Cooler Master Hyper 212 Plus, Corsair Air Series A70, Thermaltake ISGC-300 and Zalman CNPS10X Performa. These models were chosen because of their similar designs, so we were able to approach the test using the same methods and the same conditions, which also applies to the fan settings.

However, the tested coolers happen to be in different price ranges. Most of them cost about 700 - 800 CZK and then there is Corsair A70 and our reference cooler Noctua NH-U12P with price much above 1000 CZK. And naturally, price will be a very important aspect for our final conclusion and evaluation.

Arctic Freezer Xtreme Rev. 2 is one of the cheapest tested cooler, but on the other hand it was also one of the weakest considering its performance. Thermaltake ISGC-300 also did not perform well and on top of that its price is the second biggest. Cooler Master Hyper 212 Plus has decent performance for a reasonable price, but still it was not able to outshine Corsair Air Series A70 and Zalman CNPS10X Performa. And it is Zalman that should be praised more, since in contrast with Corsair it offers a very reasonable price, so our prize BEST OF TEST goes to Korea. Corsair on the other hand offers two fans, but it is still not much of a bargain. Anyway, CNPS10X alsp supports two fans and it is up to us, whether we wish to buy an extra fan to make a pair or not.
reklama
Nejnovější články
Cascade Lake-X se už objevují, začnou na 10 jádrech Cascade Lake-X se už objevují, začnou na 10 jádrech
Už řadu dní si můžeme číst o testech nových procesorů AMD Threadripper, ovšem zhruba ve stejnou dobu se mají objevit také jejich konkurenti v podobě Intel Cascade Lake-X. A nyní na ně konečně přichází řada. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD překvapilo novým 64jádrovým EPYC 7H12 AMD překvapilo novým 64jádrovým EPYC 7H12
Zástupci AMD přicestovali do Říma, aby v tomto městě jasně spojeném s jeho aktuální generací serverových procesorů EPYC představili nový 64jádrový model. Jde o EPYC 7H12, který dosahuje TDP 280 W. Co za to nabídne?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Astronomové objevili nejspíše nejtěžší známou neutronovou hvězdu Astronomové objevili nejspíše nejtěžší známou neutronovou hvězdu
Neutronové hvězdy, navíc ještě v podobě pulsarů, jsou jedny z nejexotičtějších známých objektů vesmíru, které se mohou pohybovat na samotné hranici mezi ještě víceméně normálním objektem a černou dírou. Nově objevený pulsar se k ní přibližuje.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Threadripper 3000 se 32 jádry se opět ukázal v testu Threadripper 3000 se 32 jádry se opět ukázal v testu
Opět tu máme nové záznamy testu, který se evidentně týká nového procesoru AMD Ryzen Threadripper, který disponuje 32 jádry. Jde konkrétně o Geekbench 5, v němž je nový Sharkstooth mnohem výkonnější než aktuální 32jádrový model.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
EA mění plány vývoje hry Anthem, chystá se ji přepracovat EA mění plány vývoje hry Anthem, chystá se ji přepracovat
Titul Anthem za sebou nemá dobrý start. Po jeho vypuštění bylo jasně patrné, že přišel nedokončený a nebylo ani jasné, kam a jak jej tvůrci chtějí rozvíjet. Postupně se to vyjasnilo, ale nyní přichází zásadní změna. Co nám ale ukazuje?
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář